Ylioppilaskunnan Soittajien Vapputanssiaiset
Tule heittäytymään valssin pyörteisiin tai tuliseen tangoon!
Ylioppilaskunnan Soittajien perinteiset Vapputanssiaiset järjestetään jälleen Vanhan ylioppilastalon juhlasalissa
torstaina 1.5.2024 klo 17-19.
Luvassa on kaksituntinen pläjäys monipuolista tanssimusiikkia salonki- ja sinfoniaorkesterin soittamana – ilakointia ja hersyvää naurua unohtamatta. Kaikki tämä Vanhalla ylioppilastalolla (Mannerheimintie 3), sykkivän Helsingin sydämessä! Vierailevana kapellimestarina Aliisa Neige Barrière.
Liput 20 € (normaalihinta) / 15 € (opiskelijat) palvelumaksu alkaen 1,5€ ennakkoon lippu.fi- palvelusta tai ovelta ennen tanssiaisten alkua. Lippuun sisältyy narikka ja lasi kuohuvaa.
Tapahtumaan ei ole määrättyä pukukoodia, mutta päälle voi pukea esimerkiksi keväisen juhlavan asun. Iltapuvuille ja frakeille ei ole tarvetta.
Ylioppilaskunnan Soittajat on järjestänyt vapputanssiaisia Vanhalla Ylioppilastalolla 1980-luvun alkupuoliskolta lähtien. Tapana on pyytää mukaan vieraileva kapellimestari johtamaan sinfoniaorkesterilla vappuista ohjelmistoa aina Straussin valsseista Letkajenkkaan. Sinfoniaorkesterin lisäksi illan aikana esiintyy YS:n salonkiorkesteri (YSSO) ohjelmistossaan klassikkovalsseja, tangoja.
Kuva: Ylioppilaskunnan Soittajat
https://www.lippu.fi/artist/artist-474757/vapputanssiaiset-3619629/
https://www.facebook.com/events/663713270357090/?fref=ts
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.










































































