Jäähyväiset Malminkartanon junatunnelin teoksille
Malminkartanoon on tehty Suomen ensimmäinen taiteellinen graffititeos, josta on ylellä myös podcast (2012) teoksen 30v iän kunniaksi. Tunnelin graffitiseinä/taideseinä täyttää vuonna 2026 toukokuussa 45 vuotta.
Alueella käynnistyy iso remontti, joka hautaa alleen nykyiset junatunnelin taideteokset. Remontti purkaa tunnelin seinämät kallioon asti, tarkoittaen, että taideteokset ovat nähtävissä viimeistään 2.5.2026. Remontin on tarkoitus käynnistyä nykyisten aikataulujen puitteissa 3.5.2026.
Tunnelin teoksissa näkyy alueen kulttuurisidonnaisuus ja alueen asukkaille tuttuja asioita, kuten kuuluisa "laser skeittari", jota on tituleerattu myös supersankariksi ja muota alueen kulttuurista kertovia teoksia.
Jätetään maltsun graffiteille ja teoksille niiden ansaitsemat hyvästit ja samalla toivotetaan hyvää onnea tulevan remontin kulkuun!
Voit vaikka vain istua, soittaa kappaleen tai pari, räpätä kuten moni maltsun alueella kasvanut räppäri, tanssia tai jutella paikallisten kanssa alueen merkityksestä. Tai ikuistaa kuviin itsesi ja seurueesi tunnelissa.
Tervetuloa pop up hengessä paikalle!
Tapahtumaa ei järjestä kukaan vaan on täysin orgaanisesti syntyvä jos on syntyäkseen eli jokaisella osallistujalla on vastuu tilaisuuden onnistumiselle.
Aika: La 2.5.2026 klo 10:00 - 18:00.
Sijainti: Malminkartanon junatunneli ja sen lähiympäristö
Tule fiilistelemään ja jättämään hyvästit yhdelle Malminkartanon maamerkeistä: Junatunnelin teoksille!
Tapahtumapaikka / Venue
Lähetä juttuvinkki tai anna palautetta sivustosta ✍️
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa tapahtuma valitsemassasi palvelussa / share this event on:















