Rebekka Holi, Lätsä, Karri Lehtonen & Hautajaismuusikot
Rebekka Holi on Helsinkiläinen laulaja-lauluntekijä, joka on bändeineen villinnyt ja liikuttanut ihmisiä ympäri Suomen jo vuodesta 2018. Syyskuussa 2021 bändi julkaisi 12 biisiä sisältävän esikoisalbuminsa ”Posliinijättiläinen”. Rebekka Holin kappaleet ovat viisaita mutta suorasukaisia rock-ralleja, jotka lohduttavat elämän herkillä hetkillä.
Viisaan suorasukaisissa kappaleissa hissuttelu ja tuuttaus kiertyvät luontevasti yhteen. Bändi rakastaa esiintymistä ja on parhaimmillaan livenä.
Lätsä (soolo)
on lahjakas uuden polven lauluntekijä, jota on tyylillisesti verrattu vanhoihin suomi-rockin mestareihin kuten Dave Lindholmiin ja J. Karjalaiseen. Vahvat sanoitukset, rosoinen ja tunnistettava soundi sekä raikas ote tavoittavat jotain ajatonta. Lätsän erinomaisen vastaanoton saanut debyyttialbumi julkaistiin syyskuussa 2020 (Helmi Levyt & Joteskii Groteskii). Helmi Levyt julkaisee yhtyeen odotetun toisen albumin syyskuussa 2023.
Bändin singlet ovat soineet YleX:n, Radio Suomen ja Radio Helsingin lisäksi Spotifyn isoilla New Music Friday ja Suomirock tänään -soittolistoilla. Lätsää on kuultu yhteiskeikoilla mm. Antti Aution, Tuomari Nurmion, Litku Klemetin, Jukka Nousiainen & Kumpp.:in Räjäyttäjien, Joose Keskitalon, Laura Moision, Hulda Huiman, Joni Ekmanin ja Panssarijunan kanssa. Monialainen taiteilija on valmistunut Teatterikorkeakoulusta ja toimii musiikin lisäksi esitysten ja kuvataiteen parissa.
”Helsingissä asuvan laulaja-laulunkirjoittajan Lauri Mattilan taiteilijanimeä Lätsä kantavalla debyyttilevyllä aika pysähtyy. Kasaan on kursittu paketillinen sielukasta ja herkkää folk rockia, jossa Neil Young -estetiikka on vahvasti läsnä.” ****
– Virpi Suomi, Soundi 8/2020
Karri Lehtonen & Hautajaismuusikot
Karri Lehtonen on helsinkiläinen laulunkirjoittaja. Lehtonen on tarinankertoja, jonka lauluissa kuljetetaan kuulijaa pankkiryöstöntilanteesta, paikallisen karaokebaarin Bohemian Rhapsody -tulkinnan kautta hautajaisiin, jossa manalan portit aukeavat. Musiikillisesti Lehtonen ei halua naulata tyyliään yhteen lokeroon, vaan leikittelee rohkeasti eri tyylien kanssa.
Lehtonen on välitön ja ennen kaikkea positiivisia viboja huokuva esiintyjä, joka vetää helposti katsojan hymyn huulille. Tämä näkyy erityisesti hersyvissä välispiikeissä. Vuorovaikutus yleisön kanssa on Lehtoselle tärkeää ja se, että tunne välittyy. Lehtosen taustabändin nimi on Hautajaismuusikot. Bändi soittaa tiukasti ja tunteella. Välillä soitto vie kuulijan intiimeihin ja herkkiin tunnelmiin, toisessa hetkessä taas tunnelma räjäytetään kattoon ja bileet voivat alkaa.
https://tavastiaklubi.fi/events/2023-06-03/rebekka-holi-latsa-karri-lehtonen-hautajaismuusikot/90284/
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |



























































