Lux Helsinki -valofestivaali 2026

Hinta: vapaa pääsy
Ajankohdat:
Tämä tapahtuma on jo mennyt

Katso tulevia tapahtumia Stadissa.fi -etusivulta.

Tapahtumasta:

Valofestivaali Lux Helsinki tuo jälleen valoa Helsinkiin vuodenvaihteen jälkeen vuoden pimeimpänä ja kylmimpänä ajankohtana.

Tapahtuman tämän vuoden teemana on Stop Time! eli pysäytä aika! Nimensä mukaan festivaali kutsuu pysähtymään taiteen äärelle levottomassa maailmantilanteessa.

Teoksia on eniten keskustan alueella, tänä vuonna painottuvat Kansalaistorin, Kampin ja Hietalahden ympäristöön. Helpoiten teokset löytää aloittaen joko Hietalahdentorilta tai Kansalaistorilta. Valotaidetta on muun muassa Lasipalatsin aukiolla, Narinkkatorilla, Annatalolla ja Vanhassa kirkopuistossa eli kansan suussa "Ruttopuistossa".



Hietalahdesta eteenpäin teoksia löytyy myös Forum Boxin ja Pirkko-Liisa Topeliuksen Gallerioissa sekä Jätkäsaaressa tietoturvayhtiö WithSecuren aulatilassa. Galleriatiloissa valotaiteesta nauttia myös Tehtaankadun Ranskan instituutissa ja Neitsytpolun The Verve galleriassa.




Vanha kirkkopuisto sinisen sävyissä.

Lisäksi Kanneltalolla Kannelmäessä päästään nauttimaan valoteoksista.

Kansalaistorilla nähtävän Melt-jääteoksen takana ovat hollantilaiset isä ja poika, René ja Victor Dissel. René on valokuvataiteilija, joka tutkii jään valokuvallisia ominaisuuksia. Victor taas mediataiteilija ja työstää digitaalisen median ja luonnonelementtien vuorovaikutusta.

Belgiasta asti rekalla kuljetettua jäälohkaretta ei vielä maanantaina saatu pystyyn, sillä valvavan jääteoksen kanssa sattui vahinko. Suuri jäälohkrare halkeili lämpötilashokin johdosta saavuttuaan -15 asteiseen Helsinkiin.



- Meidän pitää jäädyttää lohkeamat ja odottaa aamuun, ennen kuin yritämme nostaa sen pystyyn jalustalle. Täytyy vain rukoilla, että se onnistuu, virnistää René Dissel.

Kuultuaan, että valotapahtuma voi innostaa liikkeelle kymmeniätuhansia ihmisiä, hän vakavoituu. - No sitten sen on parasta onnistua. 

Jäälohkare on valmistettu erityisessä jäätehtaassa Belgiassa. Se on jäädytetty hiljalleen kerroksittain. - Alunperin ajattelimme, että Suomesta varmasti saa jäätä, mutta täältä kerrottiin, että Suomeenkin jää tuodaan Belgiasta, nauraa René Dissel



Kiasman takaa löytyvä kananmunaa muistuttava Heli Suonisen ja Klas Granqvistin Mielenkuvituksia -yhteisteos odotti vielä hämärän laskeutumista. Teos kuljettaa kokijaa mielikuvituksen leikin läpi – reaalimaailmasta mielen sisäiseen maailmaan ja takaisin. Se haluaa muistuttaa elämässä oikeasti tärkeistä ja arvokkaista asioista sekä tuoda leikkisyyttä ja iloa arjen keskelle.

Hietalahdenrannan teoksista entisen telakan ikonset nosturit haltuun ottava. Valon Huoneet on Melek Mazicin korkealle kohoava ja näyttävä valotaideteos. Teos on suunniteltu katsottavaksi Hietalahdentorilta, jossa festivaalin muita teoksia heijastetaan entisen teknillisen korkeakoulun julkisivuun sekä Hietalahden kauppahallin seiniin. Torilla nähdään myös 5000 värillisen ja valoa heijastavan peilin synnyttämä Sébastien Lefèvren teos Soleil nuit. Teos on ostettu pysyvästi Helsingin Kaupunkiympäristön toimialan omistukseen ja jää täten ilahduttamaan kaupunkilaisia.

