Helsingin Kirjamessut 📚

Hinta: 25 / 18 / 42 / 29 € / ovelta (ennakkoon verkosta edullisemmin)
Ajankohdat:
TÀmÀ tapahtuma on jo mennyt

Katso tulevia tapahtumia Stadissa.fi -etusivulta.

Tapahtumasta:

Helsingin kirjamessut tulevat jälleen myöhäissyksyn merkkinä ja täyttää Messukeskuksen kirjojen ja lukemisen ystävillä. Kun kaamos alkaa, on se parasta aikaa käpertyä viltin alle hyvän kirjan ääreen ja nauttia lukuhetkestä lempikirjan parissa.

Tämän syksyn kirjamessujen teemana on sivistys ja ilo. Messuilla tapaat kiinnostavimmat kirjailijat, seuraat ajankohtaisia keskusteluja, sekä hankit kirjat messuhintaan. 

Helsingin Kirjamessut haluaa edistää lukuharrastusta, kirjallisuuden arvostusta ja kirjojen myyntiä Suomessa. Tapahtuma on valtakunnallisesti merkittävä kulttuurifoorumi – ajankohtainen edelläkävijä, haastava keskustelija, tarinankertoja ja sydämen sivistäjä.

Alexander Stubbin, Björn Wahlroosin, Sophia Janssonin, Neil Hardwickin, Kari Hotakaisen, Timo R. Stewartin, Anna-Leena Härkösen ja Elina Valtosen ja Sixten Korkmanin haastattelut ovat jälkikäteen katsottavissa täällä


Poimintoja ohjelmasta viikonlopulle


Lauantai

Vallisaari-salissa
La 13:30-14 Huippusuosittu Topi Borg - Normaaliusrodeo. Millaista on elää autistina kauniissa mutta epätäydellisessä maailmassa? Topin kasvu, ajatukset, filosofiat, intohimot eri mediamuotoja kohtaan ja tunteiden tarkkaluontoiset analyysit 
14-14:30  Noora Hautakangas - huijarisyndroomasta huolimatta
Kirppiskeisarinna, yrittäjä, entinen Miss Suomi ja media-alalla uraa luonut Noora Hautakangas sai vuonna 2014 idean uudenlaisesta yrityskonseptista, joka yhdistäisi kierrätysmuodin myymälän ja kahvilan. Syntyi menestystarina nimeltä Relove.

Arabia-lava
La 14:30-15 Hildur-villapaidat. Satu Rämön Hildur-dekkarisarjan islantilaiset villapaitamallit kirjana! Villapaitaohjeiden kautta avautuu uusia näkökulmia henkilöhahmojen elämään. Tämän kirjan myötä esitellään niin Rósan, Björkin, Freysin kuin Tinnankin nimikkovillapaidat. Ohjelma on englannin kielinen.

Senaatintori-lava
La 15-15:30 Sauli Niinistö: Kaikki tiet turvaan - ”Turvallisuuden paras tae on, että sen takana seistään yhtenäisenä kansana.”Presidentti Sauli Niinistö kuvailee päiväkirjoihin ja muistiinpanoihin perustuen Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan teitä virkakausillaan vuosina 2012–2024.


Sunnuntai

Töölö-lava
10:30-11  Juha Hurme: Suomen nuijituin nainen – Anni Polvan elämä ja teokset
Lukijoiden suosikki Anni Polva leimattiin aikanaan kirjallisuuspiireissä 'alatason viihteen' tekijäksi. Juha Hurme kertoo lapsuutensa tärkeän taidekasvattajan tarinan ja palauttaa Polvalle tämän ansaitseman kunnian.

Töölönlahti-lava
11:30-12 Rauno Sainio ja Siiri Hornsby: Fuck AI - eli miksi ihmiskääntäjiä tarvitaan kipeämmin kuin koskaan?
Tekoälykäännöksiä on alkanut ilmestyä markkinoille ja äänikirjapalveluihin. Samaan aikaan kääntäjät joutuvat tekemään töitä kiireessä ja usein pienellä palkalla. Miten saataisiin taottua kirjallisuuskentän kaaliin, että kääntäjien työ on kultaakin kalliimpaa? 
14-14:30 Iida Kalanti, Elisa Vlahopoulou ja Veera Heiska: TikTok-lukulivet – Yhteisöllinen lukeminen. Lukulivet ovat ilmiö, jossa nuoret kokoontuvat lukemaan yhdessä TikTok-livelähetyksissä. Miten some innostaa lukemaan? Kirjavaikuttajat avaavat ilmiön taustaa ja sen merkitystä nuorten lukemiselle.

