Helsinki Psych Fest

Hinta: 5 / 15 / 20 / 30 / 40 €
Ajankohdat:
Tämä tapahtuma on jo mennyt

Katso tulevia tapahtumia Stadissa.fi -etusivulta.

Tapahtumasta:

Poikkitaiteen ja psykedeelisen ja progressiivisen musiikin festivaali Helsinki Psych fest tekee paluun heti toukokuun ensimmäisenä viikonloppuna, tällä kertaa festivaali järjestetään Playhouse Barissa Vallilassa.

Luvassa kolme päivää monipuolisesti musiikkia, taidetta ja muuta ohjelmaa. Takuulla kevään psykeimmät bileet siis tulossa!

Tarkoitus ei ole pönöttää koko festivaalia sisällä! Toukokuun alussa alkaa kevät olemaan jo pitkällä ja Playhouse bar tarjoaa merkityn "Yard hangout" -alueen Playhousen takapihalla festivaalikansalle, lisäksi viereinen hampurilaisravintola Bites myy evästä nälkäisille musiikin ystäville!

HELSINKI PSYCH FEST 3.5 - 5.5.2024

Ohjelma:
Perjantai 3.5.24:

20 Pink Chameleons
20:50 Satori Sun
21:40 The Hight Tydes
22:30 Itämainen tanssiesitys
23 Pihka is My Name
24 Us

THE HIGH TYDES
Helmikuussa Love Potion -klubilla mahtavalle vastaanotolle debytoinut THE HIGH TYDES tekee pikapaluun Playhouseen Helsinki Psych Festeille. Alkuvuodesta ensimmäiset äänitteensä suoratoistoihin julkaisseen ryhmän jäsenet ovat vaikuttaneet myös mm. yhtyeissä kuten John's Children, The Mike Bell Cartel, Superfjord, Kevin, Sons Of Cobra, Palma ja Flannelmouth. Uuden bändin sointi ammentaa esikuvien kuten The Byrds ja Love tunnelmista.

PINK CHAMELEONS
Pink Chameleons on Black Lizard-yhtyeen Paltsa-Kai Salaman luotsaama garage-psykedelia trio. Yhtye yhdistelee musiikissaan autotalliräminän ja psykedelian lisäksi elementtejä bluesista sekä kantrista. Tammikuussa 2024 yhtyeeltä ilmestyi tuoretta musiikkia ”Colors Seem to Fade”-singlen merkeissä.

PIHKA IS MY NAME
Pihka Is My Name on helsinkiläis-joensuulainen duo, jonka musiikissa yhdistyvät analogiset syntikat, hypnoottiset pianokuviot ja säröiset rumpukoneet. Sen jäsenet ovat säveltäjä/pianisti Henna Helasvuo ja tuottaja/äänisuunnittelija Lasse Turunen. Yhtyeen keulakuvana on animaatiohahmo Pihka - hylätyksi joutunut mielikuvituskaveri.
Pihka Is My Name julkaisi huippuarvioita saaneen debyyttialbuminsa “Everything Is In Between” maaliskuussa 2021. Yhtyeen toinen albumi ‘Caller Unknown’ julkaistiin 22.9.2023, ja sitä juhlittiin Euroopan kiertueella yhdysvaltalaisen Princess Goes -yhtyeen kanssa.

Pihka Is My Name on saanut kiitosta näyttävästä ja energisestä live-esiintymisestään. Yleisön edessä yhtye luottaa valmiiden teostensa ja näyttävien projisointiensa lisäksi improvisaatioon, ja antaa musiikin tanssittaa biisistä toiseen eteerisesti soljuen.


SATORI SUN

US
Us on energinen R'n'B Punk -yhtye Helsingistä. Bändi on kiertänyt ympäri Eurooppaa tauotta viimeisen kahden vuoden ajan. Kesäkuussa 2023 Us esiintyi Glastonbury -festivaaleilla yhdeksän kertaa ja kiersi syksyllä ympäri Iso-Britanniaa sekä Irlantia loppuunmyydyillä keikoilla.
Us julkaisi ensimmäisen singlen tulevalta debyyttialbumiltaan helmikuussa 2024. Kesällä yhtye aloittaa kattavan kiertueen ympäri Eurooppaa festivaaleilla ja klubeilla ja julkaisee esikois-albuminsa syyskuun alussa.

