Suomi 100 avajaiset Kansalaistorilla

Hinta: vapaa pääsy
Ajankohdat:
Tämä tapahtuma on jo mennyt

Katso tulevia tapahtumia Stadissa.fi -etusivulta.

Näytä lisää

Tapahtumasta:

Suomen satavuotisen itsenäisyyden juhlinta käynnistyy uudenvuodenaattona, lauantaina 31.12.2016. Helsingissä Töölönlahden alueella jo puolilta päivin alkava kaupunkitapahtuma huipentuu Uuden vuosisadan bileisiin Kansalaistorilla klo 21-01.

Ohjelma huipentuu illalla Kansalaistorilla uuden vuosisadan bileisiin ja huikeaan ilotulitukseen Töölönlahdella. Useimmat tapahtumat ovat maksuttomia, lisätietoa saat ohjelmien järjestäjiltä.

Tapahtuma-alueen kartta
kartta_fi_v5


Luvassa on historiallinen ilta ja ainutkertainen ohjelma huikeissa puitteissa tasavallan sydämessä – jopa Mannerheimintie muuttuu tanssilattiaksi!

Uudenvuoden yönä Suomi 100 -avajaisten lavalle nousevat mm. Robin, Jenni Vartiainen, Alma, Samuli Edelman, Paula Koivuniemi, Paleface, Iiro Rantala, Remu Aaltonen ja muita tähtiä! 


Kaikkien aikojen katutapahtuman vuoksi Mannerheimintie suljetaan liikenteeltä Kiasman ja Kansallisoopperan väliltä illan ajaksi klo 20 alkaen, jolloin liikenne siirretään poikkeusreiteille. 

Koko ohjelma:

1 Suomen Kansallisooppera ja -baletin perhepäivässä klo 12-15 ohjelmassa on Taaperoiden taidetuokion Taikahuilu-esityksen lisäksi mm. kasvomaalausta ja talokierroksia (Maksuton tapahtuma).

Illan Lepakko-oopperaesityksen jälkeen Oopperan lämpiössä pyörähdellään perinteisen tanssimusiikin ja Dallapé-orkesterin tahtiin klo 22-1.30. (Maksullinen). oopperabaletti.fi

2 Luonnontieteellisessä museossa juhlivat Suomen kansalliseläimet. Joutsenten juhlat ja karhujen kemut -tapahtumassa klo 15-18 piirretään porukalla eläimiä ja kasveja. Taideteokset kiinnitetään illan ajaksi museon aitaan. (Maksuton) luomus.fi

3 Eduskunnan kansalaisinfossa Pikkuparlamentissa viihdyttää lapsia Taikuri Klabbis klo 13.30, 14.30 ja 15.30. Jaossa on myös 2017 kpl Eduskuntatalo-aiheista seinäkalenteria itsenäisyyden juhlavuodelle 2017. (Maksuton) eduskunta.fi

4 Oopperan ulkolavalle Hesperian puistossa kipuaa Pikku Kakkosen väki klo 13 ja 15, kun Katti Matikainen ja Nakki-Rakki käynnistävät lasten juhlavuoden lähtöMAUkauksella! (Maksuton)
Illalla We Love Helsingin DJt hellivät yleisöä klo 18–24. Alkuillasta tanssimaan houkuttelevat kotimaiset kultakauden iskelmät ja illan edetessä villitsevät kotimaiset pop- ja rock-klassikot sekä Suomi-disco ja nuoruushitit. (Maksuton)

5 Töölön Kisahallissa kokeillaan telinevoimistelua ja ratsastetaan keppihevosilla klo 12-15. Jos oma keppari puuttuu, paikan päältä saa lainahevosen.
Onko sinulla taitava mailakäsi? Tule testaamaan laukaisun nopeus salibandyn laukaisututkaan tai treenaamaan salibandya tekniikkaradalle. Hien saat pintaan myös pelailun muodossa – valitse siis oma tapasi liikkua. Maailman mestareiden pokaali myös paikalla, tule ottamaan selfie sen kanssa! Yhteistyössä HIFK-Salibandy.
Amerikkalaista jalkapalloa, eli jefua pääset testaamaan Wolverines-seuran junioripelaajien opastuksella. Soikean pallon heittäminen ei olekaan niin helppoa kuin miltä se näyttää, mutta nyt saat vinkit sen heittämiseen ja kiinni ottamiseen. Tule kokeilemaan jefun kamoja ja ehkä jopa kontaktiakin!(Maksuton) hel.fi/liikunta

