Haltian Retkilauantait ja avoimet ovet
Haltiassa vietetään Retkilauantaita joka kuukauden ensimmäisenä lauantaina, jolloin Haltian palvelut ovat avoinna klo 21 saakka ja näyttelyhin on maksuton sisäänpääsy klo 17-21 välillä.
Haltian luontokeskuksesta löydät kiehtovat luontonäyttelyt, kuten supersuosittu Lataa aivosi luonnossa -näyttely lokakuuhun saakka. Haltiassa lisäksi Suomen luonto -päänäyttely ja uudistettu Kaupunkiluonto-osio. Haltian Galleriassa ja porrasgalleriassa on esillä erilaisia näyttelyitä vieraslajeista. Lisäksi löydät ihanat, huovutetut Villaveijarit luonnossa vitriininäyttelystämme.
Kaikki näyttelyt ovat avoinna Retkilauantaina klo 10-21. Näyttelyihin maksuton sisäänpääsy klo 17-21 välillä (muina aikoina normaali sisäänpääsymaksu 13/8 €, alle 7-vuotiaat ja Museokorttilaiset maksutta).
Haltiasta on mahdollista vuokrata retkeilyvarusteita omatoimiselle retkelle. Valikoimassamme on e-fatbikeja, fatbikeja ja rinkkoja, reppuja sekä alueen karttoja. Varustevuokraus on avoinna koko Haltian aukioloajan ja varusteita voi vuokrata klo 20.30 saakka. Lisäksi Haltiassa pääset saunomaan, syömään, ostoksille tai voit jäädä jopa yöksi.
Ravintola Haltia on avoinna klo 11-20. Luonto lautasella -lounas on tarjolla klo 11-16, grillimenu tarjolla klo 16-20. Katso Ravintola Haltian menut ja varaa pöytä
https://haltia.com/portfolio-item/haltian-avoimet-ovet/
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.

































































