Emma Jääskeläinen: Pus pus
Galerie Anhavassa nähdään Emma Jääskeläisen ensimmäinen yksityisnäyttely Pus pus.
Se tuo yhteen veistoksia, jotka ilmentävät eri tavoin hyvästejä ja elämän haurautta. Näyttelyn nimi viittaa lempeisiin kohtaamisiin ja läheisyyteen. Nähtävien teosten keskiössä ovat perityt esineet kuten lintupillit, korut ja kuivakukat ja niiden merkitys muistoja ja toivoa tuovina elementteinä, sekä läheisten jättäminä jälkinä. Hyvästeihin liittyy vahvasti uusiutuminen, uuteen olomuotoon kuoriutuminen. Veistoksissa tämä ilmenee materiaalien kohtaamisina, sulautumisena yhteen sekä esineisiin kätketyn symboliikan avaamisena.
Hitaus, käsityö ja kosketuksen merkitys teosten työstämisessä toistuu läpi Jääskeläisen tuotannon. Hänen teosideansa kivelle on aina ehdotus. Kivi vastaa takaisin, ohjaa, taistelee vastaan tai osoittaa yhteistyökykyään. Jääskeläinen kuvailee siirtävänsä oman kehonsa liikkeet teoksen muotoon. Usein kivet ovat hyvin kookkaita ja vaativat niiden päälle kiipeämistä. Hän makaa, istuu ja muuttaa aktiivisesti asentoaan työskennellessään veistostensa kanssa. Teosten materiaaleissa ja muodoissa vastakohdat kuten kova ja pehmeä rinnastuvat toisiinsa. Pehmeä villa muuttuu huovuttamisen avulla kivikovaksi ja kiven pintaa työstetään toistuvin, lähes meditatiivisin kädenliikkein kohti pehmeää ja elollista muotoa.
Työskentelyprosessin aikana Emma Jääskeläinen kertoo ajattelevansa hänelle tärkeitä ihmisiä, ja teokset ovatkin usein eräänlaisia muotokuvia heistä. Isoäidiltä jääneet kukkopillit muistuttavat häntä musiikintäyteisestä isoäidin kodista. Näyttelyssä nähtävät isokokoiset linnun muotoiset veistokset ovat eri asennoissa lattialla. Molempien kyljissä on reikiä, jotta ääni niiden sisältä pääsee kulkeutumaan ulos tai ne voivat olla lintujen hengityksen mahdollistavat aukot. Ontto, alun perin savesta veistetty lintu Toivo sydämessäni tahtoo ulos on valettu painavaan pronssiin, säilyttäen harmaudessaan sen savimaisuuden. Se kantaa suussaan madon syömää keppiä, viestiä mullan alta. Toinen travertiini Noce -kivestä veistetty lintu Pus pus, suukkoja pahan päivän varalle on asettanut päänsä rintaansa vasten kuin nukkumaan asettautuessaan tai odottaessaan jotain vielä määrittelemätöntä. Nokastaan se kurluttaa rintaansa kaiverrettuja kolikoita kuin pusuja jollekin.
Opening hours
7-31 May 2026
Tuesday–Friday 11–17
Saturday–Sunday 12–16
Galerie Anhava
Fredrikinkatu 43
Kuvassa teos Kiss kiss, kisses for a rainy day (detail), 2026. Kuva: Jussi Tiainen
https://anhava.com/exhibitions/emma-jaaskelainen-pus-pus/
Tapahtumapaikka / Venue
Lähetä juttuvinkki tai anna palautetta sivustosta ✍️
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa tapahtuma valitsemassasi palvelussa / share this event on:












