Vantaan Viihdeorkesteri: The Beatles
Vantaan suuri viihdeorkesteri esittää Beatlesin Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band -levyn musiikin sinfoniaorkesterille sovitettuna ja kaiken lisäksi ilman laulua. The Beatles - Kersantti Pippuri ja muita herkkuja -konsertissa Vantaan 54-henkistä viihdeorkesteria johtaa ylikapellimestari Nick Davies.
Konsertin jälkipuoliskolla kuullaan Beatlesia laulettuna, kun Jiri Nikkinen tulkitsee klassikkolauluja Helpistä Yesterdayhin ja Hard Day's Nightiin Vantaan suuren viihdeorkesterin säestyksellä. Sovituksista vastaavat Mike Townend ja Jussi Lampela. Konsertin juontaa Suomen virallinen Beatles-asiantuntija Jake Nyman.
Vantaan viihdeorkesteri on Suomen ainoa suureen orkesteriviihteeseen erikoistunut sinfoniakokoonpano. Sen ohjelmisto ulottuu operetista iskelmään ja poppiin. Orkesterin ylikapellimestarina on toiminut vuoden 2011 alusta walesilaissyntyinen Nick Davies.
Jiri Nikkinen, laulu, kitara
Jiri Bertula, taustalaulu, basso
Vantaan viihdeorkesteri ja Nick Davies
www.finlandiatalo.fi
Tapahtumanumero R-kioskilla on: 101289
Lipunmyynti alkaa 21.11.2011
Pääkaupunkiseudun tapahtumissa sinut perille opastaa Reittiopas. Syötä lähtöosoite ja paina "Hae".
Reittioppaaseen on asetettu automaattisesti perilletulosi kellonajaksi tapahtuman alkamisaika, ja voit halutessasi muuttaa perilletuloaikaa.
Uutisia

