Maria Gasolina, Yakuzi Pato, pe 7.8.
Varmista soittoajat keikkapäivänä Tavastian sivuilta.
MARIA GASOLINA + YAKUZI PATO
Käännöspoppia soittava Maria Gasolina on liikuttanut täysiä klubeja ja festivaaliyleisöä jo vuodesta 2001. Gasolinan ohjelmisto on perinteisesti ollut enimmäkseen brasilialaista rytmimusiikkia. Yhtyeen keikkojen tavaramerkiksi on vakiintunut omalaatuinen niveliäliikuttava rytmiralli, jonka orgaanista kutsua on vaikea vastustaa.
Kahden pelkkää brasilialaista matskua soineen levyn jälkeen kolmannella pitkäsoitolla kuultiin musiikkia paitsi Brasiliasta, myös Iranista, Haitilta, Madascarilta, Ranskasta. "Maria Gasolina" on brasilialaista slangia, ja tarkoittaa sellaisia tyttöjä, jotka tykkäävät vain autoilijoista.
Yhtyeeltä on ilmestynyt kolme pitkäsoittoa, Se jokin (2006), Mä olen sun (2008) ja Aina uusi aalto (2010). Vuonna 2011 Maria Gasolina julkaisi kokoelmalevyn Koko kaupunki on jees.? Singlet Hetki lyö ja Dooyo yhtye julkaisi vuosina 2011 ja 2013. Maria Gasolina teki yhdessä Palefacen kanssa Brasilian kiertueen viime lokakuussa. Tämän reissun hedelmät kuuluu soitossa jo nyt, mutta syksyllä on luvassa enemmän tuliaisia.
Illan avaa turkulais-helsinkiläinen viisikko Yakuzi Pato, joka on jo useamman vuoden ajan vetänyt Turun kuppilat pullolleen ja valloittanut hyväntuulisen tanssittavilla keikoillaan. Akustisten kitaroiden, dubittelujen ja groovaavan yhteissoittoon luottava yhtye liikkuu laaja-alaisesti rytmimusiikin eri kentillä.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