6 Rautatientorin Jääpuistossa viiletetään luistimilla koko perheen voimin klo 12-15. Halukkaille tarjolla myös luisteluopetusta puolen tunnin välein ja luistimet saat tarvittaessa lainaksi. Tapahtumassa arvotaan lippuja Taitoluistelun MM-kilpailuihin klo 13, 14 ja 15. (Maksuton) hel.fi/liikunta

7 Kansallismuseon näyttelyt ovat auki klo 13–20. Museon perusnäyttelyyn vapaa pääsy ja Renessanssi. Nyt! -näyttelyyn pääsymaksulla. Museon ravintola on auki klo 13–19.30.
Juhlavuoden kunniaksi museolla käynnistyy myös Kansallisaarteen etsintä -kampanja, jossa etsitään uusia henkilökohtaisia aarteita Suomesta. Aarteita voi lähettää verkossa, ja osa aarteista valitaan Kansallismuseon näyttelyyn. Uutena vuotena Kansallismuseossa esillä kampanjakummien Palefacen ja Manuelan Boscon kansallisaarteet. Lähetä aarteesi: kansallisaarteenetsinta.fi tai #kansallisaarteenetsintä. (Maksuton) kansallismuseo.fi

8 Finlandia-talolla Alvar Aalto-säätiön englanninkieliset opastetut design- ja arkkitehtuurikierrokset klo 14 ja 15.30. Max. 25 hlö/kierros. (Maksuton). Illalla Back to the 80´s Show & Dinner vie juhlijat huikealle aikamatkalle kasaritunnelmiin. (Maksullinen). finlandiatalo.fi/uusivuosi

9 Helsingin taidemuseo HAM on poikkeuksellisesti auki klo 20 asti. Museossa voi tutustua muun muassa japanilaisen Yayoi Kusaman näyttelyyn ja jokaisen helsinkiläisen taidekokoelmaan kuuluviin suomalaisen maalaustaiteen helmiin. Yleisöopastukset Kusaman näyttelyyn pääsylipun hinnalla klo 13 ja 14 suomeksi ja klo 15 ruotsiksi. Ota myös osaa Raketteja ja ilotulitusta! -työpajaan klo 14-17. Maksullinen klo 11-16, vapaa pääsy klo 16-
20 (alle 18-vuotiaat pääsevät HAMiin aina maksutta). hamhelsinki.fi 
10 Puistolavalla Oopperan ja Finlandia-talon puolivälissä ohjelmaa nuoremmille juhlijoille kello 18-21. Tulossa timanttinen kattaus kovassa nousukiidossa olevia kotimaisia artisteja. Lavalle nousevat vaihtoehtoisen hiphopin kulttitähti DJ Kridlokk, Töölön ketterä, The Holy, Kingfish, Seksikäs Suklaa, Dosdela ja VG+ sekä Random Life-kollektiivin tuottama tanssiesitys.(Maksuton)

11 Elämyksiä ulkoilijoille luo Hesperian puistoon illan hämärtyessä klo 16 syttyvä valotaiteilija Kari Kolan ympäristövaloteos. Nauti koko puiston läpi ulottuvalla tunnelmapolulla suomalaisen luonnon rauhasta ja musiikista. (Maksuton)

12 Sano se kosketuksin! Makasiiniraunion pohjoispäähän pystytettävällä digitaalisella jääseinällä vaihdamme kuulumisia Mikkelissä ja Levillä juhlivien kanssa. Jääseinällä kuka tahansa voi viestitellä klo 15-01. (Maksuton) keskustakirjasto.fi 

13 Helsingin kaupunginmuseon Hakasalmen huvilassa lauletaan yhdessä Itsenäisyyden lauluja klo 18 ja 20. Musiikillinen kattaus on koottu suomalaisten omista laulumuistoista. (Maksuton) hakasalmenhuvila.fi

14 Musiikkitalossa kuullaan Helsingin Barokkiorkesterin yhdistys ry:n järjestämä perinteinen uudenvuodenkonsertti klo 19. (Maksullinen) hebo.fi Uudenvuoden tansseissa klo
15-17 saa pyörähdellä Päälämpiössä solisti Markus Allanin laulaessa ikivihreitä tanssisävelmiä. Illalla klo 21-00.30 samalla paikalla Pekka Korhosen kvartetti soittaa viihteellistä jatsia. Kahvila palvelee uudenvuoden juhlijoita klo 01.00 asti. www.musiikkitalo.fi