 
Valon Huoneet Hietalahdenrannassa. Havainnekuva: Lux Helsinki.


Soleil Nuit -teos. Kuva: Lux Helsinki.

Festivaalilla valotaidetta voi saapua katsomaan nyt lähes koko viikon tiistaista sunnuntaihin 6.-11.1.2026 päivittäin klo 17–22. Osa festivaalin teoksista on valaistuna myös aamuisin 8.–9.1. klo 7–9.

Lux Helsinki | ti-su 6.-11.1.2026 klo 17-22 


Tutustu kaikkiin teoksiin Lux Helsingin sivuilla.


Lux Helsinki
will take place from Tuesday to Sunday on 6.–11.1.2026 and is open daily from 5 PM to 10 PM. Lux Helsinki 2025 transforms familiar buildings and premises into unique works of light art, and will spread mostly around Kamppi and center with over 20 unique light art works. Dark mornings on 8th to 9th Jan some of the works are lit from 7 to 9 am.

Check the light art spots and program here

Lux Helsinki | Tue-Sun 6.-11.1.2026 from 5 to 10 pm


Aiempien vuosien teokset ja reitit - muistatko näitä?

Vuonna 2025
teokset keskittyivät ydinkeskustaan Rautatientorille, Senaatintorille ja Espalle. Lisäksi teoksia nähtiin Vanhassa kauppahallissa, Kasarmitorilla, Punavuoressa, Ullanlinnassa, Kaivopuistossa ja Kaapelitehtaalla.


Senaatintorin tanskalaisen Vertigo taidekollektiivin The Wave -teoksen läpi voi kävellä. Kuva: Ants Vahter


Rautatientorille oli noussut illumaphonium (UK) – Continuum -teos. Se koostui useista maagisen tunnelman luovista peilitolpista. Kuva: Jarno Koivula



Suljettu ovi Sofiankadulla on Kappa kollektiivin (UK) teos Un-Reel Access. Oven reunasta loisti säteilevä, kutsuva valo. Kuva: Jarno Koivula


Ilkka Paloniemen teos Seisminen puissi Kaivopuiston tunnelissa ja ratakuilussa. lue lisää

Vuoden 2024 festivaalin alla keskustelua herätti kohu Katariina Sourin Pohjan kosketus -teos. Sen värikäs maailma yhdisteli mystisiä naisia näiden elinympäristöissä. Mediassa velloneessa kohussa oli kysymys siitä, onko saamelaisnaisen kuvaaminen poron kanssa Lapin maisemassa niin sanottua kulttuurista omimista. Tapaus sai alkunsa, kun saamelaisnuorten puheenjohtaja Petra Laitin mielestä teos naisesta ja porosta oli vanhanaikainen ja stereotypinen. Mediakohun alla teos kuitenkin julkaistiin Senaatintorin kovaäänisistä kuultujen varoituksin pehmittämänä. Kohun jälkeen Souri odotti vielä huhtikuussa festivaalilta anteeksipyyntöä. Kesäkuussa festivaalin johtaja Stuba Nikula totesi julkisuudessa, että varoituksia soitettiin liian kovaa, eivätkä ne kunnioittaneet taiteilijaa tavalla jolla olisi pitänyt. 



Sourin saamelaisnainen ja poro näkyy yliopiston päärakennuksen seinässä.


Sourin suuri panoraamateos kiersi läpi Senaatintorin rakennukset.


Tuomiokirkosta oli muodostunut lähes ikoninen Lux Helsinki -kohde, jota toivotaan ohjelmistoon joka vuosi. Vuonna 2024 Senaatintorille nousi ainutlaatuinen 360-kokemus, kun toria ympäröivien rakennusten julkisivut valtasi jopa kolme eri teosta. 


Kuva: Janne Ahola - Symmetria

Vuoden 2023 Keskustan reitti kulki kohteissa Musiikkitalo - Kansalaistori - Töölönlahden puisto - Hesperian puisto - Mäntymäen kenttä - Olympiastadion. 


Viime vuonna Kansalaistorilla ihmeteltiin hämmentyneinä Urkainan sodassa tuhottua autoa.

Musiikkitalon edustalla ollut The Physical Possibility of Death in the Mind of Someone Living
Ukrainasta tuodut, sodan runtelemat autot muistuttivat konreettisella tavalla sodan kauheuksista.


Suvilahden virtuaaliteos nuorallatanssijasta keräsi pitkät jonot.


Mäntymäkeä teoksessa valaisivat myös tapahtuman sponsorin sähköautot.

Vuonna 2022 kaamosajan iloksi otettiin uutuutena käyttöön aamuvarhaisin valaistuja teoksia. Aamuvirkut, illan torkut pääsivät siis myös nauttimaan valoteoksista. Valofestivaali jakautui kahteen osaan: Lux1 kiersi Olympiastadionin ympäristöä, Eläintarhan aluetta ja Alppipuistoa. Lux2 taas levittäytyi keskustasta aina itäiseen ja pohjoiseen Helsinkiin asti. 


Otso Vartiaisen Bling the Roof ja Pixels valaisivat Forumin ja Citycenterin kauppakeskusten katoilla. Pixels-teos juhlistaa samalla Forumin 70-vuotisjuhlavuotta vuonna 2022. Kuva: yoamofinlandia

Rengasmaisesti Töölöä, Kalliota ja Pasilaa sivuavalla Lux1-reitillä nähtiin kymmenen teosta. Lux2-kokonaisuus käsitti kaikkiaan 19 teosta ympäri kaupunkia. Vuoden 2022 reitit ja teokset


Alppipuiston teoksen tekniikan ja ohjelmiston takana olevan nelihenkinen hollantilaistiimin Friso viimeisteli Alppipuiston PING-teosta odottavissa tunnelmissa avajaispäivän kovassa pakkasessa. 


Vuoden 2020 reitti kulki Tuomiokirkolta Kruununhaasta Kaisaniemen puiston kautta Tokoinrantaan. Reitin pituus on oli n. 2 km. Lux-Arkkitehtuuri-teos oli tuolloin Kaupunginteatterin pintaan projisoitava kylmästä lämpimään muuntuva valospektri, joka tanssi musiikin säestyksellä. 

Tuomiokirkko valaistiin itävaltalaisen valotaiteilija Teresa Marin teoksella sateenkaaren värein. Sekä historiallinen Topelian sisäpihan puisto, että viereinen Metsätalon teos kokosivat pienuutensa vuoksi pitkät jonot ja saivat monet ohittamaan teokset. Topeliasta löytyi punaista valoa ja valoterapiaa tarjonnut The Bridge - teos. Metsätalon sisäpihalle oli loihdittu scifi-vaikutteita sisältänyt kauhuteemaisen ja melko kovaääninen näyttämö. 

Kaisaniemen puistoon oli rakennettu perinteinen lyhtypuisto Aleksis Kiven koulun, Apollon yhteiskoulun, Porolahden koulun ja Helsingin kuvataidelukion toimesta. Puiston hiekkakentällä nähtiin lisäksi näyttävä tulitornado-teos, joka simuloi metsäpalon aikana oikeastikin esiintyvää harvinaista luonnonilmiötä. Teosta ympäröi 12-metrinen jättimäinen rautakehikko.

