Äitiysprojekti 1
ÄITIYSPROJEKTI 1
esitys, joka tutkii odottavien äitien omakuvaa nyky-yhteiskunnassa.
Esitys haastaa odottavia äitejä luomaan yhdessä kuvaa äidistä ja naisesta nyky-yhteiskunnassa. Äitiys näyttäytyy esityksessä projektina, joka syöksee kohti prosessia, jota ei voi hallita.
Ensimmäisen lapsen syntymä mullistaa tulevan äidin sisäisen maailman kaaokseen, joka on täynnä ristiriitoja.
Esitys valmistuu kahden esittävän taiteen ammattilaisen vimin, kahden eri vaiheessa olevan äitiyden kokemuksen ympärille.
Työryhmä Andersson ja hallas ovat toimineet molemmat tahoillaan esittävän taiteen ja esitystaiteen kentällä esiintyjinä, ohjaajina, pedagogeina ja taiteellisina tutkijoina. Työryhmä lähestyy teemoja omista kokemuksistaan käsin, tutkien äitiyteen liittyviä poliittisia ja kulttuurisia vaikuttimia, jotka taiteessa ja muussa keskustelussa usein jäävät äitiyteen liitettyjen myyttien ja uskomusten varjoon.
TYöryhmän naiset ovat eri vaiheissa oman äitiytensä äärellä. Hallaksen synnytyksestä on yli 124 vuotta, kun taas Andersson odottaa esikoistaan.
Onko äitiyteen liittyvät kysymykset muuttuneet ajassa?
Millaista perspektiiviä aika tuo omaan äitiyteen?
Työryhmä:
Anna Anddersson ja Ursula Hallas
Juliste: Kirsi Eerikkilä / Mainostoimisto Keko
Lisätietoa täältä.
Ovet tuntia ennen esityksen alkua.
Kesto 75 min.
www.facebook.com/Valtimonteatteri
www.instagram.com/valtimonteatteri
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