15 Nykytaiteen museo Kiasman näyttelyt ovat avoinna klo 19 asti. Kiasma Caféssa vuosi vaihtuu herkullisissa merkeissä. Kaupungin paraatipaikalla pääsee nauttimaan juhlaan valikoituja à la carte annoksia sekä pientä syötävää klo 23 saakka. (Maksullinen) kiasma.fi 

16 Sanomatalon Mediatorilla klo 12-18 voi tavata HS:n Lasten uutisten ihanan Fannyn ja kokeilla huikeaa virtuaalitodellisuutta 360-laseilla! Samalla lapset pääsevät kertomaan Lasten uutisten videolle tulevaisuudentoiveitaan ja lähettämään terveisensä aikuisille. Mediatorilla voitte ottaa myös perhevalokuvan tai kaverikuvan, jonka saa heti mukaan. www.hs.fi/lastenuutiset (Maksuton). Sanomatalon kahvila palvelee nälkäisiä klo 12-18.

17 Kampin Narinkkatorilla voit liittää kasvosi satavuotiaan Suomen juhlakuvitukseen! Valokuvauspiste on avoinna klo 14–20.

18 Suomen presidentit heräävät eloon! Helsingin kaupungin rakennusviraston tuottama www.suomenpresidentit.fi sivusto avautuu uudenvuoden aattona. Voit tutustua Suomen historiaan presidentteihimme kautta. Dramatisoidut lyhytfilmit ja presidenttien elämänkertalyhennelmät saat mobililaitteeseesi QR-koodilla muistomerkin läheisyydestä. Sivustoa mainostetaan rakennusviraston opastetuilla kävelykierroksilla, joissa kuljetaan kahdeksalle muistomerkille Ståhlbergista Kekkoseen ja eläydytään presidenttiemme vaativaan tehtävään Suomen kansan johtajina. Kierrokset kestävät noin kaksi tuntia, ei ennakkoilmoittautumista. Lähtö Mannerheimin ratsastajapatsaalta Kiasman vierestä uudenvuoden aattona 31.12. klo 13, 15 ja 16 sekä uudenvuodenpäivänä 1.1. klo 13, 14 ja 15. (Maksuton)

19 Avajaispäivä huipentuu Kansalaistorilla Uuden vuosisadan bileisiin klo 21-01. Luvassa tanssia, musiikkia, huumoria, laulua, uutta sirkusta ja paljon muuta. Varpaat ja tunnelman lämmittävät suositut Tavastian Lauantaidiskon DJ:t ja illan aikana Kansalaistorin lavalla nähdään huikea kattaus maamme eturivin artisteja. Suomi 100 -juhlavuoden avaa pääministeri Juha Sipilä ja ohjelman lomassa paljastuu myös uuden keskustakirjaston nimi, jonka julkistaa Helsingin kaupunginjohtaja Jussi Pajunen. Katso illan koko ohjelma ja esiintyjät täältä. Tervetuloa tanssimaan ja laulamaan Suomi uudelle vuosisadalle! (Maksuton)

20 Lähtölaukaus juhlavuoteen ammutaan Töölönlahden ylle keskiyöllä. Valtaisa ilotulitus kuljettaa katsojat halki Suomen ja läpi neljän vuodenajan. Voit seurata sitä joka puolelta tapahtuma-aluetta. Eikä ilotulituksen jälkeen suinkaan kiirehditä kotiin, sillä bileet jatkuvat Kansalaistorilla aina klo 01 asti yöllä! (Maksuton)


http://suomifinland100.fi/avajaiset


Tapahtumapaikka / Venue

Eero Erkon katu
00100 Helsinki


Kopioi tapahtuman linkki / Copy event link

Jaa valitsemassasi palvelussa:




(Translate page)



Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.

Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.






Eero Erkon katu
00100 Helsinki



Linnankoskenpuisto

Linnankoskenpuiston remontti ja lippakioski saivat hyvän vastaanoton
Lue lisää




Haloo Helsinki

Haloo Helsingin kiertue siirtyi ilouutisen johdosta
Lue lisää




PMMP-dokumentti

Tuore PMMP-dokumentti ilmaisessa ulkoilmanäytöksessä
Lue lisää




Kallion kirkon tornista näkee kaupungin kattojen ylle
Lue lisää




Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja
Lue lisää




Vallisaari

Vallisaaren luontoidyllissä maistellaan viinejä ja tutustutaan
Lue lisää




Noddis Live

Nordiksen komea keikkakattaus jatkuu kesän loppuun asti
Lue lisää




Ulkoilmaelokuvat

Ulkoilmaelokuvat tuovat tunnelmaa kesäiltoihin
Lue lisää




Alppipuiston kesä

Alppipuistossa nautitaan kesästä ja ilmaistapahtumista
Lue lisää




Parempi maailma, Arabia

Arabian tehtaan yksi kerros täyttyi purkutaiteesta
Lue lisää




Kasarmitorin terassi

Jättiterassi nousee tänä kesänä Kasarmitorille
Lue lisää




Urheilumuseo

Kuningas Litmasen kiehtovan uran vaiheisiin sukelletaan urheilumuseossa
Lue lisää




