Syysloman kokkikursseja, työpajoja ja elokuvia Malmitalolla

Malmitalolla syyslomalla nuorille kokkikursseja, taikakalu- ja vihon tuunaustyöpajoja sekä ilmaiselokuvia lapsille ja nuorille.
Malmin master chef – nuorten kokkikurssit Malmitalolla syyslomalla
ma 15.10. klo 11-15 Cup cakes fantasiateemalla
ti 16.10. klo 11-15 Pizzaa & rocky roads -jälkkäriä
ke 17.10. klo 11–15 Makeita ja suolaisia hiivaleivonnaisia – pullaa erilaisilla täytteillä sekä focaccia Tule mukaan leipomaan ja kokkailemaan Malmitalolle syyslomalla. Kokkauskursseja järjestetään kolmena päivänä eri teemoilla: maanantaina leivotaan ja koristellaan omat cup cakesit fantasiateemalla. Tiistaina leivotaan pizzaa erilaisilla pohjilla sekä loihditaan jälkiruuaksi rocky roadseja. Keskiviikkona tehdään perineistä pullaa erilaisilla täytteillä. Suolaisen ystäville luvassa myös focacciaa, eli erilaisilla yrteillä ja muilla herkuilla päällystettyä italialaista leipää. Vapaa pääsy!
Valitse kursseista yksi tai useampi ja tule mukaan! Ikäsuositus 12-15-vuotiaille. Opettajana Marika Salonen.
Ilmoittautuminen ja lisätiedot: hanne.kauppinen@hel.fi tai 0406837028 (whatsapp tai txt) Allergiat ja erityisruokavaliot ilmoittautumisen yhteydessä.
Rytmiä ja riemua! -työpaja
ti 16.10 klo 12 ja 14, vapaa pääsy
Tässä työpajassa beniniläiset rytmit ja liikkeet Länsi-Afrikasta yhdistyvät erilaisiin teatterileikkeihin. Luvassa on yhdessä leikkimistä, liikkumista ja laulamista. Osallistavassa ja vuorovaikutteisessa työpajassa käsitellään myös erilaisia tunteita. Suomen kielen lisäksi käytetään minan kieltä ja mahdollisesti myös ranskaa ja englantia. Työpaja tarjoaa mahdollisuuden monipuoliseen ilmaisun kehittämiseen, yhdessä tekemiseen sekä toteuttaa omalla tavallaan jo nyt monikulttuurista Suomea. Työpajan vetäjinä toimivat beniniläinen muusikko Aristide de Souza ja teatteriohjaaja, klovni Taina Mäki-Iso.
Kesto 60 min. Koululaisille.
Miniunisieppari-työpaja
ke 17.10. klo 13-16, vapaa pääsy
Unisieppari on Pohjois-Amerikan ojibwa-intiaanien taikakalu. Sen tarkoitus on suodattaa pahat unet ja ajatukset päästäen lävitseen hyvät unet ja ajatukset. Eli todella hyödyllinen esine! Perinteisesti unisieppari on tehty pajurenkaasta, lankaverkosta ja höyhenistä.
Pajassa käytetään kierrätysmateriaaleja kuten rannekoruja, erilaisia nauhoja ja lankoja, helmiä, nappeja, jne. Niistä luodaan omalaatuisia pienikokoisia unisieppareita. Ohjaajana Chloé Mahy-Hulkko.
Tuunaa oma vihko! -työpaja
to 18.10. klo 13-16, vapaa pääsy
Koulu- tai piirustusvihko, päiväkirja, tai muistiinpanokirja… Kotona tai matkalla, koulussa tai lomalla, vihkoja tarvitaan aina! Tule tuunaamaan oma uniikki vihko! Tarjolla on erilaisia mielenkiintoisia materiaaleja kuten karttoja, ompelukaavoja, lahjapaperia ja vanhoja kuvakirjoja. Ohjaajana Chloé Mahy-Hulkko.
Elokuvat
Supermarsu
ti 16.10. klo 12, vapaa pääsy
Supermarsu kertoo alakouluikäisestä Emiliasta, joka huomaa omaavansa lemmikkimarsunsa pureman jälkeen salaisia supervoimia. Supervoimille tulee käyttöä, kun Supermarsua pyydetään auttamaan silakoita ja pelastamaan saastunut Itämeri. Lisäksi Emilia ratkoo parhaan ystävänsä Simon koulukiusaamisasiaa. Haastavissa tehtävissään Emilia saa apua kokeneelta ja viisaalta jättiläismarsulta.
