Jaakko Laitinen & Väärä Raha, Faarao Pirttikangas & Nubialaiset
JAAKKO LAITINEN & VÄÄRÄ RAHA SEKÄ FAARAO PIRTTIKANGAS & NUBIALAISET
Todellisuuden reunamilla saatetaan havaita merkillistä väreilyä, kun kaksi suomalaista musiikillista tajunnanlaajentajaa yhdistää voimansa huhtikuun alun kunniaksi Loosessa. Riemuvuottaan viettävä Lapland-Balkan-orkesteri Jaakko Laitinen & Väärä Raha juhlistaa vuosikymmenen mittaista olemassaoloaan eikä ylistetyn Syvä-Sawo-levyn julkaisseelta Faarao Pirttikankaalta & Nubialaisilta juhlan aihetta puutu niin suurta ylistystä on uusi äänite kerännyt kaikkialla missä se on musiikinrakastajien soittimien neulan alle saatu asetettua!
JAAKKO LAITINEN & VÄÄRÄ RAHA
Vuonna 2009 löi viisi pääkaupunkimme lappilaista muusikkoa päänsä yhteen luoden bändin, jonka musiikin pääaineita ovat Balkanin mustalaisrytmit, vanhat venäläiset romanssit sekä suomalainen kultakauden iskelmä. Näiden päävaikutteiden rinnalle on vuosien saatossa tuotu monenlaisia mausteita ja marinadeja niin Turista, Kreikasta, Gruusiasta kuin Lähi-Idästäkin. Sanoitusten maailma on alkuvuosien lemmenhuokailuista laajentunut käsittämään koko tunnetun olevaisuuden kirjon yrittäen välillä löytää väyliä myös itse olemattomuuden puolelle.
Bändi täräytti kymmenvuotisjuhlavuotensa käyntiin uudella I tåget finns en restaurangvagn -singlellä ja musiikkivideolla, jos laulu olikin elämäniloinen kohtaamisen ylistys, oli video ankara kritiikki tietyille saamelaisalueen järjettömillä rautatiekiskoilla silpomista suunnitteleville tahoille. Kappale oli maistiainen bändin par'aikaa valmistelemalta viidenneltä levyltä. Vaikka yhtyeen aiemmat levyt ovat saaneetkin kriitikoiden kiitoksen ja fanien rakkauden, tunnetaan orkesteri ennenkaikkea hurmoksellisena livebändinä. Balkanilaiseen viihdyttämiseen taitoon onkin haettu oppia Kaakkois-Euroopan mustalaiskapakoissa istuen ja rahaa soittajille tunkien. Bändi on keikkaillut itsekin ahkerasti 70 keikan vuositahdilla ympäri Suomen Eirasta Inariin ja maamme rajojen ulkopuolella 20 eri maassa. Tätä kirjoittaessani saimme juurin tiedon että tälle vuodelle on varmistunut 21. maa!
FAARAO PIRTTIKANGAS & NUBIALAISET
Varpaisjärveläisen tarinankertojan uransa neljäs levy Syvä Sawo (Karkia Mistika Records) luo kuumeisia katseita kosmoksemme mahdollisiin tulevaisuuksiin sekä hämmentäviin menneisiin yksityiskohtiin: Kenen päälle Hiiden hurtta urinoi? Kuka kantaa käärmeitä? Mitä yhteistä on ruoskalla ja minimoogilla?
Tampereen lähiöteollisuusalueelta maailmaa tarkkailevan mestarillisen tarinakertojan teos on kotipolttoista mielikuvitusmaailmanmatkailua parhaimillaan, kuten Mika Waltarilla konsanaan. Roskasta syntyy kullanloisteisia seikkailuja, eikä koskaan mene niin hyvin, etteikö vähän haisisi paska. Elämän raadollisuudet kohdataan vanhan hyvän ystävän tavoin ja samalla kohteliaasti tervehditään suurta mysteeriä.
Faarao Pirttikankaan väkevästi Savolta sekä koko maailmankaikkeudelta maistuvan kertomusten takana operoi avaruusetnon maailmanmestarit, Nubialaiset-yhtye puhaltimin, viuluin ja lyömäsoittimin. Yhtyeen hypnoottisen riemullinen sointi pakottaa ylös ja ulos; Motelli Skronkle-yhtyeen termein "hogaamaan" - aikojen loppuun asti.
Eteispalvelumaksu 3 €
Liput ovelta 12 €, mikäli jäljellä.
Tapahtumapaikka / Venue
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |





























































