Ruumiillistumia -taidenäyttely
Ruumiillistumia-näyttely tarkastelee identiteettiä, kehollista intuitiota ja taiteellisen työskentelyn somatiikkaa. Keraamiset veistokset ovat syntyneet intuitiivisessa prosessissa, jossa ilman tarkkaa suunnitelmaa toistuvat muodot syntyvät käden ja saven rytmisestä vuorovaikutuksesta. Perinteisten lasitustekniikoiden lisäksi Raku-polton kaoottisuudelle altistetut muodot jäävät tarkoituksella kuin keskeneräisiksi, vangiten teoksiin fyysisen kehon pulssin ja häilyväisen luonteen. Musteilla värjätyt kankaat ja puulevyt ovat pitkäkestoisen prosessoinnin, omanlaisensa järjestelmällisen satunnaisuuden tulosta.
Mikko Kelloniemi on luovien alojen ammattilainen ja monialainen taiteilija. Hän on työskennellyt kuvaajana ja valokuvaajana kohta 20 vuotta, keskittyen dokumentaariseen sisältöön ja erityisesti luovaan dokumenttielokuvaan.
Omassa taiteellisessa työskentelyssään hän tarkastelee identiteettiä, muutosta ja muutosvoimaa. Valokuvan ja maalauksen lisäksi hän on työskennellyt viime vuodet kasvavassa määrin saven ja keraamisen kuvanveiston parissa. Hänen taiteensa keskiössä ovat abstrakti muotokieli sekä hitaasti polveilevat, intuitiiviset prosessit, joiden tarkka alku- tai päätepiste ei ole helposti määriteltävissä.
Näyttely on esillä Osasto5:ssä Lapinlahden sairaalan päärakennuksessa. Tervetuloa!
Avoinna
Ma-la 11–17
Su 12–17
https://lapinlahdenlahde.fi/tapahtumat/nayttely-ruumiillistumia/
Tapahtumapaikka / Venue
Lähetä juttuvinkki tai anna palautetta sivustosta ✍️
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa tapahtuma valitsemassasi palvelussa / share this event on:















