Linnan juhlat - Presidentin itsenäisyyspäivän vastaanotto
Tasavallan presidentti Alexander Stubb isännöi nyt toista kertaa Suzanne Innes-Stubbin kanssa itsenäisyyspäivän juhlavastaanottoa lauantaina 6. joulukuuta 2025 Presidentinlinnassa klo 18:30 alkaen. Sotiemme veteraaneeille ja lotille järjestetään oma itsenäisyyden juhlatilaisuus päiväjuhlana musiikkiesityksineen Presidentinlinnassa tiistaina 2. joulukuuta.
Tämänkin vuoden vastaanotolla noudatetaan perinteitä. Juhlapäivän teemana on koulutus ja sivistys suomalaisen yhteiskunnan rakentajana.
Linnan kukitus on tänä vuonna valkovihreä ja kukat ovat muun muassa valkoisia amarylliksiä, ruusuja ja joulutähtiä. Suomen luonnosta on valittu mukaan vihreitä elementtejä kuten katinliekoja, männyn ja lehtikuusen oksia sekä sammalta. Osa luonnonmateriaaleista on kerätty Kultarannasta.
Ennätysmäärä vieraita
Tämän vuoden juhliin on kutsuttu ennätysmäärä vieraita. Käteltävää presidenttiparilla on kaikkiaan 1 800 vierasta eri puolilta Suomea. Vieraiksi on kutsuttu erityisesti opetusalan ammattilaisia, kuten ansioituneita opettajia eri koulutusasteilta.
Esiintymässä tuttuja suomalaisen pop-taivaan tähtiä
Juhlissa presidenttiparia ja vieraita viihdyttävät tänä vuonna Jenni Vartiainen, kovassa nosteessa ollut Mirella, Marzi Nyman, sekä varusmiespalveluksen suorittanut, Ilmavoimien ja Laivaston Big Bandissa solistina esiintynyt Klaara Koivunen. Presidenttiparin ensivalssi on tänä vuonna Jenni Vartiaisen esittämä Missä muruseni on.
Kaartin soittokunta avaa itseoikeutetusti vastaanoton. Lisäksi Valtosalissa esiintyy Kansallisoopperan oopperalaulajat ry.
Kaartin oittokunta esitti musiikkia myös ensimmäisellä tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolla yli 100 vuotta sitten. Juhlavieraita Valtiosalissa tanssittaa Kaartin Combo vivahteikkaalla ohjelmistollaan ja ikivihreillä suomalaisilla kappaleilla solistinaan Jenni Vartiainen.
Loppuillasta Kaartin Combon laulusolistiksi nousee valovoimainen Klaara Koivunen. Monipuolinen laulaja, muusikko ja musiikkipedagogi tunnetaan vahvana tulkitsijana ja karismaattisena esiintyjänä.
Toisen kerroksen Keltaisessa salissa kuullaan kitaristi, säveltäjä ja kapellimestari Marzi Nymania ystävineen. Nymanin kanssa suomalaisia klassikoita esittävät kontrabasisti ja jazzmuusikko Ville Herrala, harmonikkataiteilija ja improvisoija Niko Kumpuvaara, jazzrumpali ja musiikkialan vaikuttaja Jaska Lukkarinen sekä saksofonisti ja säveltäjä Jukka Perko.
Vuonna 2023 debytoinut ja huimaan suosioon noussut Mirella esiintyy kolmannen kerroksen salongissa yhtyeensä kanssa. Itsenäisyyspäivän kokoonpanossa Mirellaa säestää hänen oma yhtyeensä, jossa mukana ovat Ossi Maristo, Joonas Kaikko ja Kasperi Kallio.
Yle lähettää itsenäisyyspäivän vastaanoton suorana Presidentinlinnasta. Lähetyksessä mukana on klassikko eli kättely-osuus, sekä pitkin iltaa haastatteluissa tunnelmia presidenttiparilta, julkisuuden henkilöiltä sekä muita ja suurelle yleisölle tutuilta suomalaisilta. Seuraa Ylen lähetystä täältä.
