Meilahden pesäpallostadion - Good Guy Stadion
Puna-Mustat Superpesikseen kaudelle 2027
Meilahden liikuntapuistossa pelataan kaudella 2027 Superpesistä. Helsingissä on viimeksi pelattu Superpesistä lähes 30 vuotta sitten, 1990-luvun lopulla, kun Kaisaniemen Tiikerit pelasi pääsarjassa vuosina 1997–1998. Tuolloin projekti kaatui kuitenkin talousvaikeuksiin.
PuMu kohtasi syyskuussa Superpesiksen karsinnoissa Koskenkorvan Urheilijat eli ”Kossun”. Voitto tuli PuMulle suoraan otteluvoitoin 3–0. Joukkue on tehnyt pitkäjänteisesti töitä, ja se oli jo viime vuonna lähellä Superpesis-paikkaa.
Joukkueen tavoitteena on virallisesti ollut pelata Superpesistä vuonna 2027, ja syyskuussa tavoite toteutui. Menestyksen taustalla on ollut vahva usko nousuun ja mukana joukko intohimoisia pesäpalloihmisiä. PuMun taustayhtiön hallituksen puheenjohtajana toimii entinen Kankaanpään Mailan kasvatti ja PuMussa itsekin pelannut Juha Juhantalo. Organisaatiossa löytyy osaamista niin huippu-urheilusta niin jääkiekon kuin pesäpallonkin puolelta.
Seuran taustayhtiön toimitusjohtaja Antti Toiviainen kertoo nousun jälkitunnelmissa Stadissa-medialle, että vielä perjantaina ei tiedetty, pelataanko jatkossa Ykköspesistä vai Superpesistä. Nyt kun nousu on varmistunut, alkaa uuden joukkueen ja organisaation rakentaminen sekä yhteistyökumppanuuksien solmiminen.
Toiviaisen pesti toimitusjohtajana on tuore. Toiviaisella on pitkä tausta elokuva-alalta. Hän toimii myös Tampereen Tapparan hallituksessa, joten kokemusta urheilun terävimmältä huipulta löytyy.
– Olen ollut vasta 4–5 viikkoa mukana, ja heti mentiin syvään päätyyn, Toiviainen nauraa.
Työ alkaa nyt toden teolla ja luonnollisesti innokkaissa merkeissä. Toiviaiselle tarinankerronta on tuttua elokuva-alalta.
– Tässä meillä on tarina jo valmiina. Seuran historia tulee Viipurista, jossa pesäpallo oli suuri laji jo yli sata vuotta sitten. Helsinkiin evakkoina tulleet perustivat PuMun. Seuran tunnuksissa näkyvät karjalaiset juuret: puna-musta värimaailma sekä vanhaan Karjalan maakuntavaakunaan pohjautuva logo.
Toiviaisella ei ole pelaajataustaa pesäpallossa, mutta juuret juontavat PuMun tavoin Karjalaan. – Isä oli kotoisin Terijoelta ja äiti Viipurista. Äiti oli myös intohimoinen pesäpallon harrastaja.
Seuralla on käynnissä myös suuri stadionhanke, jonka tavoitteena on rakentaa Meilahden liikuntapuistoon arviolta 15 miljoonan euron pesäpallostadion. Kaudelle 2026 uudistetulla Good Guy Stadionilla Meilahden katsomoon saatiin jo 500 lisäpaikkaa. Tavoitteena on kasvattaa sekä katsomokapasiteettia että otteluiden yleisömääriä.
Viimeisimmässä kotiottelussa tehdyn kyselyn mukaan peräti puolet vastaajista oli ensimmäistä kertaa PuMun ottelussa. Se kertoo siitä, että kiinnostusta huipputason pesäpalloon Helsingissä riittää. Myös matkailijoissa nähdään suuri potentiaali tulevalla Superpesis-kaudella.
– Ensimmäiseen Superpesis-otteluun on jo nyt myyty lippuja, vaikka kukaan ei vielä tiedä, milloin se pelataan tai ketä vastaan, Toiviainen nauraa.
Pesäpallobuumille on rakennettu hyvä pohja
Junioritoimintaa PuMulla on tarjolla jo 3-vuotiaasta alkaen. Starttipesis on tarkoitettu 6–10-vuotiaille ja Pesisliikkari 3–5-vuotiaille. Vanhemmille lapsille ja nuorille löytyy harrastusryhmiä aina B-junioreihin asti.
