Tärppejä Raide-Jokeri -pikaratikan reitille
Helsingin seudun ensimmäisen pikaraitiotien liikenne käynnistyi lokakuussa 2023. Lähde tutustumaan tähän uudenkarheaan pikaratikkaan ja nauti poikittaisesta liikenteestä ja Pohjois-Helsingin kiinnostavasta tarjonnasta matkan varrella.
Pikaratikka-teemaisella pubikierroksella voit kiertää matkan pysäkkien tunnelmallisia paikallispubeja. Näitä ovat mm. Wanha Paja on Pajamäessä, Talin ja Vermon pysäkkien välissä, legendaarinen Bar 62 Maunulassa, Blue Jay Espoon laajalahdessa ja tietysti hapanoluiden luvattu maa, CoolHead panimoravintola Viikissä. Otaniemessä taas pienpanimo Fat Lizard on kävelymatkan päässä pysäkistä.
Luonnon ystävälle ja kuntoilijoillekin tarjontaa löytyy. Laajalahden luontoreitit lähtevät vain kivenheiton päästä Lahdenpohjan pysäkistä. Luontoreitit tavoittaa myös Maarin pysäkiltä käsin. Lahtea kiertää pitkospuureitti, mikä kulkee Laajalahden luonnonsuojelualueen läpi. Pirkkola taas on monen ulkoilijan mekka. Sieltä löytyy kävelyreittejä ja pururatoja ristiin rastiin, uudenkarhea ulkokuntosali sekä tietysti retrohenkinen Pirkkolan uimahalli. Viikin luonnonsuojelualue ja arboretum tarjoavat raitista ilmaa ja pitkiä reittejä Lammassaaren pitkospuineen ja Vanhankaupunginkoskineen. Kauppamyllyntieltä pääsee Myllypuron liikuntapuistoon ja luontoreiteille Matokalloon ja Alakivenpuistoon. Löytyypä läheltä myös 30 vuoden ikään ehtinyt Itäkeskuksen uimahalli. Ympäri vuoden maagisen kaunis Haagan Alppiruusupuisto on Huopalahden asemalta vain muutaman sadan metrin päässä.
Ostoksia pääsee tekemään tietysti ostosparatiisi Itiksen kauppakeskuksessa ja megalomaanisessa Leppävaaran Sellossa. Roihupellon huonekalukeskittymässä taas voi piipahtaa katsastamaan kuumimpia ruokailuryhmäuutuuksia.
Monipuolista kulttuuria reitin varrelta löytyy Kulttuurikeskus Stoasta sekä Maunulatalosta. Vermon ravit ovat myös kätevästi tavoitettavissa pikaratikalla matkaten. Tarkkasilmäinen voi nähdä upean taiteilija Maria Jotunia esittävän muraalin Haagassa, hieman Huopalahden asemasta itään.
Maria Jotunintiellä Raide-Jokeria tervehtii Maria Jotunia esittävä Maaria Jokimiehen muraali.
Avatun pikaraitiotien varrella on kaikkiaan 34 pysäkkiä. Se yhdistää Itäkeskuksen, Aalto-yliopiston ja Keilaniemen metroasemat sekä Oulunkylän, Huopalahden ja Leppävaaran rautatieasemat.
Pikaraitiovaunujen kyytiin voi nousta ja kyydistä voi poistua kaikilta linjan pysäkeiltä. Raitiovaunu starttaa joka aamu klo 04:35, mutta kyytiin voi nousta oman aikataulun mukaan. Toisin kuin metroissa, polkupyöriä ei saa ottaa pikaratikkaan mukaan. Kaikille pysäkeille on sen sijaan järjestetty pyöräparkit.
Pikaratikassa matkustat AB-vyöhykkeen lipulla.
Pikaraitiovaunun pysäkit:
Itäkeskus
Roihupelto
Kauppamyllyntie
Karhukallio
Latokartano
Viikin tiedepuisto
Viikinmäki
Oulunkylän asema
Oulunkylän keskusta
Teininpuisto
Kustaankartano
Maunula
Pirjontie
Pirkkola
Hämeenlinnanväylä
Ilkantie
Huopalahden asema
Vihdintie
Kutomotie
Takomotie
Talin siirtolapuutarha
Ravitie
Perkkaa
Leppävaaran asema
Alberganesplanadi
Linnoitustie
Laajalahti
Lahdenpohja
Maari
Aalto-yliopisto
Otaranta
Keilaniemi
Katso Raide-Jokerin reitti ja aikataulut täältä
Pikaratikan avautumista juhlistettiin avajaisviikonloppuna laajasti. Uusi menopeli houkutteli kyytiinsä viikonlopun aikana niin hurjan yleisön, etteivät kaikki halukkaat mahtuneet kyytiin.
Pikaraitiovaunujen kyytiin voi nousta ja kyydistä voi poistua kaikilta linjan pysäkeiltä.
Kuva: @paulijokinen
https://raidejokeri.info/
Jaa tämä vinkki tai paikka valitsemassasi palvelussa / share this page:
Vinkkaa tai lisää tapahtuma tähän paikkaan
Ehdota kiinnostavaa paikkaa