Taidenäyttelyn avajaiset
*Taidenäyttely koostuu kahden eri taiteilijan yhteisnäyttelystä. Taideteokset ovat ripustettu Playhouse Barin seinille.
Tanssiperformanssi - Jasmine Oriental
Merkitty "Yard hangout" -hengailupaikka ulkona, seuraa kylttejä

Lauantai 4.5.24:

19 Tuhosieni
19:50 The Cyaide Jug Band
20:40 Astral Bazaar
21:25 Toni Kuosmanen: runonlausuntaa
21:40 Ateena
22:15 Itämaista tanssia by Jasmine
22:40 Looking Glass Alice (UK)
24 Roots & Bones


ATEENA

Ateena on instrumentaalia progerockia soittava yhtye Jyväskylästä. Yhtye perustettiin alkuvuodesta 2022 ja jäsenten määrä kaksinkertaistui vuoden kuluessa vakiintuen kuuteen soittajaan. Ateenan musiikkia värittää monipuolinen rytmiikka ja kantavana voimana toimivat vahvat kitaramelodiat. Tarttuvia kappalerakenteita rikkovat transsinomaiset improvisoidut soolo-osuudet vievät kuulijan psykedeelisen rockin ytimeen. Ateenan musiikissa on jotain tuttua, mutta tuntematonta, odotettavaa ja arvaamatonta.

TUHOSIENI

Tuhosienen biiseissä luodataan syviä ja synkkiäkin tuntoja, mutta pakopaikan ja helpotuksen suo ihmistä suurempi tuntematon luonto. Tarkkanenäinen haistaa Tuhosienessä ainakin rockin, progen, folkin ja psykedelian aromeita, jotka sulautuvat ainutlaatuiseksi ja omaperäiseksi ominaistuoksuksi. Pientä naivismiakaan ei pelätä. Jykevä komppi ja ajoittain rouheastikin murisevat tai ulvovat särökitarat kuuluvat asiaan, mutta heavyn ja metallin kliseissä ei kompuroida.


ASTRAL BAZAAR
Astral Bazaar on pääkaupunkiseudulta ponnistava yhtye, jonka eksoottisessa soundissa yhdistyvät psykedeelisen ja progressiivisen rockin vaikutteet. Bändin livekeikkoja määrittelee vahvasti myös seikkailunhaluinen improvisaatio ja pitkät jamiosiot, jotka nostavat niin musiikin kuin kuuntelijansa uusiin ulottuvuuksiin.

Roots & Bones
The Cyanide Jug Band
LOOKING GLASS ALICE (UK)
Runonlausuntaa by Toni Kuosmanen - 15 min
Taidenäyttely esillä koko viikonlopun ajan
Merkitty "Yard hangout" -hengailupaikka ulkona, seuraa kylttejä

SUNNUNTAI 5.5.24:
Psykeä ja sarjakuvia tapahtuma. Järjestetty 2021 Tampereen Vastavirtaklubilla. Päivällä ohjelmaa, illalla bändejä.
-Sarjakuvamyyntiä/zine-myyntiä, kirjamyyntiä, sekalainen kirppis

-Haastatteluja (Vesa Kataisto haastattelee: Juho Juntunen, Karstein Volle) 30 min per haastattelu
Taidenäyttely esillä koko viikonlopun ajan, taiteilijat tavattavissa

Drink & draw - progepiirtelyä koko illan sarjakuvatyyliin!

Bändit:
Mother Joonas

FEATHERFOOT
Featherfoot soittaa kevyellä progressiivisuudella maustettua melodista ja tunnelmallista rock musiikkia.

THE TELOMERES (Karstein Volle)
are a fennonorwegian 4 piece playing melodic, clever and arty pop rock with drum machines, megaphones and surfy guitars. Songs in English, Polish, Norwegian and Swedish.
David Lynch meets Talking Heads at a party hosted by Kraftwerk, they get into a brawl with Roy Orbison and are all finally thrown out by Joy Division.
One part 50’s balladeering
One part 60’s psychedelia
One part 70’s kraut motorik
One part 80’s post punk / industrial
One part 90’s post rock
The rest is 00-24 post post post revivalism
Soundi gave debut album Never Better 4/5 stars and YLE called it ‘The music of the smokey bars in Kaurismäki and Tarantino movies’

 

Sunnuntai 5.5. Psykeä ja sarjakuvia

13 -20 Kirpputori
15-16 Vesa Kataiston haastattelussa Karsten Volle ja Juho Juntunen
16:30-17:30 Featherfoot
17:50-18:50 Mother Joonas
19:10-20:10 Karstein Volle & The Telomeres

Psykeä ja sarjakuvia tapahtuman sisäänpääsy 5 vain ovelta. Myös pe-la rannekkeella


LIPUT SUNNUNTAILLE 5 € ovelta (ilmainen sisäänpääsy PE-LA rannekkeella, eli PE-LA ranneke on sama kuin PE-LA-SU ranneke)

Liput Biletistä:
Pe Early Bird 15 €
La Early Bird 15 €
PE-LA Early Bird 30 €
Liput ovelta:
PE 20€
LA 20 €
PE-LA-SU 40 €
SU: 5 € PE-LA rannekkeella ilmainen

https://www.facebook.com/events/1223078501985618


Tapahtumapaikka / Venue

Nokiantie 2-4
00510 Helsinki
Live-musiikkiin keskittynyt baari


Kopioi tapahtuman linkki / Copy event link

Jaa valitsemassasi palvelussa:




(Translate page)



Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.

Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.






Nokiantie 2-4
00510 Helsinki
Live-musiikkiin keskittynyt baari
BANNER1_ALT


Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa
Lue lisää




Useat kymmenet joulumarkkinat tarjoavat herkkuja ja tunnelmaa
Lue lisää




BANNER1_ALT


Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen
Lue lisää




Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle
Lue lisää




Teemapäivä opastaa paloturvallisuuden saloihin itse kokeilemalla
Lue lisää




Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias
Lue lisää




Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn
Lue lisää




70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa
Lue lisää




Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä
katso ilmaspäivät




Marraskuun harmaudessa ilmaiskeikoilla KAJ ja Etta
Lue lisää




Suosittu Litmanen-näyttely sai jatkoa
Lue lisää




Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin
Lue lisää




Syksy on lukemisen ja kirjamessujen aikaa
Lue lisää




Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen
Tutustu




Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat
täältä




Cafe Korvari

Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella
Lue lisää




Linnankoskenpuisto

Linnankoskenpuiston remontti ja lippakioski saivat hyvän vastaanoton
Lue lisää




Kallion kirkon tornista näkee kaupungin kattojen ylle
Lue lisää




Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja
Lue lisää




Parempi maailma, Arabia

Arabian tehtaan yksi kerros täyttyi purkutaiteesta
Lue lisää




Olympiastadionin kierrokset

Olympiastadionilla avoimia ovia ja kierroksia kaupungin katolta maan alle
Lue lisää




Kissakahvila Helkatti

Tässä kissojen valtakunnassa voit hengähtää ja saada tassuterapiaa
Lue lisää




Nuorilla ilmaisia palveluita

Lapsille ja nuorille ilmaistapahtumia ja vapaa pääsy maauimaloihin
Lue lisää




Heurekan kympin torstai-illoissa hullaannutaan tieteestä
Lue lisää




Roasberg Kallio

Roasberg avasi uuden kahvilan Kallioon, salaattibaari sai heti kiitosta
Lue lisää




Tatuointiala elää ajassa

Tatuointien suosio vain kasvaa - tyylit vaihtelevat aikaa peilaten
Lue lisää




Heureka

Heurekassa hyppäät ajassa taaksepäin - ja näet jääkauden jättiläiset
Lue lisää




Luonnontieteellinen museo

Reidar Särestöniemi - värien mestari tiettömän tien takaa
Lue lisää




Kuohuviinit

Alkon asiantuntija antaa vinkit kuohuviinin valintaan
Lue lisää




Winest

Tässä on Helsingin ensimmäinen georgialainen viinibaari
Lue lisää




Maistuvat brunssit tuovat pientä luksusta elämään
Katso tarjontaa




Meilahden kartano

Tyhjillään olleessa Meilahden kartanossa puhaltavat uudet tuulet
Lue lisää




Vaaleanpunainen kahvila

Tämä kahvila säväyttää - Ullanlinnan uutuus on kuin nukkekoti
Lue lisää




Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan
Lue lisää




Konepajalle avautui rytinällä uusi korttelikino
Lue lisää




"Järjestyy" - Bugatti ovelle, yksityislentokone tai helikopteri pikana
Lue juttu




Mistä löytyvät maukkaimpia pizzoja tarjoavat ravintolat?
Katso täältä




Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike
Lue lisää




Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun
Lue lisää




Uuden pikaratikan varrelta löytyy paljon nähtävää
Katso tärpit




Värikäs kuplatee on suosittu ja eksoottinen juomaherkku
Lue lisää




Tulevaisuuden taide hyödyntää tekoälyä luovasti ja leikitellen
Lue lisää




Vesipuistoissa polskitaan ja nautitaan - lämpimissä vesissä
Lue lisää







Mistä löytyy seudun maukkaimmat burgerit? Nämä kannattaa testata
Lue lisää







Kerro kokemuksesi paikasta. Mistä pidit tai mikä on erityisesti mainitsemisen arvoista? *

(maks. 500 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista, vain valinnainen nimimerkki)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

Voit myös nostaa tapahtumasi mainospaikkaan. You can also easily promote your event.

Kysy lisää / Ask for more: info (at) stadissa.fi


* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Tarvitseeko paikan kuvaus mielestäsi muokkausta tai lisäystä? Kirjoita muokkaus-ehdotuksesi allaolevaan kenttään.

(maks. 1000 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

Voit myös nostaa tapahtumasi mainospaikkaan. You can also easily promote your event.

Kysy lisää / Ask for more: info (at) stadissa.fi


* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Ehdota kuvaa tähän paikkaan. Huomioithan, että sinulla tulee olla oikeudet kuvaan ja sen julkaisemiseen.

(maks. 20 kuvaa ja 500 kilotavua)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

Voit myös nostaa tapahtumasi mainospaikkaan. You can also easily promote your event.

Kysy lisää / Ask for more: info (at) stadissa.fi


* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.