Kaisaniemenpuiston Peilipöllö -teos oli kuvitteellinenfiktiivis-dystooppinen kierrätysmateriaalista luotu lintulaji. Pöllö nousi otsikoihin, kun se varastettiin taiteilijan häkkikellarista Vallilasta. Vuonna 2025 Peilipöllö ihastutti yleisöä Neitsytpuiston puun oksalla. 


Pöllö-teos. Kuva: Lux Helsinki

Päätösteos Helsingin kaupunginteatterin julkisivu muuntui valolla maalatuksi musiikkia sisältäneeksi rauhoittavaksi maisemaksi.  

Lux Arkkitehtuuri -sarja on nostanut esiin Helsingin arkkitehtuurin helmiä valaisemalla ne näyttävästi. Sarjassa on tähän mennessä nähty Ateneum (2016), Kauppatorin julkisivut (2017), Erottajan paloasema (2018), Finlandia-talo (2019) ja Kaupunginteatteri (2020).

Vuoden 2019 LUX-reitti alkoi Kansalaistorilta ja kulki Finlandia-talon kiertäen Etu-Töölössä. Mieleenjääneitä teoksia olivat mm. Hakasalmen huvilan lyhtypuisto, Nervanredinpuistikon Pedulum sekä Taidehallin seinään yleisön toimesta muuntuva varjotaideteos. Reitti päättyi Kansallismuseon seinään, jonka valtasi monarkkiperhosten värikäs videoprojisointi.

Vuoden 2018 reitti kulki kulki Espan puistosta Kaartinkaupunkiin ja päättyi Senaatintorille. Siellä Tuomiokirkko hohti valkokankaana muusikko Mika Vainion muistolle omistetussa László Bordosin videoprojisoinnissa.  


Taidehallin seinään vuonna 2019 heijastettu interaktiivinen teos.

Insert
Tuomiokirkon valoteosta. Kuva: walleni.us


https://luxhelsinki.fi/ 

https://www.facebook.com/luxhelsinki/

 

 


Tapahtumapaikka / Venue

Senaatintori
00170 Helsinki


Kopioi tapahtuman linkki / Copy event link

Jaa valitsemassasi palvelussa:




(Translate page)



Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.

Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.






Senaatintori
00170 Helsinki

Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa
Lue lisää




Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla
Lue lisää




Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit
Lue lisää




Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin
Lue lisää




Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin
Lue lisää




Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota
Lue lisää




Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa
Lue lisää




Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen
Lue lisää




Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle
Lue lisää




Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias
Lue lisää




Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn
Lue lisää




70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa
Lue lisää




Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat
täältä




Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä
katso ilmaspäivät




Suosittu Litmanen-näyttely sai jatkoa
Lue lisää




Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin
Lue lisää




Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen
Tutustu




Cafe Korvari

Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella
Lue lisää




Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja
Lue lisää




Kissakahvila Helkatti

Tässä kissojen valtakunnassa voit hengähtää ja saada tassuterapiaa
Lue lisää




Heurekan kympin torstai-illoissa hullaannutaan tieteestä
Lue lisää




Tatuointiala elää ajassa

Tatuointien suosio vain kasvaa - tyylit vaihtelevat aikaa peilaten
Lue lisää




Winest

Tässä on Helsingin ensimmäinen georgialainen viinibaari
Lue lisää




Maistuvat brunssit tuovat pientä luksusta elämään
Katso tarjontaa




Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan
Lue lisää




Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike
Lue lisää




Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun
Lue lisää










Kerro kokemuksesi paikasta. Mistä pidit tai mikä on erityisesti mainitsemisen arvoista? *

(maks. 500 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista, vain valinnainen nimimerkki)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Tarvitseeko paikan kuvaus mielestäsi muokkausta tai lisäystä? Kirjoita muokkaus-ehdotuksesi allaolevaan kenttään.

(maks. 1000 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Ehdota kuvaa tähän paikkaan. Huomioithan, että sinulla tulee olla oikeudet kuvaan ja sen julkaisemiseen.

(maks. 20 kuvaa ja 500 kilotavua)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.