Elokuva perustuu vapaasti Paula Norosen vuoden 2009 Finlandia-junior -ehdokaskirjaan Emilian päiväkirja – Supermarsu pelastaa silakat.
Kesto 1 h 26 min. S.
Black Panther
ti 16.10. klo 16, vapaa pääsy
Marvel Studiosin uutuusseikkailun Black Panther pääosassa nähdään T’Challa, joka palaa elokuvan “Captain America: Civil War” tapahtumien jälkeen taas kotiin Afrikkaan eristyneeseen mutta teknisesti edistykselliseen Wakandaan ottaakseen paikkansa maan kuninkaana. Kuitenkin kun vanha vihollinen ilmaantuu kuvioihin, T'Challasta otetaan mittaa sekä kuninkaana että supersankari Black Pantherina hänen tempautuessaan mukaan taisteluun, jossa pelissä on sekä Wakandan että koko maailman kohtalo.
Kieli: englanti (pienessä määrin myös xhosaa, swahilia, namaa ja koreaa) / Tekstitys: suomi & ruotsi
Kesto 2 h 14 min. K12
Coco
ke 17.10. klo 12, vapaa pääsy
Niin hämmästyttävältä kuin se kuulostaakin, musiikki on ollut Miguelin suvussa kiellettyä jo monen sukupolven ajan, mutta silti poika unelmoi taidokkaan muusikon urasta idolinsa Ernesto de la Cruzin tapaan. Salaperäisen tapahtumaketjun jälkeen Miguel tahtoo todistaa kaikille kykynsä näyttävässä ja värikkäässä Kuolleiden valtakunnassa. Matkalla hän tapaa vastustamattoman veijarin nimeltä Hector, ja yhdessä he lähtevät huikeaan seikkailuun selvittämään todellista tarinaa Miguelin suvusta.
Ohjaajana Lee Unkrich (Toy Story 3), apulaisohjaajana Adrian Molina (apulaiskäsikirjoittaja Monsterit-yliopisto) ja tuottajana Darla K. Anderson (Toy Story 3). Alkuperäisääninä mm. Anthony Gonzalez, Gael García Bernal ja Benjamin Bratt. K7. Kesto 105 min
Petteri Kaniini
to 18.10. klo 12, vapaa pääsy
Petteri Kaniini, kujeileva ja seikkailuja rakastava sankari, joka on vanginnut lukijoiden mielikuvitukset jo sukupolvien ajan, pääsee nyt pääosaan omassa riehakkaassa, tähän päivään tuodussa komediassaan, jossa on asennetta. Elokuvassa Petterin kisailu herra Vänskän (Domhnall Gleeson) kanssa paisuu uusiin mittoihin heidän kamppaillessaan lähistöllä asuvan sydämellisen ja eläinrakkaan neitosen (Rose Byrne) suosiosta.
Tekstitys suomeksi. K7. Kesto 95 min.
Minä, Simon
to 18.10. klo 16, vapaa pääsy
Jokainen ansaitsee suuren rakkaustarinan, mutta Simonille asia ei ole ihan niin yksinkertainen. Kukaan ei nimittäin vielä tiedä hänen pitävän pojista. Simon on myös rakastunut netissä, eikä hänellä ole aavistustakaan pojan henkilöllisyydestä. Asioiden ratkaiseminen osoittautuu hulvattomaksi, pelottavaksi ja ennen kaikkea elämää mullistavaksi.
Becky Albertallin menestysromaaniin ”Minä, Simon, Homo Sapiens” perustuva elokuva on hauska ja sydämellinen tarina aikuistumisesta, itsensä löytämisestä ja rakastumisesta. Elokuvan on ohjannut Greg Berlanti (Dawson´s Creek, Brothers & Sisters).
