Helsingin Poliisisoittokunta: Ella & Frank, Aili Ikonen & Sami Pitkämö
Otamme ennakkolähdön jazzin historian kenties suurimman naislaulajan, Ella Fitzgeraldin syntymän 100-vuotisjuhlallisuuksiin. Vuonna 1917 syntyneen Fitzgeraldin tunnusmerkeiksi tulivat poikkeuksellinen laaja ääniala, erehtymätön sävelkorva ja erinomainen improvisaatiokyky. Ellan jalanjäljissä on Aili Ikonen, joka on Suomen johtavia jazzlaulajia. Hän on esiintynyt mm. Korpi Ensemblessa ja Herd -yhtyeessä. Hänen oma debyyttialbuminsa "Laulan" ilmestyi toukokuussa 2016.
Kumppanikseen Ella saa samoihin aikoihin maailmanlaajuista suosiota niittäneen Frank Sinatran. Sinatran ura kesti yli kuusi vuosikymmentä. Levytyksiensä lisäksi hän näytteli yli 50 elokuvassa. Hänen tunnetuimmista kappaleistaan tuli yhä radiossa soivia ikivihreitä, kuten Stangers In The Night ja My Way. Frankin hittejä tulkitsee Suomen kirkkaimpiin muusikkotähtiin lukeutuva Sami Pitkämö. Pitkämö on monipuolinen muusikko, joka on tullut tunnetuksi oman Orkesterinsa lisäksi useissa eri kokoonpanoissa, kuten Hemma Beast ja Jean S.
Ella ja Frank esiintyivät molemmat laajasti Big Bandien kanssa. Tänä iltana kuulemme näitä upeita puhallinkokoonpanoille kirjoitettuja sovituksia vielä aiempaa hieman suurempina versioina, kun säestävänä orkesterina on 43-henkinen Helsinki Police Band.
Konsertin johtaa Poliisoittokunnan ylikapellimestari Sami Ruusuvuori.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































