Baila Baila Salsa Festival 2018
Baila Bailan salsafestari kerää yhteen niin vannoutuneet salsan harrastajat kuin ensikertalaiset ympäri Suomea ja Eurooppaa.
Baila Bailan salsafestareilla on huippumahdollisuus aloittaa uusi iloinen harrastus, joka kohottaa kuntoa ja sopii kaikille! Salsafestareilla on tarjolla mm. salsaa parin kanssa tai ilman, hikeä nostattavaa Boombataa, vauhdikasta reggaetonia, sekä sensuellia bachataa ja kizombaa. Iltaisin Salsafestivaalien ajan vietetään kaupungin upeimmat salsabileet: luvassa latinalaisia rytmejä, upeita ammattitanssijoiden esityksiä ja tanssiopetustuokioita.
Alkeistason tanssitunnit pidetään Tanssikoulu Baila Bailan omissa tiloissa (Eerikinkatu 27,00180 Helsinki). Baila Bailaan pääsee helposti kävellen Kampin linja-autoasemalta ja metroasemalta. Alkeistanssijoiden käytössä on kolme loistavaa tanssisalia peileineen ja tanssimattoineen. Tuntien jälkeen käytössä on suihkutilat ja saunat sekä miehillä että naisille. Laajasta tuntivalikoimastamme voit valita suosikkisi tai kokeilla vaikka kaikkea!
Kokeneemmille tanssijoille onjälleen luvassa opettajia salsamaailman huipulta ja laajalti tarjontaa erilaisten tanssityylien tiimoilta: kuubalaista salsaa, afrokuubalaisia tansseja, reggaetonia, bachataa, kizombaa sekä lukuisia muitakin ihastuttavia tanssityylejä. Festivaalin tanssilajit painottuvat kuubalaiseen tanssikulttuuriin mutta myös bachata- ja kizombatanssijat on huomioitu, tunneilla ja bileissä. Festivaalin lajitarjonta kuvastaakin hyvin tanssikoulu Baila Bailaa missä ympärivuoden sinulla on mahdollisuus harjoittaa taitojasi festivaalin kaikissa lajeissa. Keskitason ja edistyneiden tunnit pidetään Salmisaaren liikuntakeskuksessa.
Tulethan ensimmäiselle tunnillesi paikan päälle hyvissä ajoin (vähintään 20-30 min. ennen ensimmäisen tuntisi alkua), näin ehdimme tehdä rekisteröinnin ja hoitaa maksupuolen, sekä ehdit vaihtamaan vaatteet ennen tunnin alkua.
http://www.salsafestival.fi/
https://www.facebook.com/events/1747312291959176/
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
Tämä lasten vapputapahtuma järjestetään jo 62. kerran |
![]() |
He lakittavat Mantan - lakki omenankuorista |
![]() |
Pientuottajien samppanjat tarjoavat kuplivan varaslähdön vappuun |
![]() |
Hesaria piristää ihastuttava syyrialainen pikkuravintola |
![]() |
Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa |
![]() |
Kodikas kahvila Flemarilla yhdistää kukat ja itse leivotut pullat |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä pääset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispäivinä |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun |








