Kesto 1 h 50 min. S.
http://www.malmitalo.fi/
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Tuore PMMP-dokumentti ilmaisessa ulkoilmanäytöksessä |
![]() |
Kallion kirkon tornista näkee kaupungin kattojen ylle |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Vallisaaren luontoidyllissä maistellaan viinejä ja tutustutaan |
![]() |
Nordiksen komea keikkakattaus jatkuu kesän loppuun asti |
![]() |
Ulkoilmaelokuvat tuovat tunnelmaa kesäiltoihin |
![]() |
Alppipuistossa nautitaan kesästä ja ilmaistapahtumista |
![]() |
Arabian tehtaan yksi kerros täyttyi purkutaiteesta |
![]() |
Jättiterassi nousee tänä kesänä Kasarmitorille |
![]() |
Kuningas Litmasen kiehtovan uran vaiheisiin sukelletaan urheilumuseossa |
![]() |
Kesällä juostaan Daruden legendaarisen musiikkivideon reitillä |
![]() |
Taivallahdessa tanssitaan lavatansseja merellisessä tunnelmassa |
![]() |
Kesä täynnä viihdettä ja huippukeikkoja Backaksen kartanolla |
![]() |
Uutelan kesässä pääsee laidunvierailuille katselemaan eläimiä |
![]() |
Kyläjuhlat täyttävät ryminällä kevään ja alkukesän |
![]() |
Olympiastadionilla avoimia ovia ja kierroksia kaupungin katolta maan alle |
![]() |
Tässä kissojen valtakunnassa voit hengähtää ja saada tassuterapiaa |
![]() |
Lapsille ja nuorille ilmaistapahtumia ja vapaa pääsy maauimaloihin |
Roasberg avasi uuden kahvilan Kallioon, salaattibaari sai heti kiitosta |
Tatuointien suosio vain kasvaa - tyylit vaihtelevat aikaa peilaten |
Kaapelimuseoiden ilmaisilloissa kolme museota avaavat ovensa |
Rajoja rikkoneet taiteilijanaiset esillä Ateneumin taidemuseossa |
Alvar Aallon jalanjäljillä Finlandia Bistrossa |
Hellsinki Metal Festival jyrää Nordikselle elokuussa |
![]() |
Heurekassa hyppäät ajassa taaksepäin - ja näet jääkauden jättiläiset |
![]() |
Reidar Särestöniemi - värien mestari tiettömän tien takaa |
![]() |
Teemaillat tarjoavat kiehtovia luontoaiheita kevään ajan |
![]() |
John Williamsin Star Wars -elokuvien helmiä kuullaan Musiikkitalossa |
![]() |
Ihastuttava Yona esiintyy ilmaiskeikalla Kalliossa |
Apocalyptica nähdään näyttävissä puitteissa uudistetussa Finlandia-salissa |
Alkon asiantuntija antaa vinkit kuohuviinin valintaan |
![]() |
Tässä on Helsingin ensimmäinen georgialainen viinibaari |
Maistuvat brunssit tuovat pientä luksusta elämään |
![]() |
Tyhjillään olleessa Meilahden kartanossa puhaltavat uudet tuulet |
![]() |
Tämä kahvila säväyttää - Ullanlinnan uutuus on kuin nukkekoti |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
Konepajalle avautui rytinällä uusi korttelikino |
![]() |
Lakufestivaali ilahdutti kävijöitä maistuvilla uutuuksilla |
![]() |
"Järjestyy" - Bugatti ovelle, yksityislentokone tai helikopteri pikana |
![]() |
Itä-Pasilan katutaidekierroksilla sukelletaan tarinoihin teosten takana |
![]() |
Mistä löytyvät maukkaimpia pizzoja tarjoavat ravintolat? |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |
![]() |
Heurekaan torstaisin vain kympillä koko kevään ajan |
![]() |
Stand-up piristää harmaata arkea - Katso keikkatarjontaa |
![]() |
Uuden pikaratikan varrelta löytyy paljon nähtävää |
![]() |
Värikäs kuplatee on suosittu ja eksoottinen juomaherkku |
![]() |
Tulevaisuuden taide hyödyntää tekoälyä luovasti ja leikitellen |
![]() |
Vesipuistoissa polskitaan ja nautitaan - lämpimissä vesissä |
![]() |
Kiasman ilmaisperjantaina kannattaa piipahtaa taidemuseossa |
Mistä löytyy seudun maukkaimmat burgerit? Nämä kannattaa testata |