Vallian Varikko oli ravintola ja tapahtumatila pitkään tyhjillään olleessa VR:n vanhassa metallityöpajassa.
Varikolla ehdittiin järjestää monenlaisia tapahtumia ja yksityistilaisuuksia. Se on toiminut myös tv-sarjojen, kuten Diilin finaalin kuvauspaikkana.
Vielä muutama vuosi sitten rakennus oli ilkivallan kohteena ja sen ikkunat oli rikottu. Se oli suosittu graffitimaalareiden maalauspaikka ränsistyneenä ja rauhallisena rakennuksena keskellä Vallilaa.
Vallilan Konepajan metallipaja oli vielä vuonna 2019 heikossa kunnossa.
— Mainos —
Jos kesäsade yllättää, löytyi sisältä mukavia sohvaryhmiä.
Katso vahvistusviesti sähköpostistasi. Vahvistuksen jälkeen olet mukana ja saat jatkossa vapaa-ajan vinkit sähköpostiisi.
Emme lähetä viestejä usein. Viestit kannattaa pitää tallessa ja palata niihin myöhemminkin.
Stadissa.fi - nappaa vinkit vapaa-ajalle!
Tämä kenttä on pakollinen.Anna sähköpostiosoite oikeassa muodossa.Syötä tiedot oikeassa muodossa. E.g.: 10 € / 15 €Tietoja ei ole tallennettu. Haluatko varmasti sulkea lomakkeen?Odottamaton virhe (kuten nettiyhteyden katkeaminen) esti tietojen tallentamisen.. Yritä uudelleen.Anna päivämäärä.Anna alkamisaika.Some dates are being edited. Please confirm your changes before submitting the form.Your upload exceeds the authorised amount. Please remove some files and try again.Tuntematon virhe esti kuvien tallentamisen. Kokeile uudestaan esimerkiksi pienentämällä ensin kuvatiedoston kokoa.You must accept the images publishing terms and condition.You forgot to choose an image to upload. Please select one now.Bad date format, please use the calendar to pick a date.