Avoin kartanokierros Meilahden kartanolla ja keskustelua suunnitelmista
Kartanonkierroksella 26.11.2024 kello 17 tutustutaan Meilahden kartanon ja sen alueen suunnitelmiin. Helsingin kaupunki myy Meilahden kartanon alueen rakennukset Maailman kaunein sauna Oy:lle. Hankkeen keulakuvana on näyttelijä Antti Luusuaniemi, joka tunnetaan mm. tv-sarjasta Syke sekä komediasarjasta Luottomies.
Alueelle valmistellaan parhaillaan asemakaavan muutosta. Tarkoitus on kehittää Meilahden kartanon aluetta yleisölle avoimena ja viihtyisänä kohtaamispaikkana.
Kaupunkilaiset ja hankkeesta kiinnostuneet ovat tervetulleita keskustelemaan ja tutustumaan suunnitelmiin Meilahden kartanon alueelle tiistaina 26.11. kello 17.00–19.00.
Kartanonkierros alkaa kokoontumisella entisellä taidemuseolla ja jatkuu kartanon ympäristössä kävellen.
Valmistellun asemakaavaehdotuksen tavoite on, että koko Meilahden kartanoalue kehittyy ja monipuolistuu aktiivisena virkistys- ja kulttuurialueena. Kaavaratkaisu perustuu kehittämisehdotukseen ”Meikun Olohuone”. Kilpailuehdotuksen suunnitelmia ja kaavaehdotusta on valmisteltu yhteistyössä alueen kehittäjän kanssa. Maailman kaunein sauna Oy kunnostaa pitkään tyhjillään olleet suojellut rakennukset, ja ne avataan yleiseen käyttöön. Suunnitelmissa on toteuttaa alueelle muun muassa majoitustoimintaa, ravintola, näyttelyitä, kokoustiloja ja sauna. Alueella on jatkossa mahdollista sekä yksityisten että kaikille avoimien tapahtumien järjestäminen.
Meilahden kartanon alue säilyy pääosin yleisölle avoimena virkistysalueena. Rantapuistoa ja rantareittiä kehitetään Helsingin merellisen strategian tavoitteiden mukaisesti. Aiemmin vuonna 2024 Luusuaniemi kertoi julkisudessa hankkeen valmistuvan 2-3 vuodessa.
Taustaa kartanon myynnille
Rakennuksille ei ollut kaupungilla omaa käyttöä. Rakennusten myynti toteuttaa Helsingin kaupungin kiinteistöpoliittista ohjelmaa sekä toimitilastrategiaa luopumalla niistä tiloista, joita kaupunki ei tarvitse omassa palvelutuotannossaan ja joiden omistamiseen ei liity muita strategisia syitä tai pitkän tähtäimen palvelutarpeita.
Kaupunkiympäristölautakunta valitsi 21.5.2024 / 281 § Red Carpet -ryhmittymän voittajaksi. Kilpailun voittanut ehdotus toimii alueen asemakaavan, maankäytön jatkosuunnittelun sekä tulevan toteutuksen pohjana. Markkinaehtoinen tarjous alueen maanvuokrasta on 62 500 euroa vuodessa. Rakennusten tarjous on 10 000 euroa kappaleelta, yhteensä 30 000 euroa. Markkinaehtoisuus on varmistettu puolueettoman arvioijan avulla. Hyväksytyssä konseptisuunnitelmassa esitettiin Tanssipaviljonkiin boutique-hotellitoiminnan ja/tai vuokrattavien kokoustilojen sijoittamista. Kartanon päärakennus tulisi palvelemaan kahvilaravintolana sekä kokoustiloina. Entisen taidemuseon tiloihin tulisi ravintola, näyttely/monitoimitila sekä designmyymälä. Taidemuseon kattokerrokseen rakentuisi saunamaailma terasseineen. Puiston piha-alueelle esitetään taidemuseon pääsisäänkäynnin eteen sisääntuloaukiota ja länsipuolelle labyrinttiä istuskelualueeksi. Rantaan esitetään laituria ja uimahuonetta.
https://www.hel.fi/fi/uutiset/meilahden-kartanon-alueelle-kulttuuria-ravintola-saunamaailma-ja-majoitusta
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |


























