Senaatintori-lava
14-14:30 Sophia Jansson: Kolme saarta – Isä, äiti ja minä
Tove Janssonin Lars-veljen tyttären omaelämäkerta on huima tarina suvusta ja perheestä, hiljaisuuden hinnasta ja kertomisen vapauttavasta voimasta.
Su 17-17:30  Samuli Putro: Elämäni miehet. Kun muusikko Samuli Putron elämä suistuu raiteiltaan, hän hakeutuu terapiaan, joka saa hänet muistelemaan oman elämän varrelle sattuneita tärkeitä miehiä. Hekö tekivät Putrosta Putron? Elämäni miehet on omaelämäkerrallinen teos kateudesta, hyväksynnästä ja ystävyydestä.

Näytöskeittiö
14-14:30 Saku Tuominen: Kaikki mitä olen oppinut hyvästä viinistä. Yrittäjä, ravintoloitsija ja tietokirjailija Tuominen kertoo, millä filosofialla hän kokkaa pastan lempiviinilleen, miksi yksinkertainen on kaunista ja miksi on tärkeämpää luottaa fiilikseen kuin opittuihin sääntöihin. Entä miten kastike vaikuttaa pastamuodon valintaan?

Messukartta 


Senaatintori-lava täyttyi yleisöstä messujen toisena päivänä.


Lukuboostin osasto täyttyi täyttyi lukijoista, jotka lukivat lukuhaasteeseen vartin pientä palkintoa vastaan.


Nainen lukubuustin takana, Inna-Pirjetta Lahti kertoi Stadissa-medialle, että Lukubuusti kannustaa nuoria lukemaan vartin kerrallaan osin tunnettujen vaikuttajien kannustamana. Tavoitteena on saada kasaan 100 000 lukuvarttia kampanjan aikana. 


Lumina-kirjan luoja Heidi Roth kertoi, että Suomen mytologiasta ja vanhoista loitsurunoista ammentavasta kirjasta on tulossa myös immersiivinen äänikirja, jonka näytteitä voi kuunnella messuosastolla Töölö-lavan vieressä.


Forsman teen Ari Santamäki esittelee hyvän teen ystäville sopivaa teejoulukalenteria, jossa 25 biohajoavaa pyramiditeepussia mustaa ja vihreää teetä, rooibosta ja maustamattomina ja maustettuina sekä upeita teeruusukkeita.


Suursuosioon nousseen Hildurin kirjasarjan uuden kirjanTinnan kirjoittanut Satu Rämö keräsi pitkän jonon signeeraustilaisuuteensa.

Osan näytteilleasettajien ohjelmasta voit seurata myös netissä, katso ohjelma ja esiintyjät täältä

Suosituissa lukupiireissä to-la pääset keskustelemaan uutuuskirjasta kirjailijan kanssa ja kuulemaan muiden lukijoiden ajatuksia. Lukupiirit pidetään Lonna-salissa, johon mahtuu 100 lukupiiriläistä. Katso tämän vuoden lukupiirit täältä

Kirjamessujen yhteydessä järjestetään myös Levymessut ja Antikvaariset Kirjamessut yhteistyössä Suomen Antikvariaattiyhdistyksen kanssa.

Kirjailijabändi Nyrok Dolls esiintyy messujen aikaan Pasilan Konepajan Dubrovnikissa 20-vuotisjuhlakeikallaan. Tunnetuista kirjailijoista koostuva bändi on mahdollista nähdä nyt viimeistä kertaa Helsingissä.


Messujen digilehti

Messujen koko ohjelma


Aukioloajat

Torstai 23.10.2025 klo 10–20
Perjantai 24.10.2025 klo 10–20
Lauantai 25.10.2025 klo 10–20
Sunnuntai 26.10.2025 klo 10–18

Liput (tapahtuman aikana verkosta)

Aikuiset 22 €
Erikoislippu (alennusryhmät*) 15 €
Ryhmälippu (väh. 10 hlöä) 15 €/hlö
Perhelippu (max. 2 aikuista ja max. 3 lasta 7-17 v.) 48 €
Kokoaikalippu aikuiset 39 €
Kokoaikalippu (alennusryhmät*) 26 €
Verkko-ohjelmalippu erikseen (Senaatintori- ja Hakaniemi-lavojen verkko-ohjelman katseluoikeus) 12 €

Messukeskuksen ovelta ostettaessa lippuhintoihin lisätään 3 € palvelumaksu/lippu.

