Tammikuun patikka Puotilasta Vartiokylään
Sunnuntaina 12.1.2025 Friskis Helsingin patikka suuntautuu Puotilan metroasemalta Vartiokylän lahtipolulle.
Lähtö: klo 11 Puotilan ala-asteen vierestä, Puotilan metroaseman itäisen sisäänkäynnin luota.
Reitti: Kuljemme ensin kohti Puotilan kartanon puistoa, jossa vallitsee tänä talvena Taikatalvi-niminen hohtava valomaailma. Sieltä lähdemme kiertämään Vartiokylänlahtea, vastarannalla Rastilassa pidämme evästauon. Rastilan kartanon Café Monami on myös avoinna, jos ei halua syödä omia eväitä pihalla.
Tauon jälkeen matka jatkuu rantareittiä Meri-Rastilan puolelle, josta kuljemme puistojen kautta Vuosaaren metroasemalle, mihin retkemme päättyy.
Retken pituus on noin 10 km. Eväspaikkamme on puolivälissä reittiä ja sen vieressä on Rastilan metroasema, joten patikan voi halutessaan lopettaa myös siihen.
Mukaan säänmukaiset varusteet, liukkaissa talvikeleissä kävelysauvoista ja/tai kenkien liukuesteistä on iso apu.
Tammikuun patikkaretki on Friskiksen avointen ovien viikolla eli ei maksa mitään. Tervetuloa mukaan!
https://www.friskissvettis.fi/helsinki/uutiset/patikkaretket-kevat2025
https://www.facebook.com/events/1783773852399317
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.










































































