Jodarok
Vuosituhannen alussa Joensuusta Helsinkiin lehahtanut ja pian Kemmuru -yhtyeestä tutuksi tullut Jodarok tipauttaa yllättäen uutta soolotuotantoa.
Viime vuodet tiivisti kulttisuosikki Aivovuoton ja Freerap improvisaatio-rap ryhmän riveissä nähty Jodarok (Matti Salminen) tarjoaa maaliskuun lopussa monisyisen kokonaisuuden nimeltä Lokki. Levy on kuin matka eri aikatasoilla, mielikuvituksessa ja muistoissa. Lokki toimii 13 vuoden soolo-tauon jälkeisenä päätösjaksona aiemmalle autofiktiiviselle albumisarjalle. Lokki palaa Pohjois-Karjalaan, syöksyy kohti Helsingin yö- ja räppielämää, tähystää merkitystä tähdistä ja lopulta, löytää oman tilansa läheltä. Tässä ollaan.
Jodarokilla on takana yli 20 vuotta julkaisuja, lukemattomia featteja Suomen suosituimmista räppäreistä täysin tuntemattomiin ug-suuruuksiin ja aktiivista keikkailua maan joka kolkassa – taidenäyttelyitä, levy-yhtiöitä ja videotuotantoja unohtamatta.
Artisti on räppien lisäksi tehnyt suurimman osan levyn biiteistä, äänittänyt sen Studio Töi:ssä ja taiteillut kansikuvat. Levyn myös julkaisee oma levy-yhtiö Dödstil. Mukana musiikin äärellä on levyn vastaava tuottaja LOBO, Ilari Autio, Kriso ja Finska Snubben. Levyllä vierailee Gracias, Tiia Karoliina ja Dödstilille levyttävän good boysin MC Vatkain.
https://korjaamo.fi/event/jodarok-levyjulkkarit/
https://www.instagram.com/jodarok/?hl=fi
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.










































































