Avaruusnäyttely: European Space Expo

Kööpenhaminassa ja Toulousessa suurmenestyksen saavuttanut European Space Expo -näyttely saapuu Helsingin Narinkkatorille 17.-21.8.2012 (auki päivittäin klo 10-18). Kävijät saavat nähdä, koskea ja kokea monenlaisia innovatiivisia tekniikan tuotteita ja palveluita, jotka ovat mahdollisia avaruuden ansiosta. Näyttelyssä on myös asiantuntijoita, jotka luennoivat erinäisistä aiheista.
Kiertävä näyttely esittelee millainen välitön vaikutus avaruusalan toiminnoilla ja sovelluksilla on arjessamme. Avaruustekniikka auttaa esimerkiksi kuljetusten optimoinnissa, maa- ja kalatalouden tehostamisessa, ympäristön suojelemisessa tai turvallisuuden parantamisessa. Tällaisia sovelluksia on jo yli 30 000 kappaletta.
Seuraavan kahden vuoden aikana näyttely järjestetään 20—30 kaupungissa. Ennen vuoden loppua näyttelyn kohteina ovat myös Bryssel, Wien, Larnaka ja Lontoo.
Lisätietoa:
http://ec.europa.eu/finland/news/press/120808_fi.htm
Katso lisäksi mm. näyttelyn kartta täältä >
Pääkaupunkiseudun tapahtumissa sinut perille opastaa Reittiopas. Syötä lähtöosoite ja paina "Hae".
Uutisia








