Aleksis Kiven kadun kirppis

Aleksis Kiven kadun varrelle Dallapén puistoon kerääntyy kesäsunnuntaisin kirppismyyjiä aina sään salliessa taas keväästä alkaen 2025.
Kuka tahansa voi mennä tavaroineen Aleksis kiven kadulle kirppispäivän ajaksi myymään, kunhan vie myymättömät tavarat mukanaan pois ja siivoaa jälkensä. Muistathan siis viedä paitsi roskasi mukanasi, myös myymättömät vaatteet ja muut tavarat.
Tapahtumasta on muodostunut myös ruokamatka lukuisten kulttuurien makuihin ja keittiöihin. Se onkin kaupungin vilkkain ja eläväisin katuruokatapahtuma kesäisin. Myös satokauden herkkuja, kuten loppukesästä kanttarelleja myydään kojuissa vain puolella Kauppatorin hinnoista.
Kirppis järjestäytyy itsenäisesti kesäsunnuntaisin vapaavalintaisena ajankohtana, yleensä n. klo 9 tai 10 jatkuen päivästä riippuen jopa klo 18 asti. Riippuen säästä ensimmäiset myyjät ja asiakkaat tulevat jo 9 maissa tai tätä ennen. Kirppis hiljenee menekistä riippuen iltapäivällä, viimeistään alkuillasta.
Tapahtumalla ei ole yksittäistä järjestäjää, vaan jokainen myyjä on oman kirpparinsa järjestäjä ja vastuussa omista jäljistään. Jos olet aikeissa mennä myymään tavaroitasi Aleksis Kiven kadulle, kannattaa levittää sanaa, jotta mahdollisimman moni ostaja löytää paikalle. Aleksis Kiven kadulla Dallapen puistossa kirppistely alkaa yleensä toukokuusta ja jatkuu syyskuun loppuun asti.
Katso muut kesäsunnuntain kirppikset täältä
Keväistä tunnelmaa kirppiksellä
-------------
In the Summer 2025 there will be people organising flea market every Sunday in Aleksis Kiven katu, if the weather is good from roughly 10 am to 6 pm. The flea market has also no official opening and closing time, but you can come and go whenever you want. Everyone comes with their own stuff to sell on the street for the day and take all garbage and unsold stuff with them when leaving.
Tapahtumapaikka / Venue
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
Vinkkaa tästä valitsemassasi kanavassa: