Katse ylös: Avaruus Oy
Avaruustalous ja kaupallisten satelliittien määrä kasvaa huimaa vauhtia. Yritykset ovat yhä suuremmassa roolissa avaruuden valloittamisessa, ja myös Suomi on kokoaan suurempi avaruustoimija. Avaruudesta on tullut viimeinen erämaa, jonka hyödyntämiselle tarvitsemme globaalit pelisäännöt.
Tässä tapahtumassa asiantuntijat keskustelevat avaruuden kiihtyvään hyödyntämiseen liittyvistä kysymyksistä. Millaista bisnestä avaruudessa tehdään ja miten avaruutta voidaan hyödyntää kestävästi? Mihin tarvitsemme avaruusoikeutta? Voidaanko avaruuden valloittamista verrata löytöretkiin?
Keskustelemassa ovat avaruusteknologiayritys ICEYEn strategiajohtaja Pekka Laurila, avaruusfysiikan professori Minna Palmroth, väitöskirjatutkija Antti Tarvainen ja etänä työ- ja elinkeinoministeriön johtava asiantuntija Jenni Tapio. Keskustelun vetää Alma Onali.
---
Tapahtuma on osa Tiedekulman Katse ylös -ohjelmasarjaa, joka nostaa osallistujat yläilmoihin avaruustoiminnan kehityksen nykyhetkeen. Osallistu tapahtumiin paikan päällä, seuraa livestriimiä tai katso tallenteita jälkikäteen! https://www2.helsinki.fi/fi/tiedekulma/ohjelma/katse-ylos
https://www2.helsinki.fi/fi/tiedekulma/ohjelma/katse-ylos/avaruus-oy
https://fb.me/e/3oVI2URTb
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































