Ympäristö ei tunne rajoja - paneelikeskustelu

Hinta: vapaa pääsy
Ajankohdat:
Tämä tapahtuma on jo mennyt

Katso tulevia tapahtumia Stadissa.fi -etusivulta.

Tapahtumasta:
Kutsumme teidät Ympäristö ei tunne Rajoja - The Environment knows no border paneelikeskusteluun kulttuurikeskus Caisaan ja samalla katsomaan näyttelyä. Tilaisuus pääosin suomen kielellä, tarvittaessa myös englanniksi.

Kaksituntinen tilaisuus järjestetään 17.11.2021 klo 16-18 Kulttuurikeskus Caisan auditorio-tilassa, osoitteessa Kaikukatu 4 B (1. krs), 00530 Helsinki.

Sodat, konfliktit ja erilaiset katastrofit, maanjäristykset, äärimmäiset sääilmiöt ja ilmastonmuutoksen vaikutukset vaikuttavat suoraan ja epäsuorasti ihmisten elämään. Vähemmän huomiota saa usein se, että ne aiheuttavat myös valtavia ympäristötuhoja. On kuitenkin tärkeä muistaa, että ihmiset ja ympäristö eivät ole erotettavissa toisistaan. Pitkällä aikavälillä ihmisten hyvinvointi on riippuvainen siitä, että ympäristömme voi hyvin ja miten hyvin tai huonosti yhteisöjen ympäristöön liittyvät rakenteet toimivat.

Kriisien ympäristövaikutukset voivat olla seurausta infrastruktuurin ja asuin - ja teollisuusrakennusten tuhoutumisesta, vedenjakelun, jätteen- tai jäteveden käsittelyjärjestelmien romahtamisesta. Maaperä ja vesistöt voivat saastua vuosikymmeniksi eteenpäin.

Kriisien yksi seuraus voi olla myös ihmisten muuttoliike, joka voi olla nopeaa tai hidasta. Pakolaistilanteen nopeus, pitkittyminen ja liikkeelle lähteneiden ihmisten määrä vaikuttavat merkittävästi myös maihin, joihin pakolaisia saapuu paljon.

Keskustelun taustana on esimerkkinä Syyrian kriisi, jonka seurauksista kulttuurikeskus Caisassa tällä hetkellä oleva näyttely kertoo. Jo 10 vuotta kestäneen sodan seurauksena yli 13 miljoonaa syyrialaista on joutunut pakenemaan kodeistaan, puolet heistä maan rajojen ulkopuolelle. Sota on aiheuttanut maailman suurimman pakolaiskriisin. Naapurimaassa Jordaniassa jopa joka kymmenes maan asukkaista on syyrialainen pakolainen, pienessä Libanonissa vielä useampi. Turkissa syyrialaispakolaisia on jopa 3,6 miljoonaa. Kauemmas, lähes 750 miljoonan asukkaan Eurooppaan, heitä on tullut yhteensä noin miljoona.

Tässä paneelissa pohdimme, miten kriisit ja ympäristö vaikuttavat toisiinsa yli rajojen ja maanosien. Teemoja ovat muun muassa veteen, jätteeseen, energiaan ja maankäyttöön liittyvät ongelmat ja ratkaisut, väestön liikkuvuuden ja pakolaisuuden aiheuttama paine yhteisöille ja ympäristölle sekä sodan aiheuttamat ympäristöhaitat.

Kriisejä pitäisi oppia katsomaan kokonaisuuksina. Jokainen maa pystyy vastaamaan kriiseihin vain oman historiansa ja resurssiensa mukaisesti. Kriisitilanteissa ennalta varautuminen, yhteistyö ja kansainvälinen tuki ovat yhä tärkeämmässä asemassa.

