Kuvia tieteestä – näyttely Yliopisto-lehden kuvituksista
Suomen parhaiden kuvittajien kädenjälki on näkynyt Yliopisto-lehdessä koko 2000-luvun ajan. Heillä on tulkittavanaan sekä tiedemaailman uutisia että yhteiskunnallisia keskusteluja ja kiistoja, joita tutkijat jutuissa taustoittavat.
Yliopisto-lehden vaikuttavimpia kuvituksia on esillä Tiedekulmassa tammikuun 22. päivästä huhtikuun loppuun saakka.
Esillä on kahdentoista taiteilijan teoksia vuosilta 2015–2024. Teosten aiheet ulottuvat Eurooppaan pyrkivistä pakolaisista robottiautoihin ja Suomen Venäjä-politiikan historiasta seksiin.
Tiedeaikakauslehti Yliopisto ilmestyy 10 kertaa vuodessa, ja sen jokaisessa numerossa on terästyksenä kuvittajien tulkintoja lehdessä ruodittavista teemoista. Helsingin yliopisto on julkaissut lehteä yli 70 vuoden ajan, ja yli 35 vuotta tekijäkaartiin ovat kuuluneet myös kuvittajat.
Kuvia tieteestä -näyttely on esillä Tiedekulmassa 22.1.–30.4.2025, ja siellä voi vierailla Tiedekulman aukioloaikojen puitteissa. Näyttely on maksuton.
Tiedekulma avoinna
ma–to klo 8–20
pe klo 8–17
la–su suljettu
Näyttelyssä on esillä teoksia seuraavilta kuvittajilta:
Hans Eiskonen
Juliana Hyrri
Satu Kettunen
Tuomas Kärkkäinen
Vesa Lehtimäki
Pinja Meretoja
Pauliina Mäkelä
Mikko Saarainen
Ulla Sainio
Ville Tietäväinen
Marko Turunen
Klaus Welp
https://www.helsinki.fi/fi/tiedekulma/ohjelma-ja-sisallot/nayttelyt/kuvia-tieteesta-nayttely-yliopisto-lehden-kuvituksista
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.


















































