Harry Potter. Kahdeksas tarina - julkaisubileet
Kahdeksas tarina. 19 vuotta myöhemmin. Harry Potter on palannut. Hartaasti odotettua 8.11. julkaisupäivää juhlistetaan Tylypahkan hengessä Suomen kansallismuseossa Harry Potter -tapahtumassa klo 18-20. Tapahtuma on ilmainen ja kaikille avoin.
Juhlissa järjestetään suuri pukukilpailu, jossa paras ja velhomaisin puku palkitaan. Voittaja saa kahden hengen matkan Lontooseen ja Harry Potter -studiolle (https://www.wbstudiotour.co.uk/).
Pukukilpailu käynnistyy kulkueella Helsingin rautatieasemalta, jonne velhot, jästit, kotitontut, lohikäärmeet ja muut otukset kokoontuvat. Viisikymmentä ensimmäistä kilpailijaa saa uunituoreen Potterin ilmaiseksi mukaansa! Juhlien koko ohjelma ja tarkemmat ohjeet julkaistaan tapahtuman FB-sivulla lähempänä tapahtumaa.
Miljoonien lukijoiden rakastama Harry Potter joutuu jälleen vastakkain pimeyden voimien kanssa. Tällä kertaa hänellä on vierellään poikansa Albus Potter, joka joutuu ottamaan harteilleen sukunsa raskaan henkisen taakan. Menneisyyden ja nykyisyyden sulautuessa pahaenteisesti yhteen sekä isä että poika oppivat ikävän totuuden: toisinaan pimeys nousee odottamattomista paikoista.
Harry Potter -tapahtuma starttaa Helsingin Rautatieasemalla laiturilla 9 ¾, kun pukukilpailu julistetaan alkaneeksi tiistaina 8.11. klo 16.30. Velhojen, jästien ja koko Tylypahkan väen kulkue kokoontuu Helsingin Rautatieasemalla klo 17.30. Kulkue lähtee liikkeelle laiturilta 9 ¾ kohti Kansallismuseota. Saavuthan paikalle ajoissa, niin et myöhästy yhteisestä hauskanpidosta!
Huomaa, että klo 16.30 alkaen samalta laiturilta jaetaan 50 ensimmäiselle tapahtumaan osallistuvalle ilmainen Harry Potter ja kirottu lapsi -teos. Ei osallistumispakkoa kilpailuun. Kirja on myös myynnissä tapahtumahintaan Rautatieasemalla Harry Potter pop-up -kaupassa.
Ovet Kansallismuseoon avataan klo 18.00. Koko kulkue pääsee ensimmäisten joukossa sisään tapahtumaan.
Mikäli et osallistu pukukilpailuun voit valita, tuletko Helsingin Rautatieasemalle ja siirryt kulkueen mukana Kansallismuseoon klo 17.30 vai tuletko juhlimaan Harry Potteria suoraan museolle klo 18.00. Ilmoittaudu nyt ja vahvista paikkasi Harry Potter ja kirottu lapsi -tapahtumassa!
HUOM! Ilmoittautumisesta ei tule erikseen vahvistusta heti ilmoittautumisen jälkeen. Kun tapahtuma on täynnä, linkki sulkeutuu. Kaikille ilmoittautuneille lähetetään sähköpostiviestiä lähempänä tapahtumaa.
Osallistu tapahtumaan ja kulkueeseen täällä: https://fi.surveymonkey.com/r/081116HP
Kahdeksas Harry Potter -tarina, Harry Potter ja kirottu lapsi, ilmestyy suomeksi 8.11. Klikkaa "osallistu" tässä Facebook-tapahtumassa ja voit voittaa upeita Potter-aiheisia palkintoja. Lisäksi saat uusimmat tiedot näytelmäkirjan suomentamisesta, Potter-aiheisista tapahtumista sekä päivitystä siitä kuinka Potter-mania kasvaa ympäri maailmaa.
Tervetuloa mukaan!
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
Ylen kesän ilmaiskonsertit täyttävät Tikkurilan toukokuun lopussa |
![]() |
Kirsikankukat kukkivat etuajassa, Hanamia juhlitaan helatorstaina |
![]() |
Tämä harvoin keikkaileva yhtye saapuu pikavierailulle Suomeen |
![]() |
Tämä lasten vapputapahtuma järjestetään jo 62. kerran |
![]() |
He lakittavat Mantan - lakki omenankuorista |
![]() |
Pientuottajien samppanjat tarjoavat kuplivan varaslähdön vappuun |
![]() |
Hesaria piristää ihastuttava syyrialainen pikkuravintola |
![]() |
Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa |
![]() |
Kodikas kahvila Flemarilla yhdistää kukat ja itse leivotut pullat |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä pääset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispäivinä |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun |











































