Sami Hedberg 20v. Juhlakiertue
Huippusuosion saavuttanut Sam’s Comedy Club on toiminut Helsingin Apollo Live Clubilla vuodesta 2008 lähtien. Sam’s Comedy Clubilla esiintyvät stand upin rautaiset ammattilaiset ja kirkkaimmat tähdet, jotka takaavat nauruntäyteisen illan entisen elokuvateatterin upeissa tiloissa.
20-vuotista koomikon uraansa juhlistava Sami Hedberg huipentaa juhlavuotensa syksyllä 22 esitykseen. Helsingin Aleksanterin teatterista maaliskuussa alkanut juhlakiertue on ollut menestys ja suurin osa esityksistä on ollut loppuunmyytyjä.
”Stand up tuli elämään vähän puun takaa osallistuessani Get up, stand up -ohjelmaan vuonna 2005. Jäin koukkuun ensimmäisiin nauruihin ja sillä tiellä ollaan. Voiton kautta tuli itsevarma ja todella innostunut fiilis, joka sai haaveilemaan koko ajan enemmän ja isommin”, Hedberg kertoo uransa alusta.
Sittemmin Hedberg on noussut itseoikeutetusti määrätietoisella työllä stand upin huipulle oman Hedberg Live -tuotantoyhtiönsä kautta, tuottaen tuhansia tapahtumia ympäri Suomen. Uran alkuvaiheen yksi isoimmista käännekohdista oli kun esiintyjästä tuli artisti ja ensimmäinen täysin oma Kokovartalomies-show näki päivänvalon. Show päätyi lopulta dvd:lle (2009) ja laajentui menestyskiertueiksi. Sittemmin uran kohokohtiin ovat lukeutuneet muun muassa loppuunmyyty Hartwall Areena vuonna 2013, edelleen Guinnessin ennätystenkirjoissa oleva, 365 keikkaa vuoden aikana sisällään pitänyt 365-kiertue vuonna 2015 sekä Tampereen Nokia Arenan ensimmäinen stand up -keikka 2023.
Stand upin myötä Hedbergin uralle on tullut myös elokuvia ja televisio-sarjoja (mm. Luokkakokous-elokuvat, Masked Singer-voitto), mutta Sami näkee itsensä jatkossakin stand up -lavoilla.
”Olen aina nähnyt itseni lavalla 70-vuotiaana eli vähän enemmän kuin toiset 20 vuotta on vielä luvassa”, Sami valottaa tulevaisuuttaan.
Kulttuuritalo
10.10.2025 klo 19
https://samihedberg.com/#keikka-id-576
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
He lakittavat Mantan - lakki omenankuorista |
![]() |
Pientuottajien samppanjat tarjoavat kuplivan varaslähdön vappuun |
![]() |
Hesaria piristää ihastuttava syyrialainen pikkuravintola |
![]() |
Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa |
![]() |
Kodikas kahvila Flemarilla yhdistää kukat ja itse leivotut pullat |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä pääset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispäivinä |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun |









































