Ns. Luumäet, Flippipuisto
Suomirockin ja ramopunkin legendaarisiin nimiin lukeutuva Ne Luumäet kokoaa rivinsä ja tekee loppuvuodesta kymmenen keikan mittaisen Suomen-kiertueen nimellä Ns. Luumäet. Yhtyeen kokoonpano on alkuperäistä kitaristia lukuunottamatta sama kuin bändin kulta-aikana ja tulevien keikkojen setti koostuu tunnetuimmista Ne Luumäet -klassikoista sekä yhtyeen muutamista hieman harvinaisimmista kappaleista.
Vaikka Ne Luumäkien hajoamisesta on kulunut jo yli 25 vuotta niin sen simppelin nerokkaat kappaleet, kuten Onnellinen perhe, Kesäloma on kesällä, Tuomari, Kadunlakaisija, Leena on liimanhaistaja ja Sam pani kai jotain juomaani soivat yhä ja ovat edelleenkin tarttuvia ilman, että ajan hammas on päässyt puraisemaan.
Ne Luumäet on vuosien varrella esiintynyt satunnaisesti lähinnä Helsingissä ja muutamilla festivaaleilla, mutta nyt yhtye on mahdollista nähdä livenä useissa pienemmissä kaupungissa, joissa bändi on esiintynyt viimeksi 1990-luvulla. Kiertue kattaa yhteensä yhdeksän kaupunkia ja huipentuu tammikuussa Helsingin Tavastialle ja Tampereen Klubille.
Ne Luumäkien laulusolisti Joey Luumäki kuvailee tulevia keikkoja seuraavasti:
"Ns. Luumäet jatkaa Ne Luumäet -yhtyeen perinnettä. Mukana ovat Joey Luumäki, Pete Luumäki, Kaide Luumäki, pitkäaikaisjäsen Finski ja kitaristina Kimmo 'Chemo' Kalaja."
Ne Luumäet nousivat suuren yleisön tietoisuuteen 1980-luvun puolivälissä The Ramones -tribuuttibändinä, joka oli monen mielestä parempi kuin itse pääbändi. Yhtyeen ensimmäinen pitkäsoitto Ne Luumäet (1986) piti sisällään 14 tiukkaa Ramones-käännöstä, jotka nostivat albumin kertaheitolla suomipunkin klassikkolevyjen joukkoon.
Vuosikymmenen lähestyessä loppuaan Ne Luumäet hylkäsi hiljalleen Ramones-käännökset ja alkoi keskittyä oman materiaalin työstämiseen. Tämän seurauksena syntyivät albumit Verta ja luita (1989), Laki ja järjestys (1990) ja Pahat ja rumat (1991), jotka nostivat Ne Luumäet Suomen sen hetken ykkösbändien joukkoon. Ollessaan suosionsa huipulla vuonna 1993 Ne Luumäet päätti yllättäen
laittaa pillit pussiin ja julkaista vielä yhden jäähyväisalbumin Kiitos ja anteeks. Tämän jälkeen yhtye on tehnyt satunnaisia paluukeikkoja ja Autopartio 525 EP:n, jonka julkaisusta tuli tänä keväänä kuluneeksi 20 vuotta.
Syömään ennen keikkaa? Varaa pöytä Ravintola Ilveksestä! www.ravintolailves.fi
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
Ylen kesän ilmaiskonsertit täyttävät Tikkurilan toukokuun lopussa |
![]() |
Kirsikankukat kukkivat etuajassa, Hanamia juhlitaan helatorstaina |
![]() |
Tämä harvoin keikkaileva yhtye saapuu pikavierailulle Suomeen |
![]() |
Tämä lasten vapputapahtuma järjestetään jo 62. kerran |
![]() |
He lakittavat Mantan - lakki omenankuorista |
![]() |
Pientuottajien samppanjat tarjoavat kuplivan varaslähdön vappuun |
![]() |
Hesaria piristää ihastuttava syyrialainen pikkuravintola |
![]() |
Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa |
![]() |
Kodikas kahvila Flemarilla yhdistää kukat ja itse leivotut pullat |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä pääset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispäivinä |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun |














































