Ateneum Live X Ronja Salmi
Ateneum Bistro. Ateneum Live on keskustelusarja työstä, taiteesta ja elämästä. Toimittaja Ronja Salmi vetää kohtaamisia, joissa pohditaan nykyhetken ja taiteiden risteämiskohtia. Suomeksi. Vapaa pääsy. Keskustelua voi seurata suorana Ateneumin Facebook-sivujen kautta.
Keskiviikkoisin 11.9, 9.10. ja 30.10. klo 18–18.45
Ke 11.9. Mitä museoisit Instagramista?
Instagram pitää sisällään yli 40 miljardia kuvaa. Mutta minkä niistä haluaisit museon kokoelmiin? Kuinka se tapahtuisi? Tulisiko internet-kulttuuria säilöä, vai onko sen kohtalona pyyhkiytyä kollektiivisesta muistista?
Keskustelemassa artistit Fedja Kamari sekä Taika Mannila. Kamarin Instagramissa luoma Etu-Töölön Sipsimuseo kasvoi fyysiseksi tapahtumaksi, ja päätyi osaksi Kansallismuseon arkistoa. Taika Mannila käyttää Instagramia taidokkaasti taiteellisen ilmaisun alustana sekä mahdollistaa työllään muiden artistien esille pääsyn. Mitä internet-taiteilijat ajattelevat Ateneumin esillä olevasta Hiljainen kauneus -näyttelystä ja sen mykistä, hienovaraisista teoksista?
Ke 9.10. Ikoninen omakuva
Kuka minä olen? Kysymys on askarruttanut taiteilijoita ja kirjailijoita kautta aikojen. Omakuvat ovat usein kuvataiteilijoiden taidonnäytteitä, ja raa’an rehellisiä katsauksia tekijänsä mielentilaan. Mitä ajatuksia ja tunteita ne herättävät katsojassa? Miksi juuri Helene Schjerfbeckin ikoniset omakuvat koskettavat vuodesta toiseen? Kuinka tämän hetken kirjoittajat kuvailevat itseään, ja miksi autofiktio kiinnostaa yleisöä juuri nyt? Mitkä asiat säilyvät omaelämänkerrallisessa taiteessa läpi ajan?
Keskustelemassa toimittaja-kirjailija Maria Veitola sekä kirjailija Aino Vähäpesola. Maria Veitolan VEITOLA-kirja on rikkonut ennätyksiä ja koskettanut tuhansia avoimuudellaan. Mitä kirjoittaja itse ajattelee esimerkin voimasta ja sen mahdollisesta hinnasta? Aino Vähäpesolan debyyttiromaani Onnenkissa on autofiktiivinen kertomus tämän hetken nuoresta naisesta, joka peilaa elämäänsä Edith Södergranin runojen kautta.
Ke 30.10. Siskot, järjestäytykää!
Vertaisryhmä Ompeluseura on kerännyt yli 30 000 naista yhteen keskustelemaan työelämän haasteista. Kansainvälinen #metoo -liike synnytti myös suomalaisella kulttuurikentällä ryhmiä, uusia hankkeita ja voimannäyttöjä. Suomalaisen taiteen historiassa kuvataiteilijat Helene Schjerfbeck, Ada Thilén, Helena Westermarck ja Maria Wiik pitivät tiivistä yhteyttä toisiinsa ja tukivat toisiaan taiteellisessa työssä. Mikä vaikutus ja merkitys naisista koostuvilla vertaisryhmillä on? Miten kanssasisaruutta voi käytännön tasolla kehittää? Mitä ryhmiä maailmasta vielä uupuu?
Keskustelemassa Ompeluseuran perustajajäsen Milla Halme sekä taiteilija Anna Paavilainen, jonka ääni kuuluu niin taidetapahtuma F/Symposiumissa kuin Yksittäistapaus-elokuvassa. Molemmat teokset ovat syntyneet yhteistyössä muiden taiteilijanaisten kanssa.
Ateneum Bistrossa. Vapaa pääsy!
https://ateneum.fi/tapahtumat/ateneum-live
https://www.facebook.com/events/387527455169504
Tapahtumapaikka / Venue
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |





























































