With The Dead (UK) / Morbid Evils
Englannista ponnistava doom metal-jättiläinen With The Dead saapuu Suomeen! Taustoistaan mm. Electric Wizardissa, Cathedralissa, Bolt Throwerissa ja Napalm Deathissa tunnettu superkokoonpano runtelee alasimillaan Helsingin Nosturissa perjantaina 13.7.2018.
With The Dead perustettiin Pyhäinpäivän aattona 2014 Ex-Electric Wizardin jäsenten Tim Bagshawin ja Mark Greeningin sekä laulaja Lee Dorrianin (Cathedral, Napalm Death) toimesta. Kuin alkemisena keitoksena, yhtye synnytti jo seuraavana vuonna debyyttinsä ”With The Dead”, jonka kuusi kappaletta soivat tuhoisan kolossiaalisesti ja saivat osakseen ylistystä ympäri metalliskeneä. Kokoonpanomuutosten johdosta yhtye vakiinnutti nykyisen nelihenkisen kokoonpanonsa ja julkaisi debyytin seuraajan ”Love From With the Dead” vuonna 2017, jatkaen edelleen kriitikoiden ylistystä sekä periksiantamatonta doom-perintöä.
With The Deadista ei voida puhua superkokoonpanosta käsitteen mielikuvilla– kyse ei ole siis markkinavoimat edellä rakennetusta lypsykoneesta, vaan neljästä äärettömän kovasta muusikosta, jotka rakentavat kalloa murskaavaa koneistoaan materia edellä. Sen kuulee myös ulosannista – syvälle päähän porautuva riffin pörinä, planeettoja murskaavat rummut ja näiden yhteensulauman atmosfääriä maalaileva laulu ovat todella uniikkia ja tuhoisaa kuultavaa. Nosturin seinät ja perustukset vapisevat jo – With The Dead on tulossa.
Illan avaa Suomen murjovinta doom metallia edustava Morbid Evils. Yhtye on Rotten Soundistakin tutun Keijo Niinimaan luotsaama raskas pajavasara, joka tunnetaan vallan murskaavista ja raskaista kappaleistaan. Viimeisin studioalbumi ’Deceases’ julkaistiin viime vuonna ja parhaillaan yhtye työstää uutta materiaalia keikkailun ohella. Illan esiintyminen tulee olemaan ensimmäinen kolmen kitaristin voimin, vanhan kitaristin Jan Tryggin palattua yhtyeeseen.
https://elmu.fi/keikat
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
Tämä lasten vapputapahtuma järjestetään jo 62. kerran |
![]() |
He lakittavat Mantan - lakki omenankuorista |
![]() |
Pientuottajien samppanjat tarjoavat kuplivan varaslähdön vappuun |
![]() |
Hesaria piristää ihastuttava syyrialainen pikkuravintola |
![]() |
Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa |
![]() |
Kodikas kahvila Flemarilla yhdistää kukat ja itse leivotut pullat |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä pääset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispäivinä |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun |








