Darude Sandstorm Run

Kesällä juostaan Daruden legendaarisen musiikkivideon reitillä
Lue lisää




Merimelojien maja

Taivallahdessa tanssitaan lavatansseja merellisessä tunnelmassa
Lue lisää




Backaksen kartanon

Kesä täynnä viihdettä ja huippukeikkoja Backaksen kartanolla
Lue lisää




Laidunvierailut

Uutelan kesässä pääsee laidunvierailuille katselemaan eläimiä
Lue lisää




Korttelitapahtumat

Kyläjuhlat täyttävät ryminällä kevään ja alkukesän
Lue lisää




Olympiastadionin kierrokset

Olympiastadionilla avoimia ovia ja kierroksia kaupungin katolta maan alle
Lue lisää




Kissakahvila Helkatti

Tässä kissojen valtakunnassa voit hengähtää ja saada tassuterapiaa
Lue lisää




Nuorilla ilmaisia palveluita

Lapsille ja nuorille ilmaistapahtumia ja vapaa pääsy maauimaloihin
Lue lisää




Roasberg Kallio

Roasberg avasi uuden kahvilan Kallioon, salaattibaari sai heti kiitosta
Lue lisää




Tatuointiala elää ajassa

Tatuointien suosio vain kasvaa - tyylit vaihtelevat aikaa peilaten
Lue lisää




Kaapelimuseot

Kaapelimuseoiden ilmaisilloissa kolme museota avaavat ovensa
Lue lisää




Ateneumin taidemuseo

Rajoja rikkoneet taiteilijanaiset esillä Ateneumin taidemuseossa
Lue lisää




Metal

Hellsinki Metal Festival jyrää Nordikselle elokuussa
Lue lisää




Heureka

Heurekassa hyppäät ajassa taaksepäin - ja näet jääkauden jättiläiset
Lue lisää




Luonnontieteellinen museo

Reidar Särestöniemi - värien mestari tiettömän tien takaa
Lue lisää




Luonnontieteellinen museo

Teemaillat tarjoavat kiehtovia luontoaiheita kevään ajan
Lue lisää




Kuohuviinit

Alkon asiantuntija antaa vinkit kuohuviinin valintaan
Lue lisää




Winest

Tässä on Helsingin ensimmäinen georgialainen viinibaari
Lue lisää




Maistuvat brunssit tuovat pientä luksusta elämään
Katso tarjontaa




Meilahden kartano

Tyhjillään olleessa Meilahden kartanossa puhaltavat uudet tuulet
Lue lisää




Vaaleanpunainen kahvila

Tämä kahvila säväyttää - Ullanlinnan uutuus on kuin nukkekoti
Lue lisää




Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan
Lue lisää




Konepajalle avautui rytinällä uusi korttelikino
Lue lisää




Lakufestivaali ilahdutti kävijöitä maistuvilla uutuuksilla
Lue lisää




"Järjestyy" - Bugatti ovelle, yksityislentokone tai helikopteri pikana
Lue juttu




Itä-Pasilan katutaidekierroksilla sukelletaan tarinoihin teosten takana
Lue lisää




Mistä löytyvät maukkaimpia pizzoja tarjoavat ravintolat?
Katso täältä




Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike
Lue lisää




Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun
Lue lisää




Heurekaan torstaisin vain kympillä koko kevään ajan
Lue lisää




Stand-up piristää harmaata arkea - Katso keikkatarjontaa
täältä




Uuden pikaratikan varrelta löytyy paljon nähtävää
Katso tärpit




Värikäs kuplatee on suosittu ja eksoottinen juomaherkku
Lue lisää




Tulevaisuuden taide hyödyntää tekoälyä luovasti ja leikitellen
Lue lisää




Vesipuistoissa polskitaan ja nautitaan - lämpimissä vesissä
Lue lisää




Kiasman ilmaisperjantaina kannattaa piipahtaa taidemuseossa
Lue lisää




Mistä löytyy seudun maukkaimmat burgerit? Nämä kannattaa testata
Lue lisää