dylan ray arnold, Eeva Hannula & Ville Kumpulainen, Pilvi Ojala
Eeva Hannulan ja Ville Kumpulaisen ensimmäinen yhteisnäyttely Kuva oli avara ja se keinui kohti ajattelee, tuntee ja kulkee valokuvien rajojen, purkautumisten, uudelleenrakentumisten, sekä poeettisten eleiden välillä. Esillä olevat teokset ovat eri materiaaleille fyysisesti ja digitaalisesti tehtyjä valokuvapohjaisia kollaaseja, veistoksia sekä tekstiteoksia.
Taiteilijoiden työskentelyä yhdistää erilaisten fragmenttien hyödyntäminen valokuvakollaasien, veistosten ja tekstiteosten rakennusmateriaalina. Teoksissa esiintyvät kuva- ja tekstisirpaleet on kerätty internet-arkistoista, vanhoista kirjoista ja piirrosjäljistä. Sananpalaset toimivat näyttelyssä poeettisena elementtinä ja toisena tekstuaaliseen viittaavana äänenä kuvien rinnalla. Uusia ajatuksellisia tiloja avautuu fyysisten teosten ja sanojen ehdottaman kuvittelun välille. Taiteilijat käyvät näyttelyssä intuitiivista dialogia, joka osaltaan häivyttää ajatuksen yksittäisestä tekijästä. Taiteilijaduon yhteisessä kodissa teosten vuoropuhelu on alkanut jo kauan ennen näyttelyn fyysistä muotoa. Lisäksi näyttelyssä on esillä myös yhteisteoksia.
Pilvi Ojala kertoo näyttelystään Hahmotelmia seuraavaa: "Näyttely on tekijänsä kuva. Se on pyrkimys järjestää pään sisäistä kaaosta ja yritys keskittyä johonkin olennaiseen arjessa, jossa kaikkea on yllin kyllin ja liikaa.
Taiteen tekeminen on minulle tapa hahmottaa maailmaa ja asettaa itseni osaksi sitä. Olen kiinnostunut kokeilemaan uusia asioita ja vaihdan tekniikasta ja materiaalista toiseen. Tämä saattaa vaikuttaa päättämättömyydeltä tai keskittymiskyvyttömyydeltä, mutta minulle se on työskentelyn keskeinen motiivi. Taiteellinen työskentelyni on eräänlaista tutkielman tekoa: havainnoin, totean, kerään materiaalia, editoin, referoin ja kokoan asiat yhteen.
Minua kiinnostaa asioiden esillepano. Lavastaminen, illuusiot, keinotekoisuus ja aitous ovat teemoja, jotka kiehtovat mieltäni. Taidemuseoiden lisäksi minua innostavat historialliset, luonnontieteelliset ja kuriositeetteja sisältävät museot sekä teatteri- ja elokuvamuseot. Kuvataide on tarjonnut minulle mahdollisuuden yhdistää erilaiset kiinnostuksen kohteeni henkilökohtaiseksi kuriositeettikabinetiksi."
https://forumbox.fi/exhibition/9682/
https://www.facebook.com/events/315535617492702
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
He lakittavat Mantan - lakki omenankuorista |
![]() |
Pientuottajien samppanjat tarjoavat kuplivan varaslähdön vappuun |
![]() |
Hesaria piristää ihastuttava syyrialainen pikkuravintola |
![]() |
Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa |
![]() |
Kodikas kahvila Flemarilla yhdistää kukat ja itse leivotut pullat |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä pääset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispäivinä |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun |









































