Meeri Koutaniemi & Sami Yaffa Groundp Up -näyttely
Ground up -näyttely on kahden taiteilijan, Meeri Koutaniemen ja Sami Yaffan, luovien voimien yhteisnäyttö. Näyttelyssä keskitytään heidän yhdessä jakamaansa taiteenalaan, keramiikkaan. Teokset ovat esillä nyt ensimmäistä kertaa. Lisäksi näyttelyssä nähdään erillisiä sekä yhteisiä kuvataiteellisia teoksia, joita luonto ja pariskunnan yhteiset matkat ympäri maailman ovat inspiroineet.
Koutaffa Ceramics on Koutaniemen ja Yaffan vuonna 2019 alkunsa saanut intohimoinen ja kokeilunhalun kipinöittämä syöksy keramiikan maailmaan. Teosten muodoissa ja värimaailmassa toistuvat vuodenajat sekä luonnon yksityiskohdat. Orgaaniset elementit yhdistyvät muotoilun puhtauteen ja yksinkertaisuuteen. Luonnonmateriaalin, kuten jäkälän ja kaarnan käyttö keramiikan osana kysyy elottoman ja elollisen yhdistämisen estetiikan ulottuvuuksista. Teokset koostuvat käyttöesineistä ja taidekeramiikasta, ja ne on tehty yhteistyössä taiteilija Minna Rusasen (MunKaa Design) kanssa. Minna ja Topi Rusanen ovat Koutaffa-keramiikkaprosessissa opettajina.
Koutaniemen keraamiset seinäkuvut kuvaavat maaäidin hedelmällisyyttä, ja luonnon syklien jatkuvaa uudistumista. Keramiikan rinnalla Koutaniemen valokuvat, kuten kuusiosainen Katajan Muotokuva ja Korento, ovat Koutaniemen ensimmäisiä julkisia teoksia, joissa päähenkilönä on suomalainen luonto ja sen yksityiskohdat.
Aiemmin Koutaniemen ja Yaffan taiteellista yhteistyötä on nähty vuonna 2019 Taiteiden yössä, jossa monitaiteinen teoskokonaisuus Enter Me tutki vuorovaikutusta ja kohtaamisten dynamiikkaa. Samana vuonna pariskunnan muodostama KOUTAFFA-duo esitti tunnelmallisella Superwood Festivaalilla performatiiviseksi ryhmämantraksi ja kollektiiviseksi tanssimeditaatioksi kuvaillun esityksen.
Meeri Koutaniemi (s. 1987) on toiminut valokuvaajana ja journalistina yli 50 maassa, joissa hän on keskittynyt dokumentaarisiin projekteihin ihmisoikeuksista. Hänen yhteiskunnallisia kuvasarjojaan on julkaistu muun muassa Helsingin Sanomissa ja Time-aikakausilehdessä, ja palkittu esimerkiksi Vuoden lehtikuvat -kilpailussa, Freelens-, Visa D'or Daily Press- ja Kulttuurin tulevaisuus -palkinnoilla sekä Unicefin Vuoden kuva -kunniamaininnalla. Hän on opiskellut kuvajournalismia Tampereen yliopistossa.
Sami Yaffalle (s. 1963) musiikkia ja kuvaa yhdistää intohimoinen, määrätietoinen ja pitkäjänteinen tekeminen. Hänet tunnetaan myös juontajana ja musiikillisena matkanjohtajana tv-sarjassa Soundtracker, jossa tutustutaan maailmaan ja kulttuureihin musiikin kautta. Sarja palkittiin parhaan musiikkiohjelman Kultaisella Venlalla 2015. Yaffan debyyttisarjakuva Punkin seikkailut – Taistelu Plastimiestä vastaan (Like, 2020) on kunnianosoitus lapsuuden sarjakuville sekä lapsista kumpuavalle muutosvoimalle.
https://www.facebook.com/meerikouta/
https://www.facebook.com/soundtracker.tv
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Suosittu Litmanen-näyttely sai jatkoa |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Tässä kissojen valtakunnassa voit hengähtää ja saada tassuterapiaa |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa hullaannutaan tieteestä |
|
Tatuointien suosio vain kasvaa - tyylit vaihtelevat aikaa peilaten |
![]() |
Tässä on Helsingin ensimmäinen georgialainen viinibaari |
|
Maistuvat brunssit tuovat pientä luksusta elämään |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |























































