Kirsti Paakkanen Collection I -huutokauppa
Vaatemerkki Marimekosta koko kansan tietoisuuteen nousseen yrittäjä Kirsti Paakkasen (1929–2021) asuste- ja vaatekokoelmaa huutokaupataan sunnuntaina 22.2.2026.
Paakkanen oli Suomen yksi aikansa seuratuimpia ja menestyneimpiä naisia. Saarijärvellä vietetyn lapsuudenvaatimattomista lähtökohdista hän rakensi loistavan uran, ensin mainostoimisto Womenan perustajana ja myöhemmin visionäärinä, joka pelasti Marimekon konkurssilta ja rakensiyrityksen nykyiseen muotoonsa.
Kirsti Paakkanen loi imperiuminsa koko kansan rakastamalla arkimuodilla, kuten raitapaidoilla ja Unikko-kuosilla. Hänellä oma vaatemakunsa oli sen sijaan massojen ulottumattomissa.
Huutokaupan valikoimassa onkin tarjolla huippumerkkien vaatteita, laukkuja ja kenkiä muotitaloilta, kuten Chanel, Dior, Yves Saint Laurent, Armani, Karl Lagerfeld, Dolce& Gabbana, Gucci, Elie Saab ja Sonia Rykiel.
Huutokauppa tarjoaa ainutlaatuisen tilaisuuden hankkia vaatteita ja asusteita elämäntyöllään ja karismallaan pysyvän jäljen Suomen muotimaailmaan ja muotoilun historiaan jättäneen naisen vaatekokoelmasta.
Vaatteiden hinnat vaihtelevat ja useiden hinnat lähtevät alle sadasta eurosta. Tarjouksia kohteista voi tehdä jo ennen huutokaupan alkamista nettisivuilla.
Näyttö: Keskiviikkona 11.2.2026 klo 9-18, viikonloppuna 14.-15.2. klo 11-15, arkisin 12.2.-20.2. klo 9-17, osoitteessa Eteläranta 14
Huutokauppa: Onlinessa 22. helmikuuta klo 14
Lue Ylen juttu huutokaupasta täältä:
https://yle.fi/a/74-20211461
https://www.auktionsverket.com/fi/auktioner/kirsti-paakkanen-collection-i/
Kuva: Stockholms Auktionsverk
Tapahtumapaikka / Venue
Lähetä juttuvinkki tai anna palautetta sivustosta ✍️
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa tapahtuma valitsemassasi palvelussa / share this event on:












