Gathering of Elders: 2002 Edition
Ensimmäinen Pikseliähky -festivaali järjestettiin toukokuun viimeisellä viikolla vuonna 2002. Tänä lauantaina kuljemme kävellen, muistellen ja keskustellen läpi ensimmäisen festivaalin tapahtumapaikat. Tämän flaneerauksen tavoitteena on tuoda yhteen vuoden 2002 festivaalille osallistuneita sekä elektronisen taiteen ja alakulttuurien lähihistoriasta kiinnostuneita.
Kokoonnumme kello 16:00 Lasipalatsissa sijaitsevassa Cafe Javassa, jonka yläkerrassa sijaitsi ensimmäisen Pikseliähkyn keskipisteeksi muodostunut Aula. Tuolloin tila ei ollut kahvilakäytössä, vaan kyseessä oli osuuskunta Aulan yhteisöllinen tomintatila. Aula osuuskunta myös osaltaan vaikutti ensimmäisen festivaalin sisältöön, sillä he linkittivät yhteen samantyyppisiä asioita tekeviä ihmisiä yhteen.
Kaksikymmentä vuotta sitten ensimmäisten Pikseliähkyn aikana Aulaan sai saapua oman tietokoneensa kanssa. Aulassa pidettiin esitelmiä, näytettiin demoja, keskusteltiin ja syötiin yhdessä. Ajan hengessä järjestettiin Jarryd Lowderin vetämään DVD Studio Pro työpaja sekä Tuomas Toivosen luotsaama AnalogueClinic, jossa kokoonnuttiin vintage syntetisaattorien ja rumpukoneiden äärelle. AnalogueClinic päättyi yhdessä jammailuun, jonka jälkeen Pink Twins esiintyi käyttäen Framestein -softaa.
Lasipalatsilta kävelemme Eerikinkatu 27:ssä sijainneen Saunabaarin edustalle, jossa järjestettiin ainakin Dotcoma -niminen sateliittiklubi.
Saunabaarin holleilta matka jatkuu kohti toista aikaan kadonnutta yökerhoa, nimittäin Ratakatu 9:ssä sijainnutta Mocamboa. Ratakatu 9 on vuosien mittaa toiminut pääkallopaikkana usealle yökerholle, mutta tällä hetkellä tämä Alvar Aallon suunnittelemassa toimistorakennuksessa sijaitseva tila on remontissa. Erikoisluvalla pääsemme tutustumaan tilaan ja muistelemaan, mitä ensimmäisen Pikseliähkyn aikana siellä tapahtui. “Varmastikin VJ -touhua ja musapuolella oli ainakin Tuomas Toivonen ja O Samuli A,” muistelee festivaaliveteraani Antti Ahonen jo ennalta.
Ratakatu 9:stä kuljemme yhdessä, kuten 2000-luvun alun Punavuoressa vain saattoi, Merimiehenkatu 27:ssä sijaitsevaan Merimies Pubiin tai sään salliessa Engelinaukio 5:ssä sijaitsevaan puistoon. Tämä jälkimmäinen siksi, että vuosikausia kyseinen osoite on kummitellut ensimmäisen festivaalin keskipisteen Aulan osoitteena, vaikka se ei sitä ole.
Tätä tapahtumaa valmistellessa on muisteltu 20 vuoden takaisia tapahtumia. Muistin tukena ovat toimineet Pikseliähkyn arkistot, sekä festivaalin aloittajan Juha Huuskosen nettisivut osoitteessa http://www.juhuu.nu/pixelache/2002/pikseli.html
Tässä tietoja ensimmäisestä festivaalista Pikseliähkyn omilta sivuilta (englanniksi): https://pixelache.ac/archive/2002
Tervetuloa!
https://pixelache.ac/events/gathering-of-elders-2002-edition
https://fb.me/e/1Hw9nlVwY
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
Tämä lasten vapputapahtuma järjestetään jo 62. kerran |
![]() |
He lakittavat Mantan - lakki omenankuorista |
![]() |
Pientuottajien samppanjat tarjoavat kuplivan varaslähdön vappuun |
![]() |
Hesaria piristää ihastuttava syyrialainen pikkuravintola |
![]() |
Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa |
![]() |
Kodikas kahvila Flemarilla yhdistää kukat ja itse leivotut pullat |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä pääset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispäivinä |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun |












