Presidenttipari suuntaa itsenäisyyspäivänä perinteisesti ensin seppeleenlasku-tilaisuuteen Hietaniemen hautausmaan Sankariristille. Hietaniemestä presidenttipari siirtyy Helsingin tuomiokirkkoon sytyttämään kynttilät.

Etuovesta punaista mattoa Linnaan saapuvat vain arvokkaimmat vieraat.
Linnan herkut tulevat Itä-Suomesta
Stubbin itsenäisyyspäivän vastaanoton makumaailma tänä vuonna innoituksensa Itä-Suomesta: Etelä-Savosta, Pohjois-Savosta, Etelä-Karjalasta ja Pohjois-Karjalasta. Tarjoiluissa korostuvat luonnonmukaisuus sekä pien- ja paikallistuottajien tarjonta.
Suolaiset
Savusärkipiirasta
Muikkukukkoa
Savuahvenpiirasia
Savusiikatäytteisiä rieskarullia
Muikunmätiä röpörieskalla
Palvilammaspiirasta
Lemin särää perunalepuskalla
Karjalanpiirakoita ja munavoita
Pieniä lanttukukkosia
Metsäsienipiirasta
Sienisalaattia ruisnapilla
Itäsuomalaisten pienjuustoloiden juustovalikoima, päärynä-tyrnihilloa ja siemennäkkileipää
Makeat
Marja-kermatäytekakkua
Ellen Svinhufvud -kakkua
Puolukka-talkkunakakkua
Lakka- ja vadelmarahkakakkusia
Mustikkarättänöitä
Omenalörtsyjä
Ruispipareita
Mustikka-, puolukka- ja lakkamarmeladeja
Suklaakonvehteja
Juomat
Luomukahvia suomalaiselta kahvintuottajalta
Luomuteetä
Linnan luomuboolia
Luomupuna- ja valkoviiniä
Itäsuomalaisen pienpanimon olutta
Omenamehua
Vettä
UKK - Miten presidentinlinnassa tulee käyttäytyä?
Kysymys: Tarvitseeko ottaa kutsua mukaan, eikö henkilökunta muka tiedä kuka olen?
Vastaus: Kutsukortti ja kuvallinen henkilötodistus tulee olla vierailla mukana. Kutsu on aina henkilökohtainen, myös puolisolle. Kutsussa tulee näkyä sekä pääkutsutun että puolison nimi, jotta pääsee sisään.
Kysymys: Saanko ottaa Alexin kanssa selfien?
Vastaus: Mahdollisesti, kunhan muistat kysyä luvan, kunnioittaa muita kutsuvieraita ja juhlan arvokasta luonnetta.
Kysymys: Voinko kertoa presidenttiparille viime kesän mökkireissun hauskan sattumuksen kättelyn lomassa?
Vastaus: Vieraiden toivotaan vain esittelevän itsensä sanoen etu- ja sukunimensä, ilman muita toivotuksia, puhutteluja tai yksityiskohtaisia kertomuksia kalareissuista.
Kysymys: Saanko saapua juhlaan kasuaalisti oman näköisessäni asussa, kuten kravatti otsalla tai suosikkibändini kuva rinnassa?
Vastaus: Vastaanoton pukukoodina on juhlapuku eli pitkä iltapuku, kansallispuku, frakki, tumma puku tai juhlapukua vastaava virkapuku. Smokkia ei käytetä itsenäisyyspäivänä. Juhlapuvun kanssa käytetään alkuperäiskokoisia kunniamerkkejä tai pienoiskunniamerkkejä. Tummassa puvussa ja kansallispuvussa miehet käyttävät vain alkuperäiskokoisia kunniamerkkejä.
Aina ei mene putkeen. Muistatko näitä tapauksia?
- Hjallis Harkimon liike ei punaisella matolla ollut yhtä menestyksekästä, mitä liikemieheltä muutoin on totuttu näkemään. Ilmeisesti tv-kameroita jännittänyt Hjallis ei katsonut eteensä talloi silloisen vaimonsa Leena Harkimon puvun laahusta useampaankin kertaan. Yleisö haukkoi henkeään, kestääkö vai repeääkö puku.
