Lee ”Scratch” Perry & Mad Professor (Jam/gy), Healing Of The Nation & Dreadlock Tales Dub Sound
Liput ovelta 33 €, mikäli jäljellä.
www.lee-perry.com
www.facebook.com/madprofessordub
www.facebook.com/dreadlocktales
www.facebook.com/treeofdub
www.allday.fi
LEE "SCRATCH" PERRY & MAD PROFESSOR ÄÄNIWALLIIN TOUKOKUUSSA
Reggaen ja dubin pioneerit Lee "Scratch" Perry ja Mad Professor (JAM/GY) saapuvat yhteiskeikalle Helsingin Ääniwalliin 31.5.2019.
Juuri kunnioitettavat 83 vuotta täyttävää Lee "Scratch" Perryä voidaan kiistatta kutsua reggaen ja dubin isäksi. Visionäärinen innovaattori ja artisti tunnetaan myös yhteistyöstään mm. Bob Marleyn, Paul McCartneyn, The Clashin sekä Beastien Boysin kanssa. Vuonna 2003 hän voitti parhaan reggae-albumin Grammyn ja vuotta myöhemmin nimettiin Rolling Stone -lehden Greatest Artists of All Time -listalle. Jamaikalla syntynyt Perry asuu nykyään Sveitsissä.
Mad Professor, oikealta nimeltään Neil Fraser, on tullut tunnetuksi legendaarisena tuottajana ja remix-taitajana. Hänen tunnetuimmat remixinsä ovat muun muassa Saden, Jamiroquain ja Massive Attackin kappaleista.
Artistit ovat tehneet yhteistyötä jo vuodesta 1983, jolloin he nauhoittivat ensimmäisen albuminsa "Mystic Warrior". Molemmat studiotyöskentelyn ja tuottamisen mestarit ovat jättäneet jälkensä modernin reggaen sekä skan kehitykseen mittavan uransa aikana. Kaksikko vieraili edellisen kerran Suomessa vuonna 2017, jolloin he esiintyivät täpötäydellä Korjaamolla.
Illassa ovat mukana myös paikalliset Healing of the Nation & Dreadlock Tales Dub Sound.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