Kysymme mm:
- Miten kriisi tai ympäristön tuho saa ihmiset lähtemään?
- Minkälaisia ympäristöpaineita pakolaisuus tuo vastaanottaville alueille?
- Miten tuhannet ihmiset selviävät neljällä ulkovessalla tai valtio miljoonista lisävedenkuluttajista?
- Miten yhteisöt, kaupungit ja valtiot ovat ratkaisseet kriisistä seuranneita ongelmia?
- Miten eroaa pitkittynyt kriisi lyhytaikaisesta humanitaarisesta tilanteesta.
- Millaisia uhkia tulevaisuuteemme vaikuttava ilmastonmuutos tuo?
- Miten valtiot voivat sopeutua ja varautua tulevaisuuden tilanteisiin?
Kysymme myös mitä voisimme oppia esimerkiksi Syyrian kriisistä tai muista jo tapahtuneista kriiseistä tulevaisuuden haasteita ajatellen?

Tilaisuuden avaa Suomessa asuva Afganistanilainen journalisti Reza Adib, joka kertoo omakohtaisista kokemuksistaan Kreikan Morian sekä mantereen leireiltä. Hänen kuviaan on myös näyttelyssä Kreikan pakolaisleireistä kertovassa osuudessa. (Esityskieli Englanti)

Paneelissa ovat:

- Antti Rautavaara, Ulkoministeriö, Kehityspolitiikan ja vesialan neuvonantaja
- Pekka Reinikainen, Punainen Risti, vaikuttamistyön asiantuntija
- Emma Hakala, vanhempi tutkija Ulkopoliittisella instituutilla (FIIA), tutkija Helsingin yliopistolla sekä BIOS-tutkimusyksikön jäsen.
- Venla Niva, väitöskirjatutkija Aalto yliopiston Vesi ja kehitys tutkimusryhmässä. Tutkii ympäristöllisten ja sosiaalisten tekijöiden vuorovaikutuksesta globaalin muuttoliikkeen taustalla.
- Vanessa Riki, Kuvajournalisti ja ympäristö- ja yhdyskuntatekniikan insinööri. Ympäristö ei tunne rajoja näyttelyn kuvaaja ja Crisis and Environment hankkeen vetäjä.
- Pasi Toiviainen - ilmastonmuutokseen perehtynyt tiedetoimittaja ja tietokirjailija. Tilaisuuden moderaattori.

Tervetuloa!

https://www.caisa.fi/fi/tapahtumat/event/6894C88D942D38803FF305E754369141/Paneelikeskustelu__Ymp_rist__ei_tunne_rajoja
https://www.facebook.com/crisisandenvironment

Tapahtumapaikka / Venue

Kaikukatu 4
00530 Helsinki


Kopioi tapahtuman linkki / Copy event link

Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi


Jaa valitsemassasi palvelussa:




(Translate page)



Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.

Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.






Kaikukatu 4
00530 Helsinki

Yli 600 parannusideaa kaupunkiin - äänestä suosikkisi toteutukseen
Lue lisää




Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen
Lue lisää




Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa
Lue lisää




Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt
Lue lisää




Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti
Lue lisää




Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan
Lue lisää




Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi
Lue lisää




Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan
Lue lisää




Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen
Lue lisää




Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa
Lue lisää




Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa
Lue lisää




Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla
Lue lisää




Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit
Lue lisää




Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan
Lue lisää




Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin
Lue lisää




Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin
Lue lisää




Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota
Lue lisää




Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa
Lue lisää




Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen
Lue lisää




Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle
Lue lisää




Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias
Lue lisää




Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn
Lue lisää




70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa
Lue lisää




Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat
täältä




Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä
katso ilmaspäivät




Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin
Lue lisää




Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen
Tutustu




Cafe Korvari

Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella
Lue lisää




Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja
Lue lisää




Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan
Lue lisää




Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike
Lue lisää




Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun
Lue lisää










Kerro kokemuksesi paikasta. Mistä pidit tai mikä on erityisesti mainitsemisen arvoista? *

(maks. 500 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista, vain valinnainen nimimerkki)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Tarvitseeko paikan kuvaus mielestäsi muokkausta tai lisäystä? Kirjoita muokkaus-ehdotuksesi allaolevaan kenttään.

(maks. 1000 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Ehdota kuvaa tähän paikkaan. Huomioithan, että sinulla tulee olla oikeudet kuvaan ja sen julkaisemiseen.

(maks. 20 kuvaa ja 500 kilotavua)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.