Tanssiteatteri Tsuumi: Poiju
TANSSITEATTERI TSUUMIN 20-vuotisjuhlavuoden pääteos POIJU on näyttämöllistetty retriitti, joka suuntaa katseensa kolmen erilaisen laulumuodon, virsien, iskelmien ja kansansävelmien, yhtymäkohtiin ja törmäyttää ne nykytanssin ja modernin taidekäsityksen kanssa. Virsien sisällä oleva hartaus on siirrettävissä liikkeeksi ja
lavatanssi voi karata lähelle kosmosta. Lauluissa kuulemme ja aistimme toisaalta syvän kaipauksen, toisaalta jonkinlaisen toivon, ilon ja rakkauden olemassaoloon.
Teoksen takana ovat useiden teatteriproduktioiden parissa yhdessä työskennelleet koreografi-ohjaaja ARI NUMMINEN ja säveltäjä PETRI TIAINEN. Nummisen ja Tanssiteatteri Tsuumin yhteistyö on alkanut jo vuonna 2000 ja on jatkunut vuosien varrella seitsemän teoksen verran. Muutaman vuoden tauon jälkeen, Tanssiteatteri Tsuumin juhlavuoden kunniaksi, on aika jälleen heittäytyä yhteiselle tutkimusmatkalle yhteisen näyttämöteoksen pariin.
Koreografia ja ohjaus: ARI NUMMINEN
Sävellys: PETRI TIAINEN
Pukusuunnittelu: KATI MANTERE
Valosuunnittelu: JANNE TEIVAINEN
Näyttämöllä: REETTA-KAISA ILES, TUOMAS JUNTUNEN, SALLA
KORJA-PALONIEMI, TIMO SAARI, PETRI TIAINEN
Kuva: MIKKO MÄNTYNIEMI
Tuotanto: TANSSITEATTERI TSUUMI, KOKOTEATTERI
Paikat ovat numeroimattomia istumapaikkoja.
Ovet avataan tuntia ennen esitystä.
Esitykset 2019
16.11. klo 19
19.11. klo 19
20.11. klo 19
22.11. klo 19
23.11. klo 14 ja 19
La 23.11. esityksen jälkeen vietetään Tanssiteatteri Tsuumin 20-vuotisjuhlia. Esitys on KokoTeatterin ja Tanssiteatteri Tsuumin yhteistuotanto.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































