Leffapiknik
Leffapiknik Kansalaistorilla:
Juhlaviikot ja pääkaupunkiseudun leffatoimijat tarjoavat leppoisaa leffapiknikkeilyä Kansalaistorilla (Musiikkitalon kupeessa). Ota piknikkori ja viltti mukaan ja tule fiilistelemään elokuun pimeneviä iltoja hyvien elokuvien seurassa!
La 18.8. klo 21.30 Rakkautta & Anarkiaa esittää:
Prinsessa Mononoke, ohjaus Hayao Miyazaki
Ikäraja: 12, tekstitys suomeksi
Hayao Miyazakin animaatioklassikko on ohjaajansa syvällisimpiä hahmotuksia ihmisen ja luonnon ikiaikaisesta suhteesta. Japanin keskiajalle sijoittuvaa tarinaa kuljettaa prinssi Ashitaka, joka haavoittuu kuolettavasti surmatessaan kirouksen riivaaman, villisian hahmon ottaneen eläinjumalan. Hänen kohtalonsa on matkata kauas itään, etsimään kirouksen lähdettä ja parannusta. Matkallaan hän kohtaa susien kasvattaman Prinsessa Mononoken ja kietoutuu kohtalokkaasti susikansan, luontoa tuhoavien ihmisten ja metsän jumalten taisteluun. Unenomainen kerronta ja paikoin painajaismaiset näyt tiivistävät Miyazakin ekologisen sanoman.
Su 19.8. klo 21.30 Espoo Ciné esittää:
Baikonur, ohjaus Veit Helmer
Ikäraja: 12, kieli: venäjä / englanti, tekstitys enlganniksi
Koominen rakkaustarina sijoittuu Neuvostoliiton perustamaan avaruuskeskukseen Kazakstanissa, josta löytyy niin modernia teknologiaa kuin jurtissa asuvia paimentolaisiakin. Paimentolaispoika Gagarinin unelma toteutuu, kun rakettiromun lisäksi hän löytää myös kuvankauniin avaruusturisti Julien (Marie de Villepin). Ohjaaja on paikan päällä esittelemässä elokuvan.
Ma 20.8. klo 21.30 KAVA esittää:
Calamari Union, ohjaus Aki Kaurismäki
Ikäraja: 12
Aki Kaurismäen Calamari Union (1985) on kaikkien aikojen kulttielokuva Helsingistä. Viisitoista Frankia ja yksi Pekka päättävät lähteä Kallion ahtailta asuinsijoilta vihreään, ilmavaan ja meren hyväilemään Eiraan. Rosoisen kaunis mustavalkokuva siivittää eeppistä matkaa kaupugin kaduilla. Elokuva on saanut laajan fanijoukon myös ulkomailla – ja lienee vaikuttanut kansainväliseen Helsinki-kuvaan enemmän kuin yksikään matkailumainos.
Yhteistyössä:
Rakkautta & Anarkiaa, Espoo Ciné, KAVA
Lisätietoa:
http://www.helsinginjuhlaviikot.fi/tapahtuma/leffapiknik/
Pääkaupunkiseudun tapahtumissa sinut perille opastaa Reittiopas. Syötä lähtöosoite ja paina "Hae".
Uutisia









