Grynder Mayhem

Hinta: Vapaa pääsy / Free entrance
Ajankohdat:
Tämä tapahtuma on jo mennyt

Katso tulevia tapahtumia Stadissa.fi -etusivulta.

Tapahtumasta:

"Mä en kestä tätä! Miks kaikki hyvä ja kaunis pitää pilata, repiä, tappaa ja silpoa, tunkea murskaimeen ja hioa pienen pieneksi pölyksi ja puhaltaa siitä pölystä sitten jotakin karseita lasimetallibetonikomplekseja, joiden käyttöikä on salee joku 20 vuotta kunnes havaitaan jokin vakava rakennevika ja sitten se talo alkaa vajoamaan tai koko maanpinta vajoaa, alkaa romahtaa ja se saatanan ostoskeskusviihdekompleksi rysähtää maan keskipisteeseen? "

Natura ja Seppo ovat kaksi aivan tavallista Kumpulan asukasta. He käyvät idyllisellä, syrjäisellä metsäaukiolla tanssimassa ja haaveilemassa. Rentoon oleiluun tulee kuitenkin merkittävä särö, kun Mikael Koivujärvi (sijoittaja, influensseri, urheilukoulun johtaja, kirjailija, viininmaistaja, trävelleri, sponsori, hyväntahdonlähettiläs, juontaja, laulaja, multi-instrumentalisti, keräilijä, asiantuntija, sekä oiva kokki) saapuu kätyreineen ilmoittamaan, että aukiolle aiotaan rakentaa tapahtumakeskus juoksumattomaailmoin ja 4K-skriinein (sponsored by Samsung and endorsed by Amazon). Kun soppaan lisätään Pelastakaa Kumpulan metsät ja saimaannorppa-liikeen kärkkäät aktivistit ja eksentrinen, omasta mikrovaltiosta osattomille ja heikoille haaveileva Puska-Roope, alkavat tilanteet eskaloitua komediallisiin mittoihin.

Grynder Mayhem on anarkistinen satiiri uudisrakentamisesta, luontokadosta, ahneudesta ja ideologioiden joustamattomuudesta sekä tämän kaiken järjettömyydestä. Se kysyy myös kysymyksen, että kenelle kaupunkitila oikeastaan kuuluu ja mitä siellä saa kukin tehdä?
Esityksen ensemble, Kumpulan autonominen metsäteatteri, koostuu pitkäaikaisista, puoliammattilaisista harrastajateatterintekijöistä. Grynder Mayhem on ohjaaja-käsikirjoittaja Turkka Kylliäisen Politiikka-trilogian ensimmäinen osa ja kolmas alkuperäinen käsikirjoitus. Aiemmat hengentuotteet, dystooppinen kauhunäytelmä Luolasto 822 (2020) ja surrealistinen episodinäytelmä ...Jälkeen - kuumeunia (2023) ovat saaneet ensi-iltansa helsinkiläisessä Ilves-Teatterissa.

Esitys tapahtuu Kumpulan maauimalan vieressä sijaitsevalla metsäaukiolla. Kokoontuminen tapahtuu Kumpulan kampuksen edustalla (Gustaf Hällströmin katu 2) kello 17:45 ja siitä siirrytään yhtenä ryhmänä esityspaikalle. Esitys alkaa kello 18:00 ja kestää noin tunnin.
Esitykseen on vapaa pääsy. Esitystila on esteellinen. Noudatamme myös turvallisen tilan periaatteita.

Työryhmä:
Ohjaus ja käsikirjoitus: Turkka Kylliäinen
Näyttämöllä: Tuura Aikio, Janne Illi, Satu Kinnunen, Anton Kostrov, Turkka Kylliäinen, Akira Takayama ja Mikko Veijalainen
Tarpeisto ja puvustus: Työryhmä
Juliste: Anton Kostrov

https://www.facebook.com/events/s/grynder-mayhem/801851955045656/?sfnsn=wa


Tapahtumapaikka / Venue

Gustaf Hällströmin katu 2
00560 Helsinki


Kopioi tapahtuman linkki / Copy event link

Jaa valitsemassasi palvelussa:




(Translate page)



Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.

Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.






Gustaf Hällströmin katu 2
00560 Helsinki

Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa
Lue lisää




Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa
Lue lisää




Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla
Lue lisää




Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit
Lue lisää




Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin
Lue lisää




Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin
Lue lisää




Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota
Lue lisää




Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa
Lue lisää




Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen
Lue lisää




Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle
Lue lisää




Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias
Lue lisää




Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn
Lue lisää




70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa
Lue lisää




Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat
täältä




Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä
katso ilmaspäivät




Suosittu Litmanen-näyttely sai jatkoa
Lue lisää




Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin
Lue lisää




Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen
Tutustu




Cafe Korvari

Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella
Lue lisää




Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja
Lue lisää




Kissakahvila Helkatti

Tässä kissojen valtakunnassa voit hengähtää ja saada tassuterapiaa
Lue lisää




Heurekan kympin torstai-illoissa hullaannutaan tieteestä
Lue lisää




Tatuointiala elää ajassa

Tatuointien suosio vain kasvaa - tyylit vaihtelevat aikaa peilaten
Lue lisää




Winest

Tässä on Helsingin ensimmäinen georgialainen viinibaari
Lue lisää




Maistuvat brunssit tuovat pientä luksusta elämään
Katso tarjontaa




Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan
Lue lisää




Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike
Lue lisää




Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun
Lue lisää










Kerro kokemuksesi paikasta. Mistä pidit tai mikä on erityisesti mainitsemisen arvoista? *

(maks. 500 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista, vain valinnainen nimimerkki)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Tarvitseeko paikan kuvaus mielestäsi muokkausta tai lisäystä? Kirjoita muokkaus-ehdotuksesi allaolevaan kenttään.

(maks. 1000 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Ehdota kuvaa tähän paikkaan. Huomioithan, että sinulla tulee olla oikeudet kuvaan ja sen julkaisemiseen.

(maks. 20 kuvaa ja 500 kilotavua)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.