- Susanna Koskinen (Kok) tuli juhliin pörröisen pehmeä minkkikaulapanta kaulassa. Illan emäntä Jenni Haukio on tunnetusti ottanut voimakkaasti kantaa varsinkin turkiseläinten oikeuksien puolesta.
- Laulaja Anna Abreu unohti miesystävänsä kättelemään ja käveli yksin punaista mattoa pitkin salamavalojen saattelemana, niin kuin sooloartistin kuuluukin.
- Laulajalegenda Juice Leskinen kohautti pukemalla kravatin hikinauha-tyylisesti päänsä ympärille. Juice myös pisti tupakaksi sisällä, mitä ei enää 80-luvulla katsottu hyvällä.
Tiesitkö?
- Kekkosen aikaan linnan juhlien tiskit tiskattiin käsin. Tiskaamassa oli 20 henkeä ja kuivaajia toinen mokoma.
- Heikotuskohtauksia ja pyörtymisiäkin sattuu linnassa tämän tästä. Kuumuus, tiukat puvut, jännitys ja mahdollinen nestehukka ovat osasyitä heikotukseen.
- Vielä vuonna 1937 presidentti Kallio varasi vieraita varten 7 000 savuketta. Vuoden 2007 jälkeen tupakoivat on ohjattu ulos erilliseen telttaan.
- Linnan salainen booliresepti on vuotanut julkisuuteen kerran vuonna 1975, jonka jälkeen se muutettiin nykyisekseen. Boolin pohjan linnassa sekoittaa Alkon tuotepäälikkö. Linnassa siihen lisätään kaksi salaista ainesosaa ja petollisen maukkaaksikin kehutusta boolista tulee lopulta 11-12 prosenttista.
Tee itse omat linnan juhlasi oman lähipiirisi ansioituneille merkkihenkilöille. Inspiraatiota voit ammentaa Linnan pintansa pitäneistä hiteistä, kuten linnan perinteinen booli (resepti salainen) ja Ellen Svinhuvud-kakku. (Katso kakun resepti täältä)
Alla Linnan juhlien tarjoilujen inspiraatiota vuosien varrelta. Valitse listalta omat suosikit ja kokoa oma menu klassikoista!
Suolaiset herkut:
Hauki-mäti-ahvenvoileipäkakkua
Porovoileipäkakkua
Tomaatti-basilikavoileipäkakkua
Silakka-tyrni- ja kuha-nokkosohukaiskääryleitä
Siika-ohrarieskasia
Särki-riisikääryleitä ja kirjolohi-riisikolmioita
Hirvi-herkkutattipiiraita
Palvilammas-ohrapiirakkaa
Suppilovahvero- ja metsäsieni-ohrapiirakkaa
Yrtti-tuorejuustotuulihattuja
Kukkakaali-palsternakkatartaletteja
Härkäpapupyöryköitä
Kotimaisia juustoja ja siemennäkkileipää
Makeat herkut:
Ellen Svinhufvud -kakkua
Kultarannan kuningatar-suklaakakkua
Puolukka-toskakakkua
Salmiakkileivoksia
Suklaa-perunaleivoksia
Punaherukka-, mesivadelma- ja puolukkasuupaloja
Omena-kaneli-, kerma-kinuski- ja tyrni-tuorejuustosuupaloja
Piparkakkuja
Marjamarmeladeja ja suklaakonvehteja
Juomat
Linnan luomuboolia
Ympäristöystävällistä kahvia ja ilmastokompensoitua luomuteetä
Luomupuna- ja valkoviiniä
Hävikkileipäolutta
Kultarannan omenamehua
Vettä
Keskustelua voi käydä itsenäisyydestä ja linnanjuhlien merkityksestä tasavallan presidentin virallisella facebook-sivulla
Lue lisää linnanjuhlien usein kysytyistä kysymyksistä
Tasavallan presidentin viralliset sivut
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.










































































