Kanadalainen koomikko, näyttelijä, hip hop-artisti ja tv-show-juontaja Tom Green saapuu toukokuussa Helsinkiin hykerryttävän hauskan stand-up shown’sa kera. Maailmanlaajuiseen menestykseen MTV:llä pyörineen ”The Tom Green Show’sa” kautta noussut Green on toiminut innoittajana mm. Jackassin, Viva La Bamin ja Suomen Duudsonien kaltaisille hauskuuttajille ja saapuu Suomeen nyt ensimmäistä kertaa. Green esiintyy Helsingin Vanhalla Ylioppilastalolla maanantaina 10. toukokuuta. Liput kevään kikatuttavimpaan stand-up show’hun ovat tulleet tänään myyntiin Lippupisteessä.
Vuonna 1971 Kanadan Ontariossa syntynyt Tom Green on tullut tunnetuksi erityisesti piilokameramaisista pilailusketseistään ja katuhaastatteluistaan, joita hän alkoi esittää ottawalaisella kaapelikanavalla vuonna 1994. ”The Tom Green Show” siirtyi Kanadan Comedy Networkin kautta MTV:lle vuonna 1999 ja Greenin suosio lähti jyrkkään nousuun. Show’n sisältö koostui julkkisten studiohaastatteluista, bändiesiintymisistä ja sketsiosioista, joissa Green jujutti pahaa-aavistamattomia sivullisia kaduilla. Myös Greenin omat vanhemmat olivat usein poikansa metkujen keskipisteessä.
Sittemmin kivessyövästä selvinnyt Tom Green on jatkanut omaan tyyliinsä mm. ”The New Tom Green Show” ja ”Tom Green Live” parissa. Hän on myös esiintynyt useissa elokuvissa, joista yksi ikimuistoisimpia on rooli sekopäisenä käärmeenhoitajana Road Trip -komediassa. Hollywood-menestys Charlie’s Angelsissa Green esitti ex-vaimonsa Drew Barrymoren omintakeista poikaystävää. Tällä hetkellä Green houstaa omaa suosittua ”Tom Green’s House Tonight” -talk show’taan netissä.
Tom Greenillä on ollut suuri vaikutus myös suomalaisiin Duudsoneihin. ”Olemme kuvanneet juttuja Tom Greenin kanssa meidän ekaan kansainväliseen tuotantokauteen sen kämpillä ja Jukka ja Jarppi ovat olleet vieraana sen talk show’ssa. Se on tehnyt hyviä juttuja ja vahtasimme sen show’ta kyllä nuorempana tiiviisti”, kertoo Duudsoneiden Jarno Laasala.
Lähde: Live Nation