Kerttu Saali, Ina Gerken
Galerie Forsblom 28.4.-28.5.2023
INA GERKEN - A Journey
Saksalainen Ina Gerken (s. 1987) työstää maalauksiaan ilman ennakkosuunnitelmaa, käsitystä tai ideaa siitä, miltä teoksen pitäisi näyttää valmistuessaan.
Puhtaalla intuitiolla hän pyrkii katsomaan avautuvaa kappaletta ilman ennakkokäsityksiä siitä, mihin sen pitäisi päätyä. Sen sijaan hän yrittää intuitiivisesti havaita, mitä se tarvitsee, niin nopeasti kuin mahdollista, jotta hän ei ajattele seuraavaa siirtoaan liikaa.
Nopeasti kuivuvan akryylimaalin ansiosta hän voi spontaanisti muokata sisältöä haluamallaan tavalla, mikä pitää prosessin elossa ja jännittävänä.
Gerken kuvailee maalausta vuoropuheluksi itsensä ja kankaan välillä. Hän antaa itsensä ajautua ja mutkia tuntemattomaan, kunnes lopulta näkymätön tulee näkyviin. Viime kädessä kuva muodostuu kuin olento, joka kehittyy tyhjästä.
Kuten kaikki olemassa olevat asiat, jokainen maalaus on erilainen: jokainen on ainutlaatuinen sen luomisen, kuinka kauan valmistuminen kesti ja kuinka monta kerrosta se sisältää.
Viime vuosina Gerken on alkanut suosia suurempia formaatteja. Hän maalaa suuria kankaita tasaisesti lattialle, jolloin hän pääsee kirjaimellisesti maalauksen sisään.
Düsseldorfissa Saksassa asuva ja työskentelevä taidemaalari Ina Gerken opiskeli Düsseldorfin taideakatemiassa. Gerken on pitänyt lukuisia yksityis- ja ryhmänäyttelyitä Euroopassa, Aasiassa, Australiassa ja Yhdysvalloissa.
KERTTU SAALI - Kurottelua
Kerttu Saalin (s. 1994) viimeaikaiset maalaukset saavat inspiraationsa valosta ja väreistä.
Hänen aistinvaraisen prosessinsa laukaisee käsitykset sellaisista asioista kuin auringonvalosta, joka tunkeutuu tiheän metsän läpi tai aaltoilevan veden pinnalle.
Hänen viimeaikaisten maalaustensa puukehykset merkitsevät Saalille askelta veistoksellisempaan suuntaan. Kuvioidut kehykset ottavat itsepintaisesti aktiivisemman roolin hänen viimeaikaisissa töissään ja haastavat näin vakiintuneet kehykset ja kehystyskäytännöt. Kehystä käsitellään yleensä suojaavana tai sisältävänä elementtinä, mutta Saalin taiteessa se on kiinteä osa itse maalausta. Puuelementit laajentavat maalauksen sisältöä pellavakankaan reunojen ulkopuolelle ja asettavat teoksen aktiiviseen kosketukseen ympäröivän tilan kanssa.
Näyttelyn nimi viittaa ajatukseen kamppailusta saavuttaakseen jotain, joka ei ole ihmisen aistinvaraisen ulottuvilla, tai kenties tavoittaa jotain, jota ei vielä ole ja jota ei voi sanoin kuvailla. Taiteilija on paljastanut, että maalauksen sanoinkuvaamattomuus vetää häntä puoleensa. Koska hän on luonnostaan sanaton, maalauksessa on tiedostamaton puoli, joka on aina kiehtonut häntä maalarina.
Saali työskentelee intuitiivisesti, eikä koskaan suunnittele töitään etukäteen. Hänen taiteellista ajatteluaan tiivistää parhaiten ajatus siitä, että maalaus ei koskaan ole vain esitys olemassa olevasta maailmasta – sen lisäksi jokaisessa kankaassa on jälkiä kuvantekoprosessista, joka itsessään muodostaa maalauksen sisällön. Teos syntyy dialogina taiteilijan ja kankaalle avautuvien jälkien välillä – materiaali ja itse maalaus ovat siten mukana prosessissa tärkeiksi tekijöiksi. Maalaus kertoo taiteilijalle, mihin suuntaan hänen tulisi kääntyä, ja yhden polun valinnan jälkeen toinen sulkeutuu. Maalauksesta tulee siten elävä agentti omassa luomisprosessissaan.
Kerttu Saali valmistui Kuvataideakatemiasta vuonna 2023. Hän on osallistunut useisiin ryhmänäyttelyihin, mukaan lukien Nuoret taiteilijat 2023 Taidehallissa. Hänen edellinen näyttelynsä Galerie Forsblomissa oli keväällä 2022. Hänen töitään on lukuisissa yksityisissä kokoelmissa sekä Saastamoisen säätiön, Tampereen kaupungin ja Suomen pysyvän EU-edustuston julkisissa kokoelmissa Brysselissä. Taiteilijan kotipaikka on Helsinki.
Kuva: Kerttu Saali, Yet untitled, 2023
Galerie Forsblom
Yrjönkatu 22
Avoinna:
Ti-Pe: 11-18
La-su: 12-16
Ma: Suljettu
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |



























































