Komediateatteri Arenan kevään ensi-ilta on kertomus Spede Pasasen, Vesa-Matti Loirin, Jukka Virtasen, Ville-Veikko Salmisen ja Ere Kokkosen yhteistyöstä ja toveruudesta 60-luvulta viime vuosisadan lopulle.
Tarina kertoo miesten puuhastelusta televisio-ohjelmien ja elokuvien parissa, mutta ei karttele yhteisten vapaa-ajan rientojen ja tapahtumien kuvaamistakaan. Hauskaa on, vaikka kritiikki murjoo, mutta kansa rakastaa ja sitten syntyykin Uuno Turhapuro ja mullistaa kaiken.
Käsikirjoitus on Ere Kokkosen. Tarinan musiikki koostuu Jaakko Salon sävellyksistä Jukka Virtasen sanoittamana. Ohjaus Santeri Kinnunen, koreografia Markku Nenonen ja kapellimestari Antti Hyvärinen. Näyttämöllä Spedeä esittää Antti Laukkarinen ja Veskun roolissa on Mikkomarkus Ahtiainen. Ere Kokkosen hahmon luo näyttämölle Janne Kataja. Ville-Veikko Salmista esittää Christian Sandström ja Jukka Virtasta Lauri Ketonen. Muissa rooleissa esiintyvät Titta Jokinen, Johanna Kokko, Kiti Kokkonen, Niina Lahtinen ja Jonna Laukkanen.