SAMALLA LIPULLA: Viini ja Ruoka -tapahtuma (K18) Lapset aikuisten seurassa.
Tapahtumassa lisäksi Antikvaariset Kirjamessut (Halli 6 pohjoisosa), Postimerkkimessut ja Levymessut (Halli 7 koillisosa). 

Helsingin Kirjamessut
Messukeskus  23.–26.10.2025

Osta liput
https://kirjamessut.messukeskus.com/aukioloajat-ja-liput/

Lue lisää: 
https://kirjamessut.messukeskus.com/

https://www.facebook.com/HelsinginKirjamessut

Kuva: helsinginkirjamessut

 
Katso myös:
Varjokirjamessut 25.-26.10.2025
Pihlajamäen kirjamessut 8.11.2025

Tapahtumapaikka / Venue

Messuaukio 1
00521 Helsinki


Kopioi tapahtuman linkki / Copy event link

Tilaa tapahtumavinkit sÀhköpostiisi


Jaa valitsemassasi palvelussa:




(Translate page)




Messuaukio 1
00521 Helsinki

Mainos
KĂ€velyfestivaali

He lakittavat Mantan - lakki omenankuorista
Lue lisÀÀ




Pientuottajien samppanjat tarjoavat kuplivan varaslÀhdön vappuun
Lue lisÀÀ




Hesaria piristÀÀ ihastuttava syyrialainen pikkuravintola
Lue lisÀÀ




Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa
Lue lisÀÀ




Kodikas kahvila Flemarilla yhdistÀÀ kukat ja itse leivotut pullat
Lue lisÀÀ




Pitbull sai lisÀkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen
Lue lisÀÀ




Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeÀt löylyt
Lue lisÀÀ




TÀmÀn leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti
Lue lisÀÀ




Konepajan nÀyttÀmö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan
Lue lisÀÀ




Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kÀÀntöpuolia nÀkyvÀksi
Lue lisÀÀ




Yrjönkadun uimahalli avautui pitkÀn odotuksen jÀlkeen
Lue lisÀÀ




TÀmÀ lavarunous-ilta on tiettÀvÀsti ainoa laatuaan koko maailmassa
Lue lisÀÀ




TĂ€llainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla
Lue lisÀÀ




Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan
Lue lisÀÀ




IlmaispÀivinÀ pÀÀset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin
Lue lisÀÀ




Alkoholittomien laatujuomien ensimmÀinen myymÀlÀ Helsinkiin
Lue lisÀÀ




Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerÀÀ suosiota
Lue lisÀÀ




Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvÀt ympÀri maailmaa
Lue lisÀÀ




TÀmÀ ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesÀkuussa Suomeen
Lue lisÀÀ




Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina nÀyttÀmölle
Lue lisÀÀ




Suomalaisten juustomaku juontaa SveitsistÀ, kertoo kauppias
Lue lisÀÀ




70- ja 80-lukujen Steissi herÀÀ henkiin valokuvissa
Lue lisÀÀ




Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat
tÀÀltÀ




Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispÀivinÀ
katso ilmaspÀivÀt




Matka tÀhÀn suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen
Tutustu




​
Cafe Korvari

Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella
Lue lisÀÀ




​

Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerÀÀ kiitosta ja kehuja
Lue lisÀÀ




Munkkiniemeen avattiin ensimmÀinen second hand -liike
Lue lisÀÀ




TÀstÀ karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun
Lue lisÀÀ










Kerro kokemuksesi paikasta. MistÀ pidit tai mikÀ on erityisesti mainitsemisen arvoista? *

(maks. 500 merkkiÀ)
(yhteystietoja ei julkaista, vain valinnainen nimimerkki)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epÀselvÀ tai pÀivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tÀstÀ (lomakkeen tiedot eivÀt katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttÀ

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Tarvitseeko paikan kuvaus mielestÀsi muokkausta tai lisÀystÀ? Kirjoita muokkaus-ehdotuksesi allaolevaan kenttÀÀn.

(maks. 1000 merkkiÀ)
(yhteystietoja ei julkaista)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epÀselvÀ tai pÀivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tÀstÀ (lomakkeen tiedot eivÀt katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttÀ

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Ehdota kuvaa tÀhÀn paikkaan. Huomioithan, ettÀ sinulla tulee olla oikeudet kuvaan ja sen julkaisemiseen.

(maks. 20 kuvaa ja 500 kilotavua)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epÀselvÀ tai pÀivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tÀstÀ (lomakkeen tiedot eivÀt katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttÀ

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.