Mavado (JAM), Komposti Sound, Pouta Sound, Forward Squad

Hinta: 29 € (ovelta 35 €)
Ajankohdat:
Tämä tapahtuma on jo mennyt

Katso tulevia tapahtumia Stadissa.fi -etusivulta.

Tapahtumasta:

www.myspace.com/realmavado

Mavado, oikealta nimeltään David Brooks, on jo usean vuoden ajan ollut Jamaikan merkittävin sekä kotimaassaan että kansainvälisesti relevantti dancehall reggae-artisti. Mavadon nousu kohti tähteyttä alkoi 2004 äänitetyn "Real McKoy" - kappaleen suosion myötä. Veteraaniartisti Bounty Killerin talliin liittynyt Mavado nousi nopeasti Jamaikan suosituimpien esiintyjien joukkoon tuoreella tyylillään; Cassava Piecen ghettoalueelta kotoisin olevan artistin rosoisenkirkkaalla äänellä lauletut kappaleet kertoivat karuja tarinoita ghetto-todellisuudesta ja niiden koukut jäivät soimaan kaikkien päähän. Alkuaikojen hitit, kuten "Weh Dem A Do" ja "Top Shotta Nah Miss" nousivat nopeasti reggaelistojen kärkeen niin Jamaikalla kuin maailmallakin.

Mavadon ensimmäinen albumi, 2007 VP:llä julkaistu ja yli vuoden Reggae Billboard-listan kärkipaikoilla viihtynyt "Gangster For Life : the Symphony of David Brooks" esitteli kovan gangsta-imagon rinnalla myös toisenlaisen puolen artistin tuotannossa - elämää ja kuolemaa filosofisemmin käsitelleet kappaleet kuten "Sadness" ja "Dying" olivat esimakua tulevasta.

2008 ilmestynyt "On The Rock" oli eräs vuoden merkittävimmistä kansainvälisistä jamaikahiteistä, ja se sai hiphop-artistimoguli Jay Z:n kiinnostumaan Mavadon urasta. Jay Z:n uran ensimmäinen reggaevierailu olikin kyseisen kappaleen remiksillä. Samana vuonna yhteistyöstä suosittujen amerikkalaisartistien kanssa tuli arkipäivää ja yhteisbiisejä on sittemmin syntynyt kymmenittäin, mm. Busta Rhymesin, Lil Waynen, G Unitin, Flo-Ridan, Wyclef Jeanin, Lil Kimin, Akonin ja Rick Rossin kanssa. Mavadon musiikki soi myös yli 17 miljoonaa kappaletta myyneessä GTA IV-pelissä. 2008 ilmestyneen kakkosalbumi "Mr Brooks.. A Better Tomorrow"'n single "So Special" oli myös Billboardin listoilla iso hitti ja sai paljon soittoa amerikkalaisilla radiokanavilla ja tanssihalleissa ympäri maailman. Albumin sivujuonteena jatkui edellisen albumin esittelemä vakavampi, sosiaaliseen todellisuuteen huomiota kiinnittävä virtaus.

— Mainos —
— Sisältö jatkuu —


Vuotta 2009 Jamaikan musiikkielämäsä leimasi Mavadon ja toisen jamaikalaisnuorten suosikkiartistin Vybz Kartelin kiista, joka kuului kappaleiden lyriikoissa käytynä tiukkana peitsenkolisteluna. Kun riita alkoi levitä vakavasti tosielämän puolelle ja jamaikalainen nuoriso alkoi jakautua vastakkaisiin leireihin, Mavado ja Kartel sopivat lopulta julkisesti riitansa suorassa TV-lähetyksessä Jamaikan pääministerin Bruce Goldingin läsnäollessa. Mavadon tuotannossa on sittemmin ollut läsnä positiivisempi virtaus, joka kuuluu viime vuosien isojen hittien kuten "Hope & Pray", "Starlight" ja "Messiah" lyriikoissa, unohtamatta naispuolisen yleisönosan suosikkeja kuten "Come Into My Room" sekä uunituoreet "Stulla", "Starbwoy" ja Shaggyn kanssa tehty "Girls Dem Love We".

Suomeen Mavado saapuu useiden nousussa olevien jamaikalaisartien seurassa ja luvassa on niin vanhempaa kuin uunituorettakin tuotantoa.


Tapahtumapaikka / Venue

Urho Kekkosen katu 4-6
00100 HELSINKI


Kopioi tapahtuman linkki / Copy event link

Lähetä juttuvinkki tai anna palautetta sivustosta ✍️

Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi


Jaa tapahtuma valitsemassasi palvelussa / share this event on:




(Translate page)




Urho Kekkosen katu 4-6
00100 HELSINKI








Vinkkaa tai anna palautetta

Kerro kokemuksesi paikasta. Mistä pidit tai mikä on erityisesti mainitsemisen arvoista? *

(maks. 500 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista, vain valinnainen nimimerkki)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Tarvitseeko paikan kuvaus mielestäsi muokkausta tai lisäystä? Kirjoita muokkaus-ehdotuksesi allaolevaan kenttään.

(maks. 1000 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Ehdota kuvaa tähän paikkaan. Huomioithan, että sinulla tulee olla oikeudet kuvaan ja sen julkaisemiseen.

(maks. 20 kuvaa ja 500 kilotavua)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.