UMO Helsinki Jazz Orchestra feat. Manuel Dunkel: Manu 50 v.
Mikä olisikaan parempi tapa viettää synttäreitä, kuin esiintyä yhdessä pitkäaikaisten bändikavereiden kanssa? Näin tekee saksofonisti Manuel Dunkel, joka juhlistaa 50-vuotissyntymäpäiväänsä Korjaamon konsertissa 2. marraskuuta UMO Helsinki Jazz Orchestran kanssa. Tällä kertaa Dunkel astuu orkesterin eturivistä solistin valokeilaan koko konsertin ajaksi.
Konsertti koostuu pääosin Manuel Dunkelin omalle kvartetilleen säveltämästä uudesta musiikista. Big band -sovituksista vastaavat Dunkelin lisäksi Ed Partyka ja Eero Koivistoinen. Lisäksi kantaesitetään UMOlle ja Dunkelille räätälöity sävellys Artturi Röngältä. Luvassa on melodinen kokonaisuus, jossa ovat läsnä jazzin perinteet ja modernitkin sävyt. Kapellimestarina toimii Ville Vannemaa. Konsertin kesto n. 75 minuuttia, ei väliaikaa.
Ennakkoliput Tiketti.fi alk. 27,50 €, ovelta 32 €. Narikka 3 €. Lippuja on myynnissä rajoitettu määrä, voimassa olevat ohjeistukset huomioivin turvavälein.
Vuodesta 1994 lähtien eli yli puolet elämästään UMOssa soittanut Dunkel on tuttu kasvo myös lukuisista muista kokoonpanoista ja erityisesti omaa nimeään kantavasta kvartetistaan. Voisikin osuvasti sanoa: ”missä jazz, siellä Manu”.
– Olen saanut tehdä ja kokea hienoja asioita niin musiikillisesti, kuin elämässäni muutenkin. Silti tunnen, että uteliaisuus ja halu kasvaa muusikkona eivät ole laantuneet lainkaan. Taiteen tekemisessä keskeneräisyyden tunne, itsekriittisyys ja halu kehittyä ovat alati läsnä. Nautin edelleen soittamisesta vähintään yhtä paljon kuin junnuna, kommentoi Dunkel tulevan merkkipäivänsä alla.
Manuel Dunkel (s. 1971) on yksi Suomen arvostetuimmista saksofonisteista. UMO Helsinki Jazz Orchestran riveissä vuodesta 1994 vaikuttaneen Dunkelin soiton tunnuspiirteitä ovat vivahteikas soundi, vahva post-bop-tyylinen ilmaisu ja virtuoosiset improvisaatiot. Sibelius-Akatemian jazzosastolta musiikin maisteriksi 2004 valmistunut Dunkel on soittanut lukuisissa suomalaisissa yhtyeissä ja johtanut omaa kvartettiaan 1990-luvun lopulta lähtien. Seitsemännen oman albumin kuluvan syksyn aikana julkaiseva Dunkel on palkittu Suomen Jazzliiton myöntämällä Yrjö-palkinnolla 2011. Hän on esiintynyt yli 30 maassa ja konsertoinut useiden kansainvälisesti merkittävien jazzmuusikoiden, kuten Paul Jacksonin, Rick Margitzan ja Kenny Wheelerin kanssa. http://www.manueldunkel.com
https://umohelsinki.fi/fi/konsertti/manu-50/
https://www.facebook.com/events/581426493011773/
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Suosittu Litmanen-näyttely sai jatkoa |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Tässä kissojen valtakunnassa voit hengähtää ja saada tassuterapiaa |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa hullaannutaan tieteestä |
|
Tatuointien suosio vain kasvaa - tyylit vaihtelevat aikaa peilaten |
![]() |
Tässä on Helsingin ensimmäinen georgialainen viinibaari |
|
Maistuvat brunssit tuovat pientä luksusta elämään |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |























































