Flash Flash
Juhani Nuorvala – Juha Siltanen
FLASH FLASH
Andy Warholin kaksi kuolemaa
Juhani Nuorvalan ooppera Flash Flash on muotokuva yhdysvaltalaisesta taiteilijasta Andy Warholista, ihmisjoukkojen ympäröimästä yksinäisestä miehestä. Warholin elämään taidemaalarina, elokuvantekijänä, mediapersoonana ja ajattelijana kiteytyy paljon siitä kulttuurisesta ja yhteiskunnallisesta muutoksesta, joka on läntisen kulttuuripiirimme tuorein perintöosa. Tähän muotokuvaan tunkevat USA ja koko länsimainen yhteiskuntamme ja sen moottori – konsumerismi. Mikä Warholin aikana oli räikeää fiktiota, on muuttunut todellisuudeksemme.
Flash Flash on hurja sielunmessu, jossa ovat läsnä – kuten Warholin taiteessakin – tyyneys ja kiihkeys, kirkkotaide ja pornografia, roska ja jalokivi. Teos kuvaa aikamme ihmistä, joka flirttailee tuhon ja kuoleman kanssa ja joka alati halajaa suuria efektejä ja helppoutta, tirkistelyä ja halpaa melodraamaa, ostamista, myymistä ja prameita kehyksiä - oopperan maailmaa tai maailmaa oopperana.
Teoksen milloin viekoittelevan melodinen, milloin pop-sykkeinen musiikki saa pulssinsa puheen rytmistä ja intonaatiosta. Nuorvalan käyttämä epätavallinen viritysjärjestelmä, ns. laajennettu puhdasvireisyys, tuo musiikkiin kiinnostavan epätodellisuuden vaikutelman.
Säveltäjä Juhani Nuorvalan ja libretisti Juha Siltasen Flash Flash on täysin poikkeuksellinen oopperateos. Se valmistui toistakymmentä vuotta sitten, mutta saa kantaesityksensä vasta nyt. Silti siitä on, esittämättömänäkin, tullut jo myytti. Moni säveltäjä lienee tutkinut Flash Flashin partituuria - yleisön keskuudessa kantaesitystä on kiihkeästi odotettu jo pitkään. Helmikuussa 2019 sen aika on vihdoin tullut.
Musiikkitalon ja Espoon Kaupunginteatterin näyttämöille nousevat Erik Söderblomin ohjauksessa laulutaiturit Tuuli Lindeberg, Varvara Merras-Häyrynen, Martti Anttila, Sampo Haapaniemi ja David Hackston sekä mestaristeppaaja Ari Kauppila. Nyky Ensemblen kapellimestarina toimii Nils Schweckendiek.
Teatteribussi suoraan ovelle! Espoon Kaupunginteatterin Revontulihallin näytöksiin pääsee Helsingistä teatteribussilla! Linja-auto lähtee Kiasman edestä tuntia ennen esitystä ja kyytiin pääsee ainoastaan Pääsylippu + bussikuljetus -lipulla. Lippuja on saatavilla seuraaviin esityksiin:
Flash Flash
pe 15.2. klo 18 Kiasmalta, esitys klo 19. Pääsylippu + bussikuljetus 30€.
Suomen historia
ke 27.3. klo 18 Kiasmalta, esitys klo 19. Pääsylippu + bussikuljetus 30€.
Marat/Sade
ti 9.4. klo 18 Kiasmalta, esitys klo 19. Pääsylippu + bussikuljetus 38€.
Teatteribussin lähtöpaikka on Mannerheiminaukion pysäkki, Kiasman pääoven edessä. Paluukyyti lähtee teatterin edestä esityksen jälkeen.
Osta lippusi kätevästi suoraan netistä.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