Aikuisharrastajille järjestetään matalan kynnyksen pesispäiviä kesätiistaisin toukokuusta elokuuhun. Johanneksenkirkon uusitulla kentällä pesistä pääsevät kokeilemaan perheet klo 18 ja aikuisharrastajat klo 19. Myös Käpylän Akseli Toivosen kentällä järjestetään kesätiistaisin perhevuoroja ja aikuisten vuoroja. Lue lisää
PuMun ottelutapahtumissa puitteet olivat jo päättyneellä kaudella hyvät. Kioskit palvelivat useassa pisteessä kentän läheisyydessä, ja grilli oli kuumana. Myös anniskelukatsomo löytyi.
Saapuminen
Meilahden kentälle saavuttaessa suositellaan julkisen liikenteen käyttöä. Meilahteen pääsee helposti bussilla ja raitiovaunulla. Myös pyörällä tai kävellen saapuminen on helppoa ja suositeltavaa. Jätäthän pyöräsi sille varatulle paikalle.
Autolla liikuntapuistoon saavutaan Zaidankadun kautta. Huomioithan, että pysäköintipaikkoja Meilahden liikuntapuiston alueella on rajallisesti. Liikuntapuiston pysäköintialue on maksullinen.
Pääkatsomon taakse, kolmospuolen katsomon alaosaan sekä kioskille on esteetön kulku.
Meilahden liikuntapuisto
https://pumu.fi/
Jaa tämä vinkki tai paikka valitsemassasi palvelussa / share this page:
Ehdota kiinnostavaa paikkaa
Osoite
![]() |
Huippupesäpallo palaa Helsinkiin, PuMu nousi Superiin |
![]() |
Pelimusiikki täyttää Temppeliaukion kirkon |
![]() |
Tutkijat avaavat ovensa yleisölle |
![]() |
Mäntyniemen ovet avautuvat yleisölle |
![]() |
Näin HKT:n uusi hittimusikaali syntyi |
![]() |
Loppukesästä avattu Muumi-leikkipuisto sai heti suuren suosion |
![]() |
Uusi tapahtuma nostaa sinkkujen ystävät päärooliin |
![]() |
Pop-up loihtii pihlajanmarjoista fine diningia |
![]() |
Venetsialaisia juhlitaan valoin ja ilotulituksin |
![]() |
Ylen kulisseihin päästään kurkistamaan avoimissa ovissa |
![]() |
Graffititaiteen SM-tittelistä kisataan Vallilassa |
![]() |
Ruotsalainen hittikauppa avaa myymälän Helsinkiin |
![]() |
Elokuussa nautitaan tunnelmallisista elokuvista ulkona |
![]() |
Kissojen Yöt tarjoavat tunnelmaa syyskuun iltoihin |
![]() |
Uusi stand-up -klubi kutittelee nauruhermoja keskiviikkoisin |
![]() |
Lapualaisooppera herää kummittelemaan Mustikkamaan kesässä |
![]() |
Vaasankatu täyttyi ihmisistä ja tunnelmasta toista kertaa |
![]() |
Näissä Helsingin satamissa nähdään kesällä loistoristeilijöitä |
![]() |
Onko tässä Helsingin upein sporttibaari? |
![]() |
Michelin-kokki avasi viihtyisän kesäkeitaan Helsinkiin |
![]() |
Suljettu Hanasaaren voimalaitos avautui yleisölle |
![]() |
Sunnuntaikirppikset täyttävät Cafe Regatan pihan |
![]() |
Täältä löytyy Espoon saariston helmi - livemusaa koko kesän |
![]() |
Lapinlanden vehreässä puistosa joogataan ja kirppistellään |
![]() |
Suosittu laulutapahtuma viihdyttää kesällä uudessa paikassa |
![]() |
Yksi Helsingin upeimmista huviloista avautui 15 vuoden odotuksen jälkeen |
![]() |
Puna-Mustat tavoittelee nousua Superpesikseen uusitulla stadionilla |
![]() |
Nuoret näyttävät suuntaa Generation 2026 -näyttelyssä |
![]() |
Hesaria piristää ihastuttava syyrialainen pikkuravintola |
![]() |
Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa |
![]() |
Kodikas kahvila Flemarilla yhdistää kukat ja itse leivotut pullat |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkue- voimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä pääset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä avasi Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispäivinä |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun |
|
Tämä puisto täyttyy yleisöstä kukinnan aikaan, mutta on upea vuoden ympäri |






























































