Auringonkukkien poimintaa Haltialassa
Perinteistet loppukesän valopilkut, auringonkukat kukkivat Haltialassa ja Tuomarinkylän kartanon pelloilla. Auringinkukkien sanotaan palvovan nimikkotähteään. Niiden kukinnot kääntyvät luonnostaan auringon liikkeen mukaan keräten näin maksimaalisen määrän auringon valoa.
Kaupunkilaiset saavat kerätä kukkia rajoitetusti vain omaan käyttöön, kun ne ovat riittävän isoja ja avautuneet.
Huom! Muistathan poimia vain pienen määrän ja noudattaa pellon kylttejä ja opasteita. Haltialan pelloilla on opastauluja, joissa kerrotaan, mistä kukkia saa kerätä. Poimia saa vain rajoitetun määrän, jotta iloa riittäisi mahdollisimman monelle.
Tarkka kukkimisen ajankohta vaihtelee kukkalajien mukaan. Pelloille on istutettu muun muassa auringonkukkaa, ruiskaunokkia ja pellavaa.
Helsingin kaupungin auringonkukkapeltoja:
Haltialan auringonkukkapelto, Haltialantie
Tuomarikylän pellot, Tuomarinkyläntie
Hoito-ohjeita auringonkukille
Auringonkukka säilyy maljakossa hyvin hoidettuna noin 1-2 viikkoa. Se kuluttaa paljon vettä, joten riittävä vedensaanti on tärkeää. Se pitää myös auringosta ja kannattaakin laittaa aurinkoiseen paikkaan. Varren leikkauskohtaan kannattaa leikata välillä uusi imupinta terävällä veitsellä. Veden alle jääneet lehdet on myös hyvä poistaa. Varaa auringonkukille riittävän suuri maljakko, jotta sinne saa hyvin vettä ja maljakko pysyy tukevasti pystyssä. Maljakon vesi kannattaa myös vaihtaa riittävän usein.
Haltialan tila / Helsingin kaupunki
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































