NouNous Festival
NouNous Festival on taas täällä! Perinteisesti joulukuun ensimmäisellä viikolla järjestettävä festivaali riemastuttaa jälleen kaikkia komiikan ystäviä. Kallo Collectiven järjestämä festivaali tuo Helsingin Suvilahteen kansainvälistä ja kotimaista fyysisen komedian parhaimmistoa. Vuoden teatteriteko -palkintoehdokas jatkaa rohkeasti komiikan ja fyysisen ilmaisun juhlintaa tämän vuoden ohjelmistollaan.
Festivaaliviikon aloittaa suositun teoskonseptin uusin versio; Only Bones v1.3 - Jenni Kallo. Loistava komedienne yllättää tässä teoksessa neliömetrin tilassa niin yleisön kuin itsensä. Maailman ensi-illasta on vain kolme esitystä Maneesin 50-hengen Marianne teltassa, joten liput kannattaa varata ajoissa.
Yli 600 kertaa esitetty runollinen ja lumoava Concerto pour deux clowns nähdään nyt ensimmäistä kertaa Suomessa. Julia Moa Caprezin ja Igor Sellemin räjähtävällä klovniduolla Les Rois Vagabonds on paitsi esiintymisen, myös soittamisen taito. Sveitsiläis-venäläisen kaksikon universaali ilmaisukieli täyttää Cirkon Solmusalin festivaalin avajaispäivänä. Esitys sopii kaikille 8-vuotta täyttäneille!
Sirkusesitys Attraction Capillaire - kaksi naista ilman rajoja - tuo Maneesin isoon saliin hiuksista roikkumisen mestarit Elice Abonce Muhosen ja Sanja Kososen, suomalaista huumoria unohtamatta. Tässä esityksessä kaikki voi olla mahdollista.
Viikonlopun ohjelmistossa ihastuttaaa meksikolaisen Gabriela Munozin uusi sooloteos Dirt. Teos pohtii sosiaalisten stereotyyppien ja roolien merkitystä luoden epätodellisen, mutta kauniin maailman täynnä utopioita.
Festivaalilla nähdään myös toinen musiikillinen ja esityksellinen ilotulitus KWALK. Uusinta Ensemblen muusikot Emil Holmström, Maria Puusaari ja Joonatan Rautio esittävät Georges Apherghis’in teoksia ja Kallo Collectiven voimakolmikko Kallo, Kurppa ja Monckton tuovat lavalle absurdin, fyysisen komiikkansa.
Lisäksi festivaalille palaa kahden asiakaspalvelijan hulvaton täysosuma Receptionists. Kristiina Tammisalon ja Inga Björnin mehukas klovneria ja tarkka fyysisyys ei jätä ketään kylmäksi.
Eikä tässä vielä kaikki - torstaina 5.12. Solmu-salin demo-illassa nähdään otteita tulevista ensi-illoista - lavalla Thom Monckton ja Luis Sartori do Vale, Sampo Kurppa sekä Henna Kaikula. Liput demo-iltaan myydään vain ovelta.
Festivaalin kuratoinnista vastaavat Jenni Kallo ja Kallo Collectiven taiteellinen johtaja Thom Monckton. Ehdottomasti paras tapa sukeltaa festivaalin tunnelmaan on lunastaa neljään vapaavalintaiseen esitykseen oikeuttava 60,00 euron sarjalippu. Tapahtuman ennakkoliput ovat myynnissä Tiketissä.
Tervetuloa nauttimaan naurun ilotulituksesta!
tiketti.fi/nounousfestival
https://kallocollective.com/nounous-festival
https://www.facebook.com/events/1210681395784980/
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
Ylen kesän ilmaiskonsertit täyttävät Tikkurilan toukokuun lopussa |
![]() |
Kirsikankukat kukkivat etuajassa, Hanamia juhlitaan helatorstaina |
![]() |
Tämä harvoin keikkaileva yhtye saapuu pikavierailulle Suomeen |
![]() |
Tämä lasten vapputapahtuma järjestetään jo 62. kerran |
![]() |
He lakittavat Mantan - lakki omenankuorista |
![]() |
Pientuottajien samppanjat tarjoavat kuplivan varaslähdön vappuun |
![]() |
Hesaria piristää ihastuttava syyrialainen pikkuravintola |
![]() |
Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa |
![]() |
Kodikas kahvila Flemarilla yhdistää kukat ja itse leivotut pullat |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä pääset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispäivinä |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